علت کاهش عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌ها چیست؟

علت کاهش عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌ها چیست؟

برخی از افراد بر این عقیده‌اند که بنزین سوپر بهتر از بنزین معمولی است و عملکرد خودرو را بهبود می‌بخشد و برخی دیگر نیز معتقدند این دو هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و صرفا اسمشان با یکدیگر متفاوت است. با این حال بخش قابل توجهی از خودروهای مدرن به بنزین اکتان بالا یا اصطلاحا سوپر نیاز دارند اما متاسفانه طی ماه‌های اخیر شاهد کاهش حجم عرضه بنزین سوپر در پمپ بنزین‌های کشور هستیم٬‌ اما رییس صنف جایگاه‌داران این کاهش عرضه را ناشی از کاهش شدید تقاضا در اختلاف قیمت زیاد بنزین سوپر و معمولی پس از دور آخر اصلاح قیمت سوخت عنوان می‌کند.

با توجه به گزارش‌های مردمی دریافتی عرضه بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت به طرز قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. برخی از افراد علت این موضوع را به صادرات این بنزین ربط داده و برخی دیگر از کاهش تولید آن صحبت به میان می‌آورند.

اما با توجه به گفته‌های رییس صنف جایگاه‌داران، با افزایش قیمت بنزین و همچنین شیوع ویروس کرونا در طی یک سال گذشته استقبال عمومی از بنزین سوپر کاهش قابل‌توجهی یافته و به همین علت نیز عرضه این سوخت در جایگاه‌ها کم شده است.

از آنجا که ظرفیت تولید روزانه بنزین در کشور ۱۱۰ میلیون لیتر است و روزانه تنها ۴۷ میلیون لیتر بنزین با کیفیت بالاتر از یورو۵ در کشور تولید می‌شود، شایعه کمبود بنزین سوپر به دلیل ناتوانی در تولید یا افزایش صادرات به طور کلی رد می‌شود.

کاهش عرضه بنزین سوپر

به گفته برخی مسئولان این حوزه، بنزین سوپر همچنان در جایگاه‌های نواحی غرب و شرق پایتخت عرضه می‌شود و شایعه عدم عرضه آن صحت ندارد. پیش از این نیز بنزین سوپر در تمامی جایگاه‌ها عرضه نمی‌شد و جایگاه‌های خاصی این سوخت را در اختیار مردم قرار می‌دادند.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که سبب کاهش مصرف بنزین سوپر شده است، فاصله قیمتی این بنزین با بنزین سهمیه‌ای است. به علاوه امکان خرید بنزین سوپر با کارت سوخت نیز وجود ندارد و به همین علت نیز اقبال عمومی مردم از بنزین سوپر کاهش یافته است.

جالب است بدانید تا پیش از سهمیه‌بندی بنزین و شیوع ویروس کرونا بنزین سوپر حدوداً ۳۰ درصد از مصرف روزانه کشور را شامل می‌شد، اما حالا با گذشت حدوداً یک سال این عدد به حدود ۴ درصد رسیده است.

چند ماهی است که توزیع بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت با کاهش رو به رو شده است. برخی این اتفاق را به دلیل صادرات بنزین می‌دانند و برخی دیگر نیز از کاهش تولید آن صحبت می‌کنند.

ناصر رئیسی فرد؛ رئیس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی چندی قبل با اشاره به مصرف بنزین در کشور اظهار کرد: «پس از کاهش محدودیت‌های اجتماعی ناشی از شیوع کرونا میزان مصرف بنزین به ۷۵ درصد مدت مشابه در سال‌های گذشته رسید و عبارت دیگر میزان مصرف بنزین کاهش ۲۵ درصدی داشته است.»

ایشان با بیان اینکه فروش بنزین سوپر کاهش یافته است؛ تصریح کرد: «توزیع بنزین سوپر به جایگاه‌های همراه با مشکلاتی است و از سوی دیگر به دلیل نوسانات کیفیت بنزین شاهد افزایش تبخیر در بنزین هستیم که زیان‌های فراوانی را به جایگاه داران تحمیل کرده است.»

وی افزود: «با وجود افزایش نرخ تورم کارمزد جایگاه داران افزایش نیافته است و بسیاری از جایگاه داران کوچک به دلیل کاهش فروش با مشکلات متعددی مواجه هستند و ادامه این وضع می‌تواند باعث تعطیلی این واحد‌ها شود.»

بنزین سوپر

رییسی فرد بیان کرد: «وعده‌های دولت برای تامین زمین متقاضیان جایگاه سوخت سوخت هنوز نتیجه خاصی نداشته است و بسیاری از زمین‌های در نظر گرفته شده با مشکلات مالکیت حقیقی و حقوقی مواجه است و به نظر نمی‌رسد روند تخصیص برای احداث جایگاه‌های سوخت در مدت زمانی کوتاهی به نتیجه به رسد.»

رئیس انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای توزیع فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: «بنزین دزدی طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و علیرغم نظرات جایگاه داران برای اتصال کارت سوخت به کارت بانکی این مهم هنوز محقق نشده است و به همین دلیل شاهد ناهنجاری‌هایی در خصوص سوخت گیری هستیم.»

وی تصریح کرد: «زیر ساخت برای اتصال کارت سوخت و کارت بانکی فراهم است، اما شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی بنا به دلایلی از اجرای آن خودداری می‌کند و هزینه‌های زیادی را به جایگاه داران تحمیل کرده است.»

رییسی فرد بیان کرد: «رعایت نکات بهداشتی از سوی جایگاه دارن و تامین مواد ضدعفونی و دستکش‌های یکبار مصرف با هزینه جایگاه داران انجام می‌شود و کاهش درآمد‌ها این هزینه‌ها نیز بر جایگاه داران تحمیل شده است.»

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato