عصر یخبندان چقدر سرد بوده است؟

تیمی از محققان آریزونا دمای آخرین عصر یخبندان (که حدودا ۲۰ هزار سال پیش رخ داده) را تخمین زده اند و براساس اعلام آنها دما در آن دوران تقریبا ۴۶ درجه فارنهایت یا ۷.۸ درجه سانتیگراد بوده است!

به لطف این یافته ها محققان آب و هوایی اقلیمی می توانند به درک بهتری از رابطه میان بالا رفتن سطح دی اکسید کربن اتمسفر در دوره کنونی (که یکی از گازهای گلخانه ای اصلی است) و متوسط دمای جهانی پی ببرند.

آخرین عصر یخبندان که به اختصار LGM خوانده می شود دوره ای سرد بود که طی آن یخچال های عظیم نیمی از آمریکای شمالی، اروپا، آمریکای جنوبی و بسیاری از نواحی آسیا را پوشانده بودند. در این دوران گیاهان و جانورانی که خود را با سرما وفق داده بودند بسیار شکوفا شده بودند.

جسیکا ترنی استادیار دپارتمان علوم زمینی دانشگاه آریزونا در این باره گفت:

ما دیتای زیادی در این باره داریم زیرا برای مدت طولانی در این باره تحقیق کرده ایم. با این حال سوالی که علم مدتهاست تلاش می کند به آن پاسخ بدهد این است که: عصر یخی تا چه اندازه سرد بوده است؟

آخرین عصر یخبندان

طبق نتایج این پژوهش که در نشریه نیچر منتشر شده است متوسط دمای جهانی در آخرین عصر یخبندان در حدود ۶ درجه سانتیگراد (۱۱ درجه فارنهایت) از دوره کنونی سردتر بوده است. برای درک بهتر باید بگوییم که متوسط دمای جهانی در قرن ۲۰ در حدود ۱۴ درجه سانتیگراد بوده است.

شاید از نظر شما این عدد تفاوت چندان زیادی ایجاد نکند اما در واقعیت اینطور نیست!

در آمریکای شمالی و اروپا بخش های شمالی با یخ پوشیده شده بودند و بسیار سرد بودند. با این حال سردترین نقاط زمین در آخرین عصر یخبندان در عرض های جغرافیایی بالا بودند. مثلا قطب شمال یکی از این مناطق است که در آن دوران دمایش ۱۴ درجه سانتیگراد سردتر از امروز بود.

براساس پیش بینی الگوهای اقلیمی عرض های جغرافیایی بالا نسبت به عرض های جغرافیایی پایین سریعتر گرم می شوند. به گفته Tierney در آینده نزدیک قطب شمال به شدت گرم می شود که به این پدیده تشدید قطبی می گویند. در آخرین عصر یخبندان هم شاهد همین الگو منتها به شیوه برعکس بودیم؛ در واقع زمین در عرض های جغرافیایی بالا نسبت به تغییرات اقلیمی حساس تر است.

آخرین عصر یخبندان

اهمیت دانستن دمای آخرین عصر یخبندان هم در این است که از آن برای محاسبه حساسیت دمایی استفاده می شود؛ یعنی می توان دریافت که دمای جهانی در واکنش به کربن موجود در جو تا چه اندازه تغییر می کند.

Tierney و تیم همراهش پیش بینی کرده اند که به ازای هر دوبرابر شدن کربن موجود در اتمسفر دمای جهانی نیز ۳.۴ درجه سانتیگراد افزایش می یابد که این در واقع متوسط میزان پیش بینی شده توسط نسل اخیر مدل های هواشناسی است.

مطالب مرتبط

میکروب‌ها پیش از پیدایش اکسیژن در زمین احتمالا آرسنیک تنفس می‌کردند

محققان در یکی از دریاچه‌های بسیار شور شیلی میکروب‌هایی کشف کرده‌اند که در محیط عاری از اکسیژن و احتمالاً با تنفس ماده سمی آرسنیک زندگی می‌کنند. محققان در یک دریاچه‌ بسیار شور در منطقه‌ای به نام Laguna La Brava واقع در بیابان «آتاکاما» شیلی میکروب‌های فتوسنتز کننده‌ای کشف کرده‌اند که بدون اکسیژن زندگی می‌کنند. «Pieter Visscher»، محقق... ادامه مطلب

۳.۲ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ با مشکل کمبود آب شرب مواجه خواهند شد

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد گرمایش جهانی علاوه بر بالا بردن سطح آب دریاها، منابع آب آشامیدنی ۳.۲ میلیارد نفر از مردم زمین را تهدید می‌کند. آب حاصل شده از یخچال‌های طبیعی یا رواناب (Runoff)، آب شرب ده‌ها میلیون نفر از مردم زمین را تأمین می‌کند. حال به خاطر از بین رفتن یخچال‌های طبیعی بشر... ادامه مطلب

ایجاد گودالی به عمق ۵۰ متر در سیبری به خاطر گرمایش زمین

دانشمندان می گویند گودالی که اخیرا با عمق ۵۰ متر در توندرای قطبی سیبری دهان باز کرده احتمالا در نتیجه نوعی انفجار ناشی از تغییرات اقلیمی به وجود آمده است. این گودال اوایل تابستان امسال و زمانی کشف شد که کارمند یک شرکت روسی برای انجام ماموریتی نامرتبط مشغول پرواز بر فراز شبه جزیره Yamal در... ادامه مطلب

برق هسته ای بیل گیتس برای کشورهای در حال توسعه

یک شرکت سرمایه گذاری انرژی هسته ای که توسط بیل گیتس تاسیس شده روز گذشته ابراز امیدواری کرد که با ساخت نیروگاه های های کوچک و پیشرفته برق هسته ای که قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته را دارند، بتواند در کنار منابعی نظیر نیروگاه های خورشیدی و بادی، برق مورد نیاز شبکه های شهری را تامین... ادامه مطلب

هسته درونی زمین جوان‌تر از برآوردهای قبلی است

محققان با انجام مطالعه‌ای جدید عمر هسته درونی زمین را بین ۱ تا ۱.۳ میلیارد سال تخمین زدند که نسبت به برآوردهای قبلی کمتر است. محققان دانشگاه تگزاس موفق شدند با شبیه سازی شرایط مرکز زمین در محیط آزمایشگاه عمر هسته درونی آن را تخمین بزنند. به گفته محققان طول عمر هسته درونی زمین بین ۱... ادامه مطلب

سیارکی بزرگ از ۳ هزار کیلومتری زمین رد شد؛ نزدیکترین فاصله در تاریخ

طی شب گذشته سیارکی بزرگ به اندازه یک خودروی سواری از فاصله ۲۹۴۵ کیلومتری زمین عبور کرده که در واقع رکورددار کمترین فاصله از زمین در تاریخ کهکشان است. این رخداد در حالی اتفاق افتاده که کسی در مورد این سیارک چیزی نمی‌دانست و حدودا شش ساعت پس از هجوم آن به سمت زمین محققان... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟