ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

موافقت با تاسیس صندوق‌های جسورانه خصوصی فیروزه و نانو تک آینده در فرابورس

مدیرعامل فرابورس ایران از اعطای موافقت کمیته بررسی صندوق‌های جسورانه و خصوصی برای صدور موافقت اصولی به دو صندوق فرابورسی خبر داد. به گفته هامونی هر دو صندوق خصوصی فیروزه و نانوتک آینده سرمایه‌ای ۱۰۰ ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۴ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۵

مدیرعامل فرابورس ایران از اعطای موافقت کمیته بررسی صندوق‌های جسورانه و خصوصی برای صدور موافقت اصولی به دو صندوق فرابورسی خبر داد. به گفته هامونی هر دو صندوق خصوصی فیروزه و نانوتک آینده سرمایه‌ای ۱۰۰ میلیارد تومانی کار خود را آغاز خواهند کرد و در زمینه‌های مختلفی از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع فلزی و دیگر صنایع فعالیت خواهند کرد.

به گفته «امیر هامونی» صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی فیروزه و صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه نانو تک آینده دو صندوقی هستند که موافقت لازم را از سوی این کمیته برای صدور موافقت اصولی دریافت کرده‌اند و با اتمام رویه‌های قانونی، واحدهای آن‌ها در بازار فرابورس پذیره‌نویسی خواهند شد.

او با اشاره به اینکه صندوق خصوصی فیروزه دارای سرمایه 100 میلیارد تومانی است، اعلام کرد فعالیت‌های این صندوق بر محوریت‌های متنوعی خواهد بود: «مدیریت این صندوق بر عهده شرکت گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران است و موضوع سرمایه‌گذاری آن پس از انجام پذیره‌نویسی سه حوزه از حوزه‌هایی نظیر کشاورزی و دامپروری، محصولات شیمیایی، محصولات غذایی، صنایع فلزی و معدنی، صنایع کاغذ و مقوا و ... خواهد بود.»

هامونی همچنین در مورد صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه نانو تک آینده که مدیر آن شرکت مشاور سرمایه‌گذاری دیدگاهان نوین است، اظهار کرد: «سرمایه این صندوق ۱۰۰ میلیارد تومان بوده و موضوع فعالیت و سرمایه‌گذاری آن در شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپای حوزه فناوری‌های نانو است.»

مدیرعامل فرابورس در زمینه صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی عنوان کرد که برای اولین بار در اسفندماه سال 98 نخستین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی بازار سرمایه با نام «اعتبار سرمایه نوآفرین» در بازار فرابورس به ارزش 50 میلیارد تومان پذیره‌نویسی شد. هامونی تصریح می‌کند که صندوق خصوصی فیروزه دومین صندوقی است که از این گروه موافقت اصولی تاسیس گرفته و به زودی واحدهای آن پذیره‌نویسی خواهد شد. هامونی موضوع فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی را جمع‌‌آوری منابع مالی و تخصیص و سرمایه‌گذاری آن در شرکت‌های سرمایه‌پذیر ذکر کرد که به گفته او این اقدام با هدف کسب و حفظ کنترل شرکت و هدایت سیاست‌های مالی و عملیاتی آن به منظور تحقق اهداف مورد نظر و سپس خروج از شرکت سرمایه‌پذیر صورت می‌گیرد.

مدیرعامل فرابورس همچنین با نگاهی به گذشته و با بیان اینکه رونمایی از نخستین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بازار سرمایه در دی‌ماه سال 95 در بازار فرابورس رقم خورد، خاطرنشان کرد: «از آن زمان تاکنون شاهد پذیره‌نویسی 8 صندوق جسورانه در فرابورس بوده‌ایم که حوزه‌های فعالیت و سرمایه‌گذاری متنوعی را اعم از فناوری اطلاعات و ارتباطات، فین‌تک، زیست‌فناوری، سلامت، زیست فناوری و ... دربرمی‌گیرند.»

هامونی یادآور شد یکی از مهم‌ترین رسالت‌های فرابورس تامین مالی نوآوری و تامین زیرساخت‌های لازم برای رشد و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است که از طریق ابزارهای مختلفی همچون صندوق‌های جسورانه و خصوصی درصدد است زمینه‌های لازم را برای تجهیز منابع مالی برای استارتاپ‌ها، شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان فراهم کند.

گفتنیست در مرداد ماه پیش رو احتمالا چندین استارتاپ نیز به تابلوی فرابورس تهران خواهند رفت و ارتباط بین فرابورس و اکوسیستم فناورانه کشور بیش از پیش به یکدیگر نزدیک خواهد شد. با شرایط فعلی کشور و ادامه تحریم‌ها و عدم وجود سرمایه‌گذار خارجی در بازار، احتمالا استارتاپ‌ها تا چند سال آینده به سرمایه داخلی متکی هستند و از همین رو باید این مساله را بیش از پیش تقویت کرد تا اکوسیستم استارتاپی کشور به حیات خود ادامه دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی