ایلان ماسک از درمان افسردگی و اعتیاد با چیپ مغزی نورالینک خبر می‌دهد

ایلان ماسک جزئیات بیشتری درباره امکان درمان اعتیاد و افسردگی به وسیله تکنولوژی‌های استارتاپ نورالینک که چیپ‌هایی کامپیوتری را درون مغز انسان جای‌گذاری می‌‌کند، منتشر کرده است.

مالک تسلا و اسپیس ایکس، در سال ۲۰۱۶ استارتاپ نورالینک را تاسیس کرد اما اطلاعات کمی از زمینه‌کاری و هدف نهایی‌اش در دست بود. مدتی پیش او عنوان کرد مکانیزم عملکرد چیپ‌های کامپیوتری این شرکت به گونه‌ای خواهد بود که با جای‌گذاری در مغز انسان، می‌تواند به درمان اسکیزوفرنی و اوتیسم کمک کند.

سال پیش هم از رابط انسان-ماشین پرده برداری شد که می‌تواند مغز انسان را به طور مستقیم به کامپیوترها متصل کرده و در طولانی مدت شرایط انجام محاسبات توسط هوش مصنوعی در ذهن انسان امکان‌پذیر شود.

malltina

اما در این بین مدتی پیش یکی از کاربران در توییتر از ماسک پرسید: «آیا نورالینک می‌تواند بخش‌هایی از مغز که به اعتیاد یا افسردگی ارتباط دارند را بازآموزی کند؟ خیلی فوق‌العاده خواهد بود اگر نورالینک بتواند برای درمان اعتیاد یا افسردگی به کار رود».

ایلان ماسک هم در پاسخ به این پرسش گفت: «قطعا. این دو موضوع بزرگ و البته ترسناک هستند. تمام چیزهایی که انسان حس می‌کند یا آموزش می‌بیند، نوعی سیگنال الکتریکی هستند. همه چیز در هستی ابتدا از کوارک‌ها و لپتون‌ها شکل گرفته‌اند. بنابراین چطور یک بخش کوچکی از هستی خودش را یک درک‌کننده پنداشت؟»

به طور کلی نورالینک در کوتاه مدت می‌تواند به درمان برخی بیماری‌ها مانند پارکینسون، اسکیزوفرنی و غیره کمک اثرگذاری کند، اما در طولانی مدت به تکنولوژی مهمی جهت انجام محاسبات توسط هوش مصنوعی در ذهن انسان بدل خواهد شد.

نسخه‌ای اولیه از این سیستم تاکنون روی حیوانات مورد آزمایش قرار گرفته، و تست‌های انسانی نیز طی چند ماه آینده از سال جاری آغاز خواهند شد. در نهایت ماسک امیدوار است به راهی برای همزیستی با هوش مصنوعی دست یابیم، تا جایی که دیگر زبان انسان‌ها متداول نباشد.

ماسک معتقد است این اتفاق طی پنج الی ده سال آینده رنگ واقعیت خواهد گرفت. «دیگر نیاز نیست صحبت کنید. شما قادر خواهید بود با روشی بسیار سریع‌تر و البته واضح‌تر با دیگران ارتباط برقرار نمایید». به این ترتیب  انسان‌ها می‌توانند به کمک چیپ‌های نورالینک ذهن یکدیگر را بخوانند.

در هر صورت اگر آزمایشات استارتاپ متعلق به ایلان ماسک روزی روشنایی خورشید را ببینند و به مرحله عملیاتی برسند، چه در کوتاه مدت و درمان بیماری‌هایی مثل اعتیاد و افسردگی، و چه در طولانی مدت و امکان همزیستی مغز انسان با هوش مصنوعی، تحول‌آفرین خواهد بود و آینده تکنولوژی و بشریت را دست‌خوش تغییر خواهد کرد.

malltina

مطالب مرتبط

ماسک ۲.۱ میلیارد دلار از تسلا پاداش می‌گیرد؛ هشتمین ثروتمند دنیا

ایلان ماسک به لطف افزایش ارزش بازار تسلا، مشمول دریافت بسته پاداش به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار شد. ماسک می‌گوید این پول را صرف برنامه‌های اسپیس اکس برای تشکیل کلونی در مریخ می‌کند.روز سه شنبه ارزش بازار میانگین تسلا در بازه شش ماهه به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید. این اتفاق باعث شد تا ماسک مشمول... ادامه مطلب

ایلان ماسک: چیپ نورالینک استریم مستقیم موزیک به مغز را ممکن می‌کند

ایلان ماسک مدعی شد استارتاپ علوم اعصاب «نورالینک» در حال توسعه تراشه‌ای است که اجازه استریم مستقیم موزیک به مغز را می‌دهد.ایلان ماسک که قصد دارد ماه آینده اطلاعات جدیدی از چیپ نورالینک منتشر کند، در توییتر اطلاعات کمی از فناوری این شرکت را فاش کرد. وی در پاسخ به یکی از کاربران گفت که... ادامه مطلب

خشم مدیر فضایی روسیه از موفقیت اخیر اسپیس اکس

بیشتر از یک هفته از پرتاب کپسول حامل انسان کرو دراگون اسپیس اکس به فضا می گذرد و حالا دیگر ناسا میتواند بدون وابستگی به روسیه راسا فضانوردان آمریکایی را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد. اما مقامات روسی واکنش های متفاوتی را به این موفقیت نشان دادند که از کوچک شمردن آن گرفته تا... ادامه مطلب

ایلان ماسک خطاب به کارکنان اسپیس‌اکس: حالا توسعه استارشیپ اولویت اصلی ماست

اسپیس اکس هفته گذشته پس از ۹ سال فضانوردان ناسا را برای اولین بار از خاک آمریکا به فضا پرتاب کرد تا کارکنان این شرکت پس از سال‌ها تلاش نفس راحتی بکشند. اما ایلان ماسک که اهدافی بزرگتر در سر دارد، از کارمندان این شرکت خواسته تا بلافاصله تمام تمرکز خود را معطوف توسعه راکت... ادامه مطلب

سخنان احساسی ماسک پس از پرتاب تاریخی: ۱۸ سال برای این هدف کار کردیم

دیشب پس از سال‌ها تلاش شرکت اسپیس ایکس توانست فضانوردان ناسا را راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی کند. ایلان ماسک پس از پرتاب فضاپیمای خود، در یک کنفرانس مطبوعاتی در «مرکز فضایی کندی» در فلوریدا از این موفقیت سخن گفت.ایلان ماسک در این کنفرانس حرف‌های خود را با اشاره به کار سخت کارکنان اسپیس ایکس و... ادامه مطلب

توضیحات ایلان ماسک در خصوص نحوه تلفظ نام فرزند جدیدش

حدودا پنج روز پیش بود که ایلان ماسک از تولد ششمین فرزند پسر خود خبر داد و اعلام کرد که نام او X Æ A-12 است. حتما بعد از خواندن خبرها این سوال در ذهنتان شکل گرفته که اسم مورد نظر ایلان ماسک چطور تلفظ می شود.روز گذشته ماسک به همراه همسرش گریمز در یکی از... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟