بروز نقص فنی در دومین رصدخانه بزرگ دنیا

روز دوشنبه این هفته یکی از بزرگترین رصدخانه های دنیا دچار مشکل شد. یکی از کابل های رصدخانه Arecibo در پورتوریکو که ضخامتی برابر با ۷.۶۲ سانتیمتر داشته ظاهرا به دلایل نامعلوم قطع شده و خرابی بزرگی به طول ۳۰ متر را در دیش بازتاب دهند ۸.۱ هکتاری متعلق به تلسکوپ رادیویی این مرکز بر جای گذاشت.

گفته می شود این رصدخانه بعد از یک تعطیلی کوتاه به خاطر طوفان حاره ای Isaias که باعث قطع شدن کابل اصلی اش شده بود تازه شروع به کار کرده بود که این اتفاق رخ داد. حالا دومین رصدخانه بزرگ دنیا دوباره تعطیل شده تا مهندسان بتوانند برآوردی از خسارت وارده به آن را انجام دهند.

اخترشناسان از این تلسکوپ برای مطالعه سیارک های خطرناکی استفاده می کردند که از نزدیکی زمین عبور میکنند. آنها در واقع تلاش دارند با شناسایی سریع و به موقع این سیارک ها راه را بر هرگونه برخورد احتمالی شان با زمین ببندند و به موقع وارد عمل شوند.

دانشمندان همچنین از رصدخانه Arecibo برای شناسایی حیات فرازمینی کمک می گرفتند. در سال ۱۹۷۴ میلادی Arecibo قدرتمندترین سیگنال ها را به آسمان فرستاد تا با فضایی های احتمالی ارتباط برقرار کند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی این تلسکوپ اولین انفجارهای سریع رادیویی را شناسایی کرد که در واقع علامت های فضایی مرموز از منابع ناشناخته هستند.

گفته شده پارگی اخیر در کابل این تلسکوپ به ۸ پنل گنبد گریگورین آسیب وارد کرده؛ این گنبد در واقع پرتوهای خود را روی نقاطی از آسمان متمرکز می کند تا دانشمندان بتوانند روی آنها تحقیق کنند. براساس گزارش ها این اتفاق همچنین خرابی هایی را در سکویی که برای دسترسی به گنبد مورد استفاده قرار می گرفت به بار آورده است.

فرانسیسکو کوردوا مدیر رصدخانه در این باره گفت:

ما تیمی از کارشناسان را تعیین کرده ایم تا به بررسی شرایط بپردازند. تمرکز مان نیز فعلا روی حصول اطمینان از ایمنی نیروهایمان و حفاظت از تاسیسات و نیروگاه هاست. همچنین قصد داریم در سریع ترین زمان ممکن این تاسیسات را به کار بیاندازیم تا دانشمندان سراسر دنیا بتوانند بار دیگر از آن استفاده نمایند.

اوایل این ماه اخترشناسان این تلسکوپ را برگرداندند تا به مطالعه سیارک خطرناکی بپردازند که ابعادی برابر با پنج زمین فوتبال داشت و قرار بود از نزدیکی زمین عبور کند.

بد نیست اشاره کنیم که رصدخانه Arecibo در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته و گرچه جدیدترین یا پیشرفته ترین تلسکوپ محسوب نمی شود اما یکی از بزرگترین ها در دنیاست. براساس مقاله ای که در نشریه Scientific American منتشر شد این رصدخانه در پیدا کردن امواج گرانشی بسیار خوب عمل می کند و مدت هاست که از آن برای شناسایی سیارک های نزدیک به زمین استفاده می گردد.

مطالب مرتبط

نتیجه پژوهشی جدید: بیش از ۷۵ درصد زباله‌های فضایی اجسام ناشناخته هستند

طبق نتایج یک پژوهش، زباله‌های فضایی در مدار زمین با دقت ردیابی نمی‌شوند و بسیاری از آن‌ها اجسام ناشناخته هستند که می‌توانند در آینده برای ما دردسر ایجاد کنند.با انقلاب صنعتی و پیشرفت فناوری، انسان‌ها نه تنها زمین بلکه فضا را نیز آلوده کرده‌اند. از دهه ۵۰ میلادی پرتاب راکت‌ها به فضا آغاز شده و... ادامه مطلب

ناسا به کمک اسپیس ایکس تشعشعات خورشیدی را مطالعه می‌کند

اسپیس ایکس و ناسا با یک قرارداد چندین میلیون دلاری مناطقی که توسط بادهای خورشیدی خلق شده‌اند، مورد بررسی قرار می‌دهند. این قرارداد امکان پرتاب ماهواره‌ «IMAP» ناسا در سال ۲۰۲۴ را فراهم می‌کند.طبق این قرارداد، علاوه بر فضاپیمای IMAP، چهار محموله دیگر نیز راهی فضا می‌شوند. دو مورد از آن‌ها برای ماموریت‌های هلیوفیزیک مورد... ادامه مطلب

انتشار اولین گزارش اقتصادی ناسا: تاثیر ۶۴ میلیارد دلاری بر اقتصاد آمریکا

ناسا اولین گزارش اقتصادی خود را منتشر کرده که تاثیرش بر مشاغل و اقتصاد آمریکا را نشان می‌دهد. بر همین اساس آمارهای مهمی در این گزارش ناسا به چشم می‌خورد. گزارش ۲۶۷۰ صفحه‌ای ناسا نشان دهنده اقدامات این آژانس و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد آمریکا است.برخی از مهم‌ترین آمارهای این گزارش عبارتند از:  ناسا... ادامه مطلب

میزان تشعشات روی ماه ۲۰۰ برابر بیشتر از زمین است

برای اولین بار شاهد اندازه‌گیری تشعشات مانند پرتوهای کیهانی روی ماه هستیم که از ۲۰۰ برابر بودن میزان آن نسبت به زمین خبر می‌دهد و می‌تواند برای فضانوردان دردساز شود.زمانی که فضانوردان ناسا با خود تشعشع‌سنج به ماه بردند تا میزان تشعشات را اندازه‌گیری کنند، اطلاعات آن را هیچ‌وقت گزارش نکردند. حالا طبق پژوهشی جدید... ادامه مطلب

ناسا برای ایده‌های تامین انرژی روی ماه ۵ میلیون دلار جایزه می‌دهد

در سال ۲۰۲۴ فضانوردان ناسا دوباره پا روی ماه می‌گذارند و در صورتی که این ماموریت با موفقیت انجام شود، به انرژی زیادی نیاز خواهد بود و به همین دلیل ناسا جایزه ۵ میلیون دلاری برای ایده‌های عملی درنظر گرفته است.ناسا قصد دارد تحت برنامه «آرتمیس» دوباره انسان‌ها را راهی ماه کند و در حالی... ادامه مطلب

دو ماژول روسی احتمالا باعث نشتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی شده‌اند

ایستگاه فضایی بین‌المللی بیش از یکسال است که با مشکل نشتی دست و پنجه نرم می‌کند که احتمالا مربوط به دو ماژول روسی می‌شود.در حالی که این ایستگاه به طور مداوم مقداری هوا از دست می‌دهد، مقامات برای اولین بار در سپتامبر سال گذشته میلادی متوجه افزایش نرخ نشتی هوا شدند. در حالی که این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟