دولت آمریکا بزرگترین شرکت سازنده چیپ در چین را تحریم می‌کند؟

ایالات متحده آمریکا از مدت‌ها قبل شرکت‌های بزرگ چینی مانند هواوی را تحریم کرده و حالا به نظر می‌رسد در آینده دولت ترامپ هرگونه مراوده مالی با بزرگترین شرکت سازنده چیپ در چین یعنی «SMIC» را نیز ممنوع کند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، وزارت دفاع آمریکا تایید کرده که آژانس‌های دولتی درباره تحریم «شرکت بین‌المللی ساخت نیمه‌رسانا» (SMIC) در حال مذاکره هستند. در صورت تحریم این کمپانی، شرکت‌های آمریکایی دیگر قادر به انجام معاملات با آن نخواهند بود که تاثیر زیادی روی بزرگترین سازنده چیپ در چین خواهد داشت و این شرکت دیگر نمی‌تواند به تجهیزات آمریکایی برای ساخت و تست تراشه‌ها دست پیدا کند.

بر اساس این گزارش، نگرانی‌هایی درباره کمک SMIC به زیرساخت‌های دفاعی چین وجود دارد. یکی از پیمانکاران وزارت دفاع آمریکا، «SOS International» اخیرا گزارشی منتشر کرده که در آن ادعا شده SMIC با یکی از بزرگترین کمپانی‌های دفاعی چین همکاری دارد و محققان دانشگاهی که با ارتش چین کار می‌کنند نیز برای طراحی پروژه‌های خود در حال استفاده از فناوری SMIC هستند. SOS در این گزارش اعلام کرده که احتمالا محققان نمی‌توانند از چیپ‌های دیگری استفاده کنند.

سازنده چیپ در چین

شرکت SMIC در بیانیه‌ای هرگونه ارتباط با شرکت‌های دفاعی را رد کرده و از ارائه چیپ و خدمات برای استفاده‌های غیرنظامی خبر داده است. در حالی که بزرگترین سازنده چیپ در چین هرگونه ارتباط با ارتش این کشور را تکذیب کرده، SOS در گزارش خود به مشارکت عمیق SMIC در پروژه‌های نظامی اشاره کرده است.

هنوز به صورت رسمی ارتباط میان SMIC و پروژه‌های نظامی مشخص نشده و همچنین تضمینی برای تحریم این سازنده تراشه وجود ندارد. در صورتی که دولت ترامپ دست به چنین اقدامی بزند، تنش‌ها میان پکن و واشنگتن افزایش پیدا می‌کند و در حالی که می‌توان چندین نمونه برای جایگزینی با تجهیزات آمریکایی در بازار پیدا کرد، SMIC برای گسترش کارخانه و همچنین نگهداری آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

مشکلات SMIC می‌تواند مشتریان این کمپانی مانند هواوی را نیز با دردسر مواجه کند و علاوه بر این، دولت پکن نیز می‌تواند تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های آمریکایی وضع کند و تولید محصولات آن‌ها در خاک چین دچار مشکل شود.

سرور ابری

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟