هشدار هم‌بنیانگذار ARM در مورد نابودی این شرکت توسط انویدیا

هشدار هم‌بنیانگذار ARM در مورد نابودی این شرکت توسط انویدیا

خبرهای مربوط به تصمیم «سافت بانک» برای فروش ARM از مدتی پیش به گوش می‌رسد. مذاکرات این هلدینگ ژاپنی با «انویدیا» به عنوان مشتری اصلی وارد سطح پیشرفته‌ای شده و ظاهرا بحث بر سر قیمتی در حدود ۳۲ میلیارد یورو است. با این حال «Hermann Hauser»، هم بنیانگذار ARM هشدار داده که قرار گرفتن کمپانی طراحی چیپ در دستان انویدیا نه تنها سلطه تکنولوژیک بریتانیا را به خطر می‌اندازد بلکه موجودیت ARM را هم تهدید می‌کند.

انویدیا اخیرا اینتل را به عنوان ارزشمندترین تولید کننده نیمه هادی در دنیا پشت سرگذاشته و دارایی سرسام آور آنها موقعیتی منحصر به فرد را برایشان ایجاد کرده که از نظر Hauser می‌تواند به سلاح نابودی ARM تبدیل شود:

«هدف این شرکت نیمه‌رسانا از خریدن ARM ممکن است نابودی آن باشد چون در راستای منافعشان است و با اینکار چیزی بسیار ارزشمندتر از ۴۰ میلیارد پرداختی برای خرید آن به دست می‌آورند.»

Hauser بر این باور است که انویدیا با این معامله تاج صنعت نیمه‌رسانا را از چنگ اینتل درآورده و به تامین کننده چیپست برای ۹۵ درصد گوشی‌ها و ۹۰ درصد کنترلرهای نهفته برای اینترنت اشیاء تبدیل شده و بازار پی‌سی و دیتاسنتر را هم در دست خواهد گرفت.

آنطور که هم‌موسس ARM می‌گوید یکی دیگر از اهداف کمپانی آمریکایی سلطه بر بازار ریزپردازنده‌ها است چرا که می‌تواند از بکارگیری معماری‌های آتی ARM توسط رقبا جلوگیری کنند و در این صورت شرکت‌های رقیب چاره‌ای جز صرف منابع و زمان برای توسعه معماری خودشان را ندارند؛ شرایطی که انویدیا را در جایگاهی برتر از آنها قرار خواهد داد.

در حال حاضر مدل کسب و کار ARM توسعه معماری برای پردازنده است و بسیاری از مشتریان آنها رقیب انویدیا هستند. سافت بانک از زمان خرید این شرکت در سال ۲۰۱۶ بی‌طرفی آنرا حفظ کرده اما باید دید در صورت خرید آن توسط انویدیا چه سرنوشتی در انتظارش خواهد بود.

 

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato