مایکروسافت به پشتیبانی رسمی از PHP در ویندوز خاتمه می‌دهد

مایکروسافت به پشتیبانی رسمی از PHP در ویندوز خاتمه می‌دهد

چند روز پیش نسخه آلفای پلتفرم برنامه نویسی PHP 8.0 منتشر شد و حالا مایکروسافت رسما اعلام می‌کند سیستم عامل ویندوز حتی بعد از انتشار نسخه نهایی به هیچ عنوان از PHP 8.0 پشتیبانی نخواهد کرد.

مایکروسافت سال‌های زیادی است که از زبان برنامه نویسی PHP برای توسعه و ساخت برنامه‌های مبتنی بر ویندوز پشتیبانی می‌کند و حتی از آن برای بسته‌های امنیتی نسخه‌های مختلف ویندوز نیز استفاده می‌شود. اما با نزدیک شدن به موعد انتشار نسخه نهایی PHP 80 (در ماه نوامبر) «دیل هرت» مدیر بخش PHP ویندوز اعلام کرد از این نسخه جدید پشتیبانی نخواهند کرد.

«می‌دانیم که نسخه فعلی حداقل دو سال زمان نیاز دارد تا تمام باگ‌هایش رفع شود و یک سال بعد هم طول می‌کشد تا مشکلات امنیتی‌اش رفع شود. این یعنی PHP 7.2 از نوامبر دیگر پشتیبانی نمی‌شود. اما پشتیبانی از PHP 7.4 ادامه خواهد داشت. ما متعهد به توسعه PHP در ویندوز در تمام نسخه‌های 7.2 و 7.3 و 7.4 هستیم تا هنگامی که رسما پشتیبانی شوند. اما به هیچ عنوان از PHP نسخه 8.0 و مابعد از آن در ویندوز پشتیبانی نخواهیم کرد.»

برای واضح‌تر شدن این ماجرا، «سارا گولمن» مدیر انتشار PHP توضیحاتی تکمیلی در این رابطه ارائه داده و مدعی است حرف‌های هرت به معنای عدم پشتیبانی کامل ویندوز از نسخه 8.0 نیست، بلکه مایکروسافت از این به بعد خودش وظیفه توسعه و پشتیبانی از آن را بر عهده نخواهد گرفت.

مایکروسافت به صورت دقیق نگفته به چه علتی از PHP 8.0 پشتیبانی نخواهد کرد، اما گمان می‌رود این اتفاق به خاطر پشتیبانی دنباله‌دار از PHP در زیرسیستم ویندوز برای لینوکس (WSL) باشد. ردموندی‌ها به صورت مداوم در حال توسعه WSL هستند که به کاربران اجازه می‌دهد بسیاری از برنامه‌های لینوکس را به صورت مستقیم روی ویندوز 10 اجرا کنند.

از آنجایی که WSL از PHP 7.4 پشتیبانی کرده و از نسخه 8.0 هم در آینده به طور تمام و کمال پشتیبانی خواهد کرد، احتمالا مایکروسافت توسعه و ادامه پشتیبانی از بیلد PHP در ویندوز صرف نظر کرده و آن را غیرضروری می‌پندارد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato