محققان لیورپول ربات شیمیدان کاملا خودمختار ساختند [تماشا کنید]

محققان دانشگاه لیورپول نوعی ربات شیمیدان متحرک ساخته اند که می تواند به صورت بی وقفه ۲۴ ساعت در روز کار کند و با اتکا به دانش خود آزمایشات مختلف را انجام دهد. این دانشمند رباتیک ظاهرا در نوع خود اولین است و میتواند به تنهایی تصمیم بگیرد که در گام بعدی کدام آزمایشات شیمی را انجام دهد. جالب آنکه این ربات تا کنون موفق شده یک کاتالیست جدید را هم کشف کند.

محققان این ربات شیمیدان را براساس اندازه های انسانی ساخته اند و ادعا کرده اند که می تواند درست مانند یک دانشمند با ابزارهای آزمایشگاهی در یک محیط استاندارد کار کند. وزن ربات شیمیدان دانشگاه لیورپول انگلستان برابر با ۴۰۰ کیلوگرم عنوان شده که به مراتب از وزن یک انسان معمولی بیشتر است و آنطور که سازندگانش میگویند میتواند در ۱۰ بُعد فکر کند و روزانه ۲۱.۵ ساعت کار کند و صرفا یکبار برای شارژ شدن دست از کار بکشد.

به گفته پژوهشگران دانشگاه لیورپول از رباتها پیشتر برای انجام آزمایشات شیمی استفاده شده اما آن آزمایشات به صورت کاملا دقیق برنامه ریزی شده بودند. این درحالیست که ربات ساخت آنها میتواند به صورت کاملا خودمختار در محیط لابراتوار به این سو و آنسو برود و طیف وسیعی از تسک ها را انجام دهد. این ربات قادر است تجهیزاتی که برای انجام آزمایشات توسط انسان طراحی شده اند را به کار ببرد زیرا همانطور که اشاره کردیم ابعاد آن و تسلط فیزیکی اش به محیط شبیه به انسان است.

در طراحی این ربات مجموعه ای از اسکنرهای لیزری با قابلیت اندازه گیری بازخورد برای تعیین موقعیت اجسام به کار گرفته شده است. در تست های صورت گرفته این ربات شیمیدان توانست ۶۸۰ آزمایش را ظرف مدت ۸ روز در ۱۷۲-۱۹۲ ساعت کاری انجام دهد. این ربات همچنین به صورت مستقل توانست کلیه تسک ها در این آزمایش را به تنهایی انجام دهد که از وزن کردن مواد و ریختن مایعات گرفته تا اجرای واکنش شیمیایی کاتالیست و کیفیت سنجی واکنش ها را شامل می شد.

مغز این ربات دارای نوعی الگوریتم تحقیقاتی است که میتواند یک فضای ۱۰ بعدی از ۹۸ میلیون آزمایش قابل انجام را بررسی کند و براساس نتایج آزمایشات قبلی بهترین کاندید را برگزیند. این بات تاکنون توانسته به صورت کاملا خودکار یک کاتالیست را که شش برابر فعالتر است بدون راهنمایی هیچ انسانی شناسایی کند. به گفته دانشمندان اشتباهات ربات شیمیدان آنها به مراتب از شیمیدان های انسان پایین تر است.

مطالب مرتبط

رستاخیز هوش مصنوعی؛ وقتی انسان جزئی از هوش جمعی می‌شود

ربات‌ها چگونه ما را نابود می‌کنند؟ انسان‌های نحیف پاسخ‌های متعددی به این سؤال داده‌اند ولی اگر هوش مصنوعی خواستار مرگ ما نباشد چه؟ شاید ارباب‌های آینده نگاه گذرایی به ما بیندازند و از سر رحمت، ما را ارتقاء دهند. شاید انقراض نوع بشر نه در اثر نابودی به دست ربات‌ها، که به‌واسطه تکامل رخ دهد.به... ادامه مطلب

ربات ساخت محقق ایرانی آزمایش‌های شیمیایی را به صورت خودکار انجام می‌دهد

محققان در دانشگاه ایالتی «کارولینای شمالی» و «ایالتی نیویورک در بافلو» موفق به توسعه فناوری با نام «شیمیدان مصنوعی» شده‌اند که از هوش مصنوعی به همراه یک بازوی رباتیک برای انجام واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌کند.دانشمندان آن را «یک فناوری توسعه مواد کاملا مستقل» توصیف می‌کنند که در مقایسه با سایر تکنیک‌های مورد استفاده کنونی، با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟