محدودیت واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورویی احتمالا لغو می‌شود

محدودیت واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورویی احتمالا لغو می‌شود

احتمالا وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز رسماً اعلام می‌کند که محدودیت واردات موبایل‌های بالای ۳۰۰ یورویی لغو خواهد شد.

آژانس خبری ایستنا به نقل از منابعی از وزارت صمت، گزارش داده که موضوع برداشته شدن محدودیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورویی به زودی به طور رسمی ابلاغ خواهد شد. پیش از این در جلسه‌ای که دوم تیر ماه توسط کارگروه نظارت و تخصیص ارز  برگزار شده بود، تصمیم گرفته شده بود که با توجه به محدودیت های اعمال شده در سقف تخصیص ارز واردات موبایل، از واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو که ۱۰ تا ۱۵ درصد بازار را تشکیل می‌دهند ممانعت به عمل بیاید.

بعضی موبایل‌ها در عرض یک روز تا ۱۰ میلیون‌تومان و حتی بیشتر هم افزایش قیمت پیدا کردند. عده‌ای از فروشندگان می‌گویند حتی با نرخ‌های جدید هم مشتری برای موبایل‌های پرچمدار وجود داشته است.

این تصمیم که حدود ۳ ماه پیش عملیاتی و حالا رسانه‌ای شده بود، سبب افزایش قیمت انفجاری در بازار موبایل شد؛ به طوری که قیمت آخرین مدل گوشی آیفون نسخه ۵۱۲ گیگابایتی به نزدیک ۶۰ میلیون تومان رسید، همچنین این بازتاب رسانه‌ای باعث شد که وزیر ارتباطات هم در این مورد پستی توییتری منتشر بسازد و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

«محمد جواد آذری جهرمی» در توییتر خبر از بازنگری در این طرح داده بود. جهرمی در پست خود نوشته بود: «با رئیس کل بانک مرکزی و همچنین سرپرست وزارت صمت صحبت کردم و استدلال‌ها را مطرح کردم.» جهرمی تاکید کرده بود: «با تاکید بر ضرورت رعایت اولویت‌های منابع ارزی کشور، بنا شد این تصمیم بازنگری شود.»

با پیگیری و تماس دیجیاتو با اعضای «انجمن واردکنندگان موبایل» نیز تایید شد که این دستورالعمل به خاطر فشار رسانه‌ای و وضعیت پیش آمده در بازار موبایل، قطعا لغو خواهد شد. هرچند بعضی از اعضا به دیجیاتو می‌گویند که رفع این محدودیت و ادامه واردات گوشی‌های گران قیمت، در ماه‌های آینده می‌تواند بازار موبایل را به چالش بکشد، چرا که ارز کافی برای ورود همه نوع موبایل به کشور تخصیص داده نمی‌شود. این موضوع، البته یک پیش‌بینی است که باید منتظر ماند و دید نتیجه آن چه می‌شود.

پیش بینی می‌شود با ابلاغ رسمی این تصمیم بازار تلفن همراه گوشی‌های پرچمدار و آیفون که از دیروز وارد التهاب شدیدی شده بود به ثبات برسد. برای اطلاعات بیشتر درباره حواشی این دستورالعمل جنجالی می‌توانید این لینک را مطالعه کنید.

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato