روسیه ویدیوی آزمایش قدرتمندترین بمب هیدروژنی جهان را منتشر کرد [تماشا کنید]

روسیه ویدیوی آزمایش قدرتمندترین بمب هیدروژنی جهان را منتشر کرد [تماشا کنید]

بمب‌ هیدروژنی بسیار مخرب است و اتحاد جماهیر شوروی چند دهه پیش بزرگترین نمونه آن را تولید کرده. اخیرا ویدیوی آزمایش بزرگترین بمب هیدروژنی تاریخ، «بمب تزار» منتشر شده است.

در این ویدیو شاهد انفجار بزرگترین بمب تا به امروز هستیم. در این ویدیو لحظه انفجار از چندین زاویه به نمایش گذاشته شده که البته برخی مواقع نتوانسته به صورت کامل آن را پوشش دهد.

اتحاد جماهیر شوروی یک بمب هیدروژنی ۵۰ میلیون تنی با اسم رسمی «RDS-220» که با نام بمب تزار شناخته می‌شود را اواخر اکتبر ۱۹۶۱ مورد آزمایش قرار داد. این بمب بسیار مخرب در جنگ سرد، زمانی که روسیه و ایالات متحده آمریکا برای ساخت مخرب‌ترین سلاح‌های هسته‌ای با یکدیگر رقابت می‌کردند، ساخته شد.

این بمب هیدروژنی ۸ متر طول و تقریبا ۲ متر ارتفاع داشته است. ابعاد این بمب به اندازه‌ای بزرگ بود که مهندسان مجبور به بازطراحی جنگنده حامل آن شدند. در حالی که ویدیوی اخیر پرتاب و انفجار این بمب را به نمایش می‌گذارد، حاوی اطلاعات فنی زیادی نیست.

بمب‌افکن‌ها از چتر نجات برای کاهش سرعت بمب تزار در هنگام نزدیک شدن به زمین استفاده کردند تا بتوانند آن را در فاصله بالایی مناسبی کنند و آسیب کمتری به زمین وارد شود. ارتفاع ابر قارچی این انفجار تقریبا ۷ برابر ارتفاع کوه اورست بوده است.

بمب تزار، قدرتمندترین و بزرگترین بمب تاریخ محسوب می‌شود که قدرت تخریب آن ۳۰۰۰ برابر بمب مورد استفاده توسط ایالات متحده آمریکا برای نابودی هیروشیما است. علاوه بر این، بمب هیدروژنی روسیه ۳ برابر بزرگتر از بزرگترین بمب ایالات متحده آمریکا با نام «Castle Bravo» محسوب می‌شود.

گفته شده شدت این انفجار به اندازه‌ای بوده که از فاصله ۱۰۰۰ کیلومتری نیز امکان مشاهده آن وجود داشته است. بر اساس ادعای این ویدیو، بمب هیدروژنی اتحاد جماهیر شوروی سطح بسیار پایینی تشعشع داشته و افراد در اطراف این محل قرار داشته‌اند. در حالی این بمب در سال ۱۹۶۱ آزمایش شد که ایالات متحده آمریکا به علت هزینه‌های بالا، توسعه چنین بمبی را تقریبا ناممکن می‌دانست.

نظرات ۲۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato