اینستاگرام گام های تازه ای را در جهت شناسایی بات ها و اکانت هایی برداشته که تلاش دارند پلتفرم آن را دستکاری کنند. این شرکت اعلام کرده در صورت مشاهده رفتارهای مشکوک از برخی کاربرانش درخواست می کند که هویت خود را تایید نمایند.

اینستاگرام تاکید کرده که سیاست جدید تاثیری بر اغلب کاربران آن ندارد و در عوض اکانت هایی را هدف قرار داده که مشکوک به نظر می رسند. در بیانیه خبری این شرکت آمده است:

این موارد شامل اکانت هایی می شوند که به صورت بالقوه در رفتارهای غیر معتبر هماهنگ مشارکت میکنند یا وقتی دیده شود که اغلب دنبال کنندگان یک حساب کاربری در کشور دیگری هستند یا نشانه هایی دال بر رفتارهای خودکار دیده شود که نشان دهد آن اکانت ساختگی است.

براساس قوانین جدید این حساب های کاربری باید با ارائه کارت شناسایی ملی خود هویت شان را تایید نمایند و در صورتی که این کار را انجام ندهند احتمالا پست هایشان در فید یا خوراک خبری اینستاگرام در جایگاه های پایین تری نمایش داده می شود یا حتی آن اکانت ها کلا مسدود خواهند شد.

این تغییر در حالی رخ می دهد که فیسبوک و اینستاگرام تلاش های خود برای مقابله با انتشار اطلاعات غلط را پیش از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا افزایش داده اند. فیسبوک پیشتر سیاستی مشابه به این را اتخاذ کرده که براساس آن از مالکان صفحات محبوب خواسته می شود هویت خود را احراز کنند.

و اینستاگرام هم که به باور مقامات آمریکایی تلاش چندانی برای جلوگیری از سوء استفاده مجرمان سایبری از پلتفرم خود و دستکاری انتخابات انجام نداده حالا بیشتر از هر زمان دیگری زیر ذره بین قرار دارد.

در گزارشی که توسط کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در رابطه با مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ این کشور منتشر شد مشخص گردید که اینستاگرام موثرترین ابزار مورد استفاده روس ها برای انجام عملیات های اطلاعاتی است. حالا اینستاگرم تلاش دارد که با شناسایی بات ها و دیگر رفتارهای غیر معتبر از بروز اتفاقات مشابه در انتخابات ۲۰۲۰ جلوگیری نماید.