توسعه ابزاری که به صورت خودکار گزارش رویاها را تحلیل می‌کند

رویا از کجا می‌آید؟ این سوال قدیمی ذهن اکثر ما را به خود درگیر کرده و حالا دانشمندان با بررسی گسترده به این موضوع پی برده‌اند که میان رویاها و زندگی روزمره ما ارتباط وجود دارد و ابزاری برای تحلیل خودکار آن‌ها توسعه داده‌اند.

اگرچه در گذشته منشا رویاها را معنوی یا فراطبیعی می‌دانستند، اما در دنیای مدرن به دنبال ارتباط معناداری میان آن‌ها و تجربیات روزمره خود هستیم. در این زمینه تئوری‌های روانشناسی زیادی وجود دارد که اکثر آن‌ها به اقدامات «زیگموند فروید» و افراد دیگر در قرن بیستم مربوط می‌شود.

امروزه در تحلیل رویا، درمانگران به بیماران در تفسیر رویاها کمک می‌کنند و با استفاده از گزارش‌های رویا، به دنبال سرنخ‌ها، نمادها و ساختارهایی هستند که امکان تطابق آن‌ها با سایر بخش‌های زندگی فرد وجود داشته باشد.

hamrah-mechanic

یکی از شناخته شده‌ترین سیستم‌های برای تفسیر رویا با نام سیستم «Hall-Van de Castle» شناخته می‌شود که رویاها را طبق شخصیت‌هایی که درون آن‌ها ظاهر می‌شوند، به همراه ارتباطات میان آن‌ها و تاثیراتی که روی یکدیگر دارند رمزگذاری می‌کند. مشکل اصلی این سیستم، سرعت پایین و زمانبر بودن آن است.

اخیرا تیمی از محققان توانسته‌اند در پژوهش جدید خود، یک راه متفاوتی را ارائه دهند. این تیم از یک دیتابیس عظیم حاوی ۲۴ هزار رویا استفاده کرده که با نام «بانک رویا» شناخته می‌شود. در این تحقیق نوشته شده:

«ما ابزاری را طراحی کرده‌ایم که با عملیاتی کردن مقیاس تحلیل رویا که سیستم Hall-Van de Castle مورد استفاده می‌دهد، به صورت خودکار گزارش رویاها را تحلیل می‌کند. ما اثربخشی این ابزار را با گزارش‌های رویای دست نوشته تایید کردیم و آن را برای فرضیه پیوستگی مورد آزمایش قرار دادیم.»

ابزار پردازش خواب این تیم در حقیقت همان سیستم Hall-Van De Castle بوده که ساده‌تر شده است. این ابزار متن گزارش‌های رویا را تجزیه می‌کند و روی شخصیت‌ها، تعاملات اجتماعی و کلمات عاطفی تمرکز می‌کند. این تیم عنوان کرده:

«این سه بعد به عنوان مهمترین عوامل برای کمک به تفسیر رویاها شناخته می‌شوند. آن‌ها ستون فقرات رویا را تشکیل می‌دهند که شامل افراد حاضر در رویا، کارهای آن‌ها و همچنین بروز احساسات می‌شود.»

با مقایسه نتیجه این ابزار با یادداشت‌های متخصصان رویا، سه چهارم آن‌ها یکسان بودند که اگرچه عالی به نظر نمی‌رسد، اما نشان می‌دهد که پیشرفت‌های تکنولوژیکی در این زمینه می‌تواند منجر به یک دستاورد عظیم شود. محققان به این موضوع پی برده‌اند که رویاها ادامه زندگی روزمره ما هستند و آنچه افراد در زندگی واقعی تجربه می‌کنند را منعکس می‌کنند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

دانشمندان به ترکیب مناسب قهوه و خواب برای کار در شیفت شب پی بردند

کار در شیفت شب یا کار کردن تا دیر وقت روی پروژه های کاری و درسی نیازمند آمادگی است و مثلا باید قبل از آن خواب کافی داشته باشید. دانشمندان در پژوهشی تازه ترکیب مناسب خواب و کافئین برای کار کردن در شب را پیدا کرده اند تا افراد بدون خستگی بیش از اندازه و... ادامه مطلب

پایش خواب و سطح استرس؛ قابلیت‌های احتمالی اپل واچ سری ۶

اپل واچ سری ۶ در کنار باتری قدرتمندتر به سنسورهای جدیدی برای تشخیص میزان اکسیژن خون و پایش سلامت ذهنی کاربران مجهز خواهد شد.نسل بعدی ساعت‌های هوشمند اپل که احتمالا اپل واچ سری ۶ نام خواهد گرفت، به مراتب قوی‌تر و هوشمندتر از نسخه کنونی بوده و بر مشکلات سلامت ذهنی کاربر نظارت خواهند کرد.... ادامه مطلب

دانشمندان به ارتباط جدیدی میان چاقی و کیفیت پایین خواب دست پیدا کردند

تا به امروز بسیاری از دانشمندان به این موضوع اشاره کرده بودند که کیفیت پایین خواب و کم خوابی می‌تواند باعث چاقی افراد شود، اما تحقیق جدیدی در ایالات متحده آمریکا که روی کرم صورت گرفته نشان می‌دهد این ارتباط می‌تواند برعکس باشد و چاقی باعث کاهش کیفیت خواب شود.این تحقیق در دانشکده پزشکی پرلمان... ادامه مطلب

چرا برخی مواقع خواب‌های رنگی می‌بینیم و رویاها را بهتر به یاد می‌آوریم؟

همه ما در شبانه روز چندین ساعت می‌خوابیم و در خواب رویا می‌بینیم. برخی شب‌ها رویاهای ما رنگی و لذت بخش هستند و بعضی شب‌ها، رویاهای سیاه و سفید و نه چندان جذاب می‌بینیم. در بسیاری از مواقع رویای خود را به یاد نمی‌آوریم یا برعکس، به صورت کامل می‌توانیم آن را برای دیگران بازگو... ادامه مطلب

رویابینی خودآگاهانه؛ خوب یا بد؟

شاید برای شما هم پیش آمده که در هنگام یک جلسه سخنرانی یا حتی سر کلاس درس، چشمانتان سنگین می‌شود و رفته رفته به خواب می‌روید اما ذهن شما به شدت فعال است و خودآگاهتان تا حدودی به حرف سخنران توجه می‌کند اما چطور امکان دارد هم خواب باشید و هم بیدار؟اجازه دهید مثال دیگری... ادامه مطلب

کشف یک جهش ژنتیکی که شما را به یک شب زنده دار تبدیل می‌کند

انگلیسی‌زبان‌ها به افرادی که شب‌ها تا ساعتی از بامداد بیدار می‌مانند، در اصطلاح جغد شب (Night Owl) می‌گویند. به نظر می‌رسد محققین بالاخره از این موضوع پرده برداشتند که چرا عده‌ای شب زنده دار هستند و فیزیولوژی بدن‌شان مثل سایرین به صورت طبیعی کار نمی‌کند.در نتیجه یک پژوهش در سال ۲۰۱۷ میلادی، افرادی که تا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟