ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

محققان اولین عکس ۳۲۰۰ مگاپیکسلی جهان را ثبت کردند

محققان با استفاده از سنسورهای بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا موفق شدند تصاویری با کیفیت بی سابقه ۳۲۰۰ مگاپیکسل ثبت کنند. محققان آزمایشگاه ملی شتاب دهنده اسلک (SLAC) که توسط دانشگاه استنفورد اداره می‌شود، با استفاده ...

محققان با استفاده از سنسورهای بزرگترین دوربین دیجیتال دنیا موفق شدند تصاویری با کیفیت بی سابقه ۳۲۰۰ مگاپیکسل ثبت کنند.

محققان آزمایشگاه ملی شتاب دهنده اسلک (SLAC) که توسط دانشگاه استنفورد اداره می‌شود، با استفاده از سنسورهایی که قرار است در بزرگ ترین دوربین دیجیتال دنیا به کار روند، تصاویری با رزولوشن ۳۲۰۰ مگاپیکسل ثبت کردند. این دوربین در تلسکوپی به نام LSST که در شیلی واقع شده و متعلق به دانشگاه استنفورد است نصب خواهد شد تا انرژی و ماده تاریک را مطالعه کرده و «بزرگ ترین فیلم نجومی تاریخ» را بسازد.

تصاویر گرفته شده آنقدر بزرگ هستند که برای نمایش دادن یکی از آنها در اندازه واقعی به ۳۷۸ تلویزیون 4K نیاز است. این دوربین می‌تواند سوژه‌های بسیار کوچک و تاریکی را ثبت کند که دوربین‌های معمولی توانایی ثبت آنها را ندارند. رزولوشن تصاویر نیز آنقدر بالاست که بیننده می‌تواند جسمی به اندازه یک توپ گلف را از فاصله تقریباً ۲۴ کیلومتری ببیند. سنسورهای این دوربین می‌توانند اجسامی که ۱۰۰ میلیون برابر کم‌نورتر از اجسامی هستند که توسط چشم دیده می‌شوند را ثبت کنند. به گفته محققان با این حساسیت بالا می‌توان یک شمع را از فاصله چند هزار کیلومتری دید.

دوربین مورد بحث به لطف بهره مندی از ۱۸۹ سنسور موسوم به دستگاه بازجفت‌شده (CCD) که هر کدام ۱۶ مگاپیکسل هستند، به چنین عملکرد خیره کننده‌ای دست پیدا می‌کند. سنسورها درون واحدهایی به نام Raft قرار گرفته‌اند که صفحه فوکال (Focal Plane) دوربین را تشکیل می‌دهند. این دوربین در مجموع از ۲۱ واحد Raft و چهار واحد مخصوص دیگر برخوردار است که برای تصویربرداری استفاده نمی‌شوند. صفحه فوکال در مجموع شامل ۳.۲ میلیارد پیکسل است. هر کدام از واحدهای Raft ارزشی معادل ۳ میلیون دلار دارند که محققان با صرف ماه‌ها زمان آنها را با دقت درون صفحه فوکال قرار دادند.

گرفتن عکس‌های ۳۲۰۰ مگاپیکسلی یکی از آزمایش‌های مهمی بود که این دوربین موفق به انجام آن شد. با اینکه این دوربین آزمایش‌های مختلفی را با موفقیت پشت سر گذاشته، برای تکمیل آن هنوز چالش‌هایی وجود دارند که باید از سر راه برداشته شوند. آزمایش‌های نهایی این دوربین اواسط سال ۲۰۲۱ انجام خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Baback Mohamadi
    Baback Mohamadi | ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

    ?

مطالب پیشنهادی