بررسی نماد «مرقام»: آنچه باید درباره سهم شرکت ایران ارقام باید بدانید

مرقام نام نماد شرکت ایران ارقام (سهامی عام) یکی از شرکت های گروه رایانه و فعالیت های وابسته در بازار دوم بورس ایران است. در ادامه سلسله گفتارهای معرفی سهام گروه رایانه و فناوری اطلاعات در بازار سرمایه کشور که در سایت دیجیاتو به آن ورود کردیم، در این جستار نگاهی داریم به سهم مرقام و وضعیت سهامداران، قیمت، تابلوخوانی و بنیادی این سهم.

اگر شما مخاطب گرامی، از سهامداران مرقام یا دیگر سهام بورس ایران هستید، نظرات و دیدگاه های ارزشمند خود را از طریق بخش کامنت به اطلاع ما برسانید.

مرقام یکی از ۱۸ نماد گروه رایانه و فعالیت های وابسته در بازار بورس ایران است. شرکت ایران ارقام، طراحی، تولید، تامین،خرید و فروش سیستم ها، قطعات و دستگاه های رایانه ای و الکترونیکی، دستگاه های خودپرداز، خود دریافت و انتقال الکترونیکی پول و نظایر آن و ملزومات مرتبط، پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری موارد مذکور. طراحی، تولید و عرضه سیستم ها و بسته های نرم افزاری. خدمات مربوط به انواع شبکه های اطلاع رسانی و ارتباطات راه دور و ارتباطات داده ها را انجام می دهد.

hamrah-mechanic

گروه رایانه، از گروه های خوب بورس برای سرمایه گذاری بلند مدت است. بسیاری از فعالیت های شرکت های بورسی و غیر بورسی از تجارت الکترونیک تا بانکداری و دولت الکترونیک و فین تک ها، مربوط به این گروه بوده و سال به سال به اهمیت فعالیت آن ها در عصر دیجیتال، افزوده می شود. انتظار داریم شاهد عرضه اولیه های خوبی در این گروه در ماه های آینده باشیم که حضور استارتاپ ها و شرکت های بزرگ دیجیتالی معروف از آن جمله است.

مرقام دارای هم گروهی های خوبی چون: رانفور، رتاپ، آپ، سپ، تاپیکش، پرداخت، مداران، افرا، رکیش، سیستم،فن آوا، رافزا است. رافزا جدید ترین هم گروهی مرقام است که ۲۴ تیر ۹۹ به جمع شرکت های بورسی اضافه شد و بیش از ۴.۵ میلیون سهامدار در عرضه اولیه آن مشارکت کردند.

تابلوخوانی مرقام 

یکی از نکات مهم در بررسی یک سهم در بورس ایران، تابلوخوانی است. باید به سایت tsetmc.com مراجعه کرد و تابلو هر سهم را پیش از اقدام به خرید یا فروش سهم، بررسی کرد. تکنیک های تابلوخوانی که در گفتارهای آینده دیجیاتو به آن ورود میکنیم، اطلاعات خوبی به شما درباره وضعیت حال سهم، کد به کد ها، حجم معاملات، روند معاملاتی، میانگین حجم ماهانه، ورود و خروج سهامدار عمده یا سهامدار جدید، در اختیار سهامداران قرار می دهد.

تابلو مرقام

تابلو مرقام که صف خرید میلیونی شده است

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، مرقام، ۵۰۰ میلیون قطعه سهم است. در تاریخ ۲۵ تیر ۹۹، ارزش روز بازاری مرقام، ۲۷۶۹ میلیارد تومان بود. حجم مبنا مرقام، ۸۱۸ هزار و ۷۳۳ سهم بوده و ۷۴ درصد سهم نیز شناور است. میانگین حجم ماهانه مرقام در تیر، ۸ میلیون سهم بوده که در تاریخ بررسی این گفتار یعنی ۲۵ تیر ۹۹، حدود ۳ برابر میانگین ماهانه، شاهد معاملات سهم هستیم که از یک خبر خوب برای رشد سهم در آینده خبر می دهد.

طبق اطلاعات فوق، میزان EPS‌مرقام منفی ۵۹۳ و میزان P/E نیز منفی ۹۳.۴۱ است. مرقام یکی از گزینه های افزایش سرمایه گروه رایانه از سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد است. مرقام از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۴، ۹۰۰ درصد افزایش سرمایه داده است.

سودآوری مرقام در ۴ ماهه نخست سال ۹۹

طبق گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ در سال مالی منتهی به: ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ که  ۱۳۹۹/۰۵/۰۷ منتشر شده است، شاهد افزایش ۱۰۵.۳۴ درصدی فروش تیر ۱۳۹۹ شرکت ایران ارقام در مقایسه با ماه خرداد ۹۹ ایران ارقام هستیم. همینطور، کاهش (۵۳.۵۱) درصدی فروش تیر ۱۳۹۹ مرقام در مقایسه با تیر ۱۳۹۸ مرقام رخ داده است. رشد ۶.۵۳ درصدی فروش ۱۰ ماهه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از دیگر اتفاقات گزارش تیر  ماه ۹۹ مرقام است.

توجه داشته باشید که بر اساس اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۹ ماهه منتهی به 1399/03/31 (حسابرسی نشده) مرقام در سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۹، افزایش ۱۸ درصدی درآمدهای عملیاتی ۹ ماهه ۱۳۹۹ مرقام در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ 714,365 میلیون ریال به مبلغ 843,160 میلیون ریال رسیده است) را شاهد هستیم. هم چنین، کاهش ۵۶ درصدی سود ناخالص ۹ ماهه ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه (از مبلغ 160,964 میلیون ریال به مبلغ 71,175 میلیون ریال رسیده است) رخ داده است.

افزایش ۴۲۳ درصدی زیان عملیاتی ۹ ماهه ۱۳۹۹ مرقام در مقایسه با دوره مشابه(از مبلغ -50987 میلیون ریال به مبلغ -266685 میلیون ریال رسیده است) و افزایش ۴۲۰ درصدی زیان خالص ۹ ماهه ۱۳۹۹ مرقام و تحقق زیان ۴۸۱ ریالی به ازاء هر سهم مرقام (از مبلغ -46243 میلیون ریال به مبلغ -240574 میلیون ریال رسیده است) در گزارش دیده می‌شود.

سهامداران مرقام 

یکی از مطالب مهم در تابلو خوانی سهام، بررسی ترکیب سهامداران عمده بالای ۱ درصد است که گاها ترکیب آن ها، ورود و خروج آن‌ها، تاثیر زیادی در کیفیت روند معاملاتی یک سهم در کوتاه مدت و بلند مدت دارد. سهامداران عمده مرقام به شرح زیر است:

  • شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان صاحب ۱۸.۸ درصد سهم
  • شرکت سرمایه گذاری سامان فرهنگیان صاحب ۷.۶ درصد سهام
  • صندوق سرمایه گذاری مشترک نقش جهان صاحب ۱.۳۶ درصد سهام
  • موسسه صندوق پس انداز کارکنان رسمی راه آهن صاحب ۱.۲۳ درصد سهام

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، سهامدار عمده مرقام، صاحب سهام عمده در شرکت هایی چون: ماشین سازی اراک (فاراک)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، بانک سرمایه (سمایه)، بیمه اتکایی ایرانیان، بیمه معلم (معلم)، بیمه پارسیان، مپنا و کشت و دامداری فکا (زفکا) نیز است.

سابقه معاملاتی مرقام در تیر ۹۹

سابقه معاملاتی مرقام که موضوعات مهمی از روند سهم را نمایان می کند

در عکس بالا، سابقه معاملاتی مرقام را از ۲۴ خرداد ۹۹ تا ۲۴ تیر ۹۹ مشاهده میکنید. حجم معاملات، گاها یکی از فاکتورهایی تعین کننده افزایش یا کاهش قیمت یک سهم در میان مدت است.

بالاترین حجم معاملاتی در این بازه زمانی، مربوط به ۱۴ تیر ۹۹ است. حدود ۲۸.۵ میلیون سهم مرقام معامله شده است. از این تاریخ به بعد شاهد افت قیمت هستیم. اما یادمان باشد که افزایش حجم معاملاتی و کد به کد حقوقی ها، یکی از فاکتورهای صعود سهم خواهد بود و نباید گول قیمت های منفی (منفی ۵ درصد) ها را خورد.

مرقام در کدال

مرقام و کدال

در عکس بالا، صفحه کدال مرقام را مشاهده می کنید. اگر قصد ورود به این سهم دارید یا سهامدار مرقام هستید، حتما این صفحه را بوک مارک کرده و در طول ماه رصد کنید.

گزارش فعالیت های ماهانه، ۳ ماهه، ۶ ماهه، سالانه، گزارش مجامع، تقسیم سود ها و خلاصه اطلاعات افشای با اهمیت گروه الف و ب مرقام در این صفحه در اختیار سهامداران قرار میگیرد. مراجعه به کدال برای دانلود PDF گزارشات حسابرسی شده و حسابرسی نشده شرکت های بورسی و فرابورسی اکیدا توصیه می شود.

توجه داشته باشید که بعضی از سهام گروه رایانه، از جا مانده های رشد هستند و در بازه ۲۴ تا ۳۶ ماه، بازدهی خوبی را نصیب سهامداران صبور می کنند. بورس ایران طبق فاند، محکوم به صعود است و توصیه می شود کد اولی ها در عرضه اولیه ها شرکت کرده و یک سال سهامداری کنند.

در گفتارهای آینده، نگاهی داریم به دیگر سهام گروه رایانه و فناوری اطلاعات بورس ایران. با ما همراه باشید و نظرات خود را از طریق بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

شروع معاملات نماد «ونچر»؛ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه گروه مالی فیروزه با نماد «ونچر»، که پذیره‌نویسی آن در بهمن ماه سال گذشته انجام شد، اکنون در مرحله شروع معاملات نماد قرار گرفته است.آنطور که روابط عمومی گروه مالی فیروزه خبر می‌دهد، شروع معاملات نماد «ونچر» صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فیروزه از چند روز آینده آغاز خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند از تاریخ... ادامه مطلب

علت رشد ۷۰ درصدی ارزش سهام شرکت مخابرات ایران ظرف ۲ روز چه بود؟

اخابر، نماد شرکت مخابرات ایران که در بازار اول بورس قرار دارد، ظرف ۴۸ ساعت (۲۰ و ۲۱ مرداد ۹۹)، بیش از ۷۰ درصد رشد قیمتی را به نسبت روز معاملاتی قبلش (زمان پیش از تعلیق) تجربه کرد. اما علت این موضوع چه بوده است؟طبق پیام ناظر نماد اخابر، ۴ تیر ماه ۹۹ ساعت ۸:۵۰... ادامه مطلب

بررسی نماد «رکیش»: آنچه باید درباره سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش بدانید

رکیش نام نماد شرکت کارت اعتباری ایران کیش است که در بازار دوم بورس قرار دارد و ارزش بازاری آن در مرداد ۹۹ به حدود ۵۷۰۰ میلیارد تومان رسید. در ادامه سلسله گفتارهای بررسی نمادهای گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته در بازار سرمایه کشور، امروز نگاهی داریم به تابلو و وضعیت سهم رکیش.رکیش یکی از... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

کدال: آشنایی با سامانه انتشار گزارشات مالی شرکت‌های بورسی

کدال یا سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورس، یکی از مهم‌ترین درگاه‌هایی است که روزانه صدها هزار سهامدار در بازار سرمایه کشور به آن مراجعه کرده و فایل PDF یا اکسل صورت های مالی یا گزارش‌های مجامع شرکت‌های پذیرفته شده یا در شرف پذیرفته شدن در بورس و فرابورس ایران را دانلود و مطالعه می... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟