جهرمی در افتتاحیه مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات: عبارت «اینترنت ملی» خیانت است

وزیر ارتباطات کشور در آیین مراسم افتتاحیه مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات، اعلام کرد که شبکه ملی اطلاعات ضامن رشد و توسعه اقتصاد جوانان ایرانی است و نباید این شبکه را با لفظ «اینترنت ملی» خطاب کرد چرا که به نظر او این کار، کار خائنین است.

«محمد جواد آذری جهرمی» در این مراسم با ذکر این نکته که شبکه ملی اطلاعات مادر همه شبکه‌ها، و اینترنت هم یکی از سرویس‌های این شبکه است اعلام کرد خدمات پایه‌ای مانند موتورهای جست‌وجو، ایمیل و پیام‌رسان، عامل بازدارندگی در برابر حملات کشور است: «امروز با داشتن شبکه ملی اطلاعات، سهمگین ترین حملات روی گیت وی ما می آید و شبکه ما سالم است و کار می کند. ما تأکید داریم شبکه ملی  اطلاعات ضامن رشد اقتصاد دیجیتال در کشور بوده و خدمات پایه ای که روی این شبکه ارائه می شود، ضامن بازدارندگی در حملات دشمن است.»

بلیط هواپیما

«محمدجواد آذری جهرمی» همچنین با اشاره به خبر حمایت ۴۰۰ میلیارد تومانی دولت از پیام‌رسان‌های بومی به هزینه‌های دیگری که برای توسعه شبکه ملی اطلاعات صرف شده اشاره کرد و گفت:

«دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان برای هسته شبکه ملی اطلاعات با ۲۰ هزار گیگابیت ظرفیت و بیش از ۲۳ هزار کبلومتر فیبر نوری و ۴ مرکز IXP در کشور و دو SUB IXP ایجاد کرده هزینه کرده است. بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بخش خصوصی برای توسعه شبکه‌های ارتباطی هزینه کرده است.»

جهرمی تاکید می‌کند که ۴۰۰ میلیارد تومان برای پایداری و استقلال این شبکه سرمایه‌گذاری شده اصلا عدد بزرگی برای این موضوعات نیست: «من شخصا برای این ۴۰۰ میلیارد تومان بیش از ۲۰ بار به سازمان‌های مختلف رفت و آمد داشتم. این هزینه ضامن رشد اقتصادی جوانان ماست.» او می‌گوید شبکه ملی اطلاعات ضامن رشد اقتصاد دیجیتال در کشور است و لفظ اینترنت ملی به کار بردن برای آن از دیدگاه او توسط خائنین به کشور صورت می‌گیرد.

جهرمی با ذکر مشکلات تحریمی که تاکنون برای مردم ایران و تیم‌های استارتاپی از سوی سرویس دهندگان خارجی پیش آمده ادامه داد:

«اگر یک روز بیدار شویم و ببینیم یک موتور جستجوی جهانی به ایرانیان خدمتی نمی‌دهد چه کار کنیم؟ اتفاقی که رخ دادن آن عجیب نیست و در استارتاپ‌های داخلی به کرات رخ داده و به دلیل تحریم‌ها سرویس‌های مختلف به رویشان بسته شد. کشوری که اقتصاد دیجیتال آن از ۲.۵ درصد به بیش از ۶ درصد است و رشد بهتری پیش روی خود دارد و با کسانی روبروست که به ظالمانه‌ترین راه تحریم می‌کند، قطعا تحریم‌های بیشتری هم از آنها به زودی خواهد گرفت. این کارها برای جلوگیری از این مسائل انجام شده است تا استقلال داشته باشیم. به عنوان مثال ما امروز در خدمات ابری نیازی به سرویس‌های جهانی نداریم.»

به گفته جهرمی این مرکز داده ایجاد شده تا بتواند از پایه‌های شبکه ملی اطلاعات حمایت کند: «سه سرویس ایمیل ایرانی (چاپار. ایران میل و رشد) در این مرکز میزبانی می‌شوند. سه پیام رسان نیز در این مرکز مستقر شدند و خدمات به مراتب بهتر و با‌کیفیت‌تری دریافت می‌کنند.» او اسامی پیام‌رسان‌هایی که در این مرکز مستقر شدند را نگفت. جهرمی معتقد است موفقیت پیام‌رسان‌های بومی فقط به این موارد فنی ختم نمی‌شود:

«پیام‌رسان‌ها فقط نیازمند سرور و پهنای باند نیستند. پیام رسان اگر بخواهد در کشور رشد کند نیاز به خدمات دارد. من از سایر دستگاه‌ها تقاضا دارم که بر اساس مصوبه شورایعالی فضای مجازی وظیفه دارند به وظایف خود انجام دهند. پیام‌رسان‌ها باید امکان پرداخت و انجام خدمات الکترونیک داشته باشند. حمایت‌های حقوقی و قضایی و رسانه‌ای نیز باید صورت بگیرد. تا این وظایف انجام نشود نمی‌توان از پیام‌رسان‌های بومی انتظار داشت تا تمام خدمات خود را به خوبی انجام دهد. این مدل‌های بومی پیشرفت خوبی در دو سه سال اخیر داشتند ولی کافی نیست.»

وزیر ارتباطات این مرکز را به عنوان مرکز خدمات آموزشی نیز معرفی کرد و اعلام کرد که این موضوع را به وزارت آموزش و پرورش و علوم نیز گفته است. به گفته جهرمی خدمات پایه آموزشی را به صورت داوطلبانه برای مجموعه‌ها ایجاد می‌شود تا دانش آموزان و دانشجویان بتوانند در شرایط کرونا کار خود را پیش ببرند.

جهرمی در خاتمه صحبت‌های خود تصریح کرد که ستاد نیروهای مسلح برای توسعه برخی زیرساخت‌ها پیشنهاد داده که برای توسعه‌شان کمک کند و آنها نیز این کمک را پذیرفته‌اند: «آنها در بحث موتور جستجو به ما کمک می‌کنند. در حوزه پیام‌رسان نیز اعلام آمادگی کردند که کمک می‌کنند.»

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

آیا سرویس استریم موسیقی ساوندکلاود فیلتر شده است؟

ظاهرا باید ساوندکلاود را به لیست سرویس‌های فیلتر شده اضافه کرد. طی چند روز گذشته این سرویس پخش موسیقی از دسترس کاربران ایرانی خارج شده است. امروز با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی می‌توان دید که تعدادی از کاربران درباره این موضوع اطلاع‌رسانی کرده‌ و گفته‌اند که حالا مثل سابق به این سرویس دسترسی ندارند. کاربران در... ادامه مطلب

از احراز هویت دیجیتالی تا مسیر اسنپ، در سیزدهمین رویداد «فیناپ»

سیزدهمین رویداد فیناپ و دومین فیناپ آنلاین با موضوع احراز هویت دیجیتال با حضور صاحب‌نظران و متخصصان این حوزه، پنجشنبه ۱۰ مهرماه ساعت ۱۳ تا ۱۸ از طریق بسترهای پخش زنده به نمایش گذاشته می‌شود. در این رویداد سردبیر دیجیاتو با مدیرعامل جدید اسنپ نیز به گفتگو می‌پردازد تا مسیر آینده این پلتفرم بیشتر برای... ادامه مطلب

توییت‌های صوتی به شکل خودکار کپشن‌نویسی می‌شوند

توییتر مدتی قبل امکان انتشار پیام صوتی را در اختیار کاربران iOS قرار داد. هرچند ابتدا این قابلیت با استقبال همراه شد اما به خاطر مشکلاتی که برای کاربران ناشنوا پیش می‌آورد، انتقادهایی را نیز به دنبال داشت. قابلیت توییت صوتی فعلا تنها در اختیار برخی کاربران iOS قرار گرفته و  قرار است تا پایان سال 2021... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: امکان ساخت صفر تا صد یک گوشی در داخل کشور وجود ندارد

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات و مدیرعامل ایرانسل، گوشی‌های «ویرا» صاایران به صورت CKD و SKD آماده می‌شوند. به این معنا که قطعات آنها پس از وارد شدن به کشور در ایران مونتاژ می‌شود. وزیر ارتباطات در همین راستا تاکید کرده است که امکان تولید صفر تا صد یک گوشی موبایل در کشور وجود ندارد. چندی... ادامه مطلب

اسنپ از جایزه بزرگ ۱۰۰میلیون تومانی خبر می‌دهد

اسنپ در کمپین تبلیغاتی جدید خود، با معرفی جامع سرویس‌های مختلفش در سوپراپ خود که سرویس‌های گوناگونش را در آن عرضه کرده، جوایز ویژه‌ای را برای کاربران خود در نظر گرفته است. این کمپین با شعار «اسنپ جوابه» از تاریخ ۹ مهر آغاز شده و تا ۲۳ آبان ادامه دارد. در این کمپین قرار است... ادامه مطلب

ایرانسل فعالیت آزمایشی مرکز ارتباط با مشتریان، ویژه ناشنوایان را آغاز کرد

در روز ناشنوایان (۹ مهر ماه) ایرانسل از مرکز ارتباط با مشتریان ویژه ناشنوایان رونمایی کرد، مرکزی که در حال حاضر با چند مترجم متخصص به زبان اشاره اداره می‌شود و تماس تصویری بین مشترکین ناشنوا و این افراد صورت می‌گیرد تا راهنمایی‌های لازم به آنها با زبان خود ناشنوایان انجام شود. به گزارش دیجیاتو، صبح امروز... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟