آخرین آمارهای زیست بوم فناوری تهران از زبان مدیر پارک فناوری پردیس

اولین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران صبح امروز در کارخانه نوآوری با حضور مدیران پارک‌های فناوری و ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران برگزار شد. «مهدی صفاری نیا»، مدیر پارک علم و فناوري پرديس با اشاره به جمعیت ۱.۵ میلیون نفری دانشجویان ایران و وجود بیش از ۵۰۰ مرکز دانشگاهی در کشور اعلام کرد که این زنجیره می‌تواند باعث رشد تجاری کشور توسط این نیروهای جوان شود.

او همچنین اعلام کرد که بیش از ۵۸ شتابدهنده در تهران فعالیت دارند و ۴۲ فضای کار اشتراکی در شهر تهران دایر هستند. او با اشاره به ۶۰ شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیری که تنها در تهران کار می‌کنند تاکید کرد که سرمایه‌گذاران نقش به سزایی در رشد اکوسیستم فناورانه دارند.

به گفته او بیش از ۵۴ مرکز رشد در تهران وجود دارد و ۱۲۲۷ تیم در نوپا و نوآفرین در تهران فعالیت دارند: «در استان تهران بیش از ۱۰ پارک علم و فناوری وجود دارد و ۲۰ شهرک صنعتی نیز مشغول به کار هستند: «به طور کلی گفته می‌شود که ۲۰ درصد از صنایع کشور در تهران حاضر هستند.» به گفته او بیش از ۲۸۲۶ شرکت دانش بنیان در پایتخت فعالیت دارند.»

او می‌گوید لزوم تعامل بیشتر اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری حس می‌شود و اگر این موضوع اتفاق بیفتد اکوسیستم بهتری خواهیم داشت:

«ایجاد راهکارهای توسعه اشتغال در حوزه‌های فناوری و نوآوری از طریق مدل‌های توسعه کارآفرینی، ایجاد راهکارهای رفع موانع تولید فناورانه و کسب و کارهای دانش بنیان و اصلاح قوانین مرتبط در استان، ایجاد راهکارهای جذب سرمایه بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی در حوزه‌های فناورانه و دانش بناین در استان، ایجاد راهکارهای رفع نیازهای صنایع و نهادهای حاکمیتی استان به فناوری‌ها و ارائه اجرای طرح‌های ایجاد و توسعه نواحی نوآوری در استان از جمله مواردیست که باید شکل بگیرد تا تعامل بیشتری بشود.»

دانشگاهی که نتواندن کوچه پشتی خودش را درست کند، چطور می‌تواند روی کشور تاثیر مثبت داشته باشد؟

«مجید دهبیدی پور» رئیس پارک علمی و فناوری شریف نیز در ادامه این رویداد تاکید کرد که نواحی نوآوری به کار و زندگی مردم به طور مستقیم سر و کار دارند. او می‌گوید آنها در ۲۱ پارک فناوری دنیا در شهرهایی چون بارسلونا مسکو، سئول و کانادا تحقیقاتی انجام داده‌اند و متوجه شدند مناطقی که پارک‌های فناوری در آن وجود دارد، المان‌ها و منظر شهری کاملا متمایزی نسبت به دیگر مناطق شهری دارند.

به گفته دهبیدی پور حضور رهبران نوآوری شرکت‌های بزرگ در این مناطق که مانند معدن برایشان هستند باعث رشد این پارک‌ها می‌شود و تمامی پارک‌ها در دنیا مشوق‌های خاص دولت ملی و محلی را دارند.

او می‌گوید آنها می‌خواهند افزایش مشارکت بخش خصوصی برای توسعه ناحیه را ایجاد کنند و همچنین توجه کاملی به ابهاد زیست محیطی دارند. با توجه به موقعیت جغرافیایی پارک علم و فناوری شریف، باغات طرشت مورد توجه این گروه است و برای بهتر شدن این باغ‌ها برنامه‌هایی در این پارک برنامه ریزی شده است تا املا محفوظ بمانند. دهبیدی پور می‌گوید آنها با مردم محلات طرشت و شریف کاملا در ارتباط هستند و وبینارهای آموزشی و کارگاه‌های متعددی با آنها برگزار کردند: «تا امروز ۱۱۰۰ ساعت برنامه با مردم این محلات داشتیم و با شورایاران محله نیز جلسات متعددی برقرار کردیم.»

دهبیدی پور این سوال را مطرح کرد که دانشگاهی که نتواندن کوچه پشتی خودش را درست کند، چطور می‌تواند روی کشور تاثیر مثبت داشته باشد؟ از همین رو آنها می خواهند با نشست‌های تعاملی با مردم و مسئولان، اقدامات مثبتی انجام دهند.

رییس پارک فناوری شریف در ادامه مشکلات و چالش‌های پیش رو این مرکز را چنین برشمرد و از شهرداری و معاونت علمی ریاست جمهوری خواست در راستای حل و فصل آنها کمکشان کنند: «عدم مطابقت منظر شهری و جلوه های بصری ناحیه با فضای خلاقانه و نوآورانه، عدم پاسخگویی ظرفیت برق منطقه، پایین بودن سطح امنیت محله از چالش‌های ماست. همچنین فقدان مرکز اقامتی در ناحیه و فقدان پارکینگ از دیگر مشکلات ماست.»

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

«بارکد واحد» برای پرداخت اینترنتی کرایه تاکسی اجرایی شد

مدیرعامل فاوای شهرداری تهران خبر از اجرای ارائه بارکد واحد برای پرداخت آنلاین کرایه تاکسی داد. این طرح بعد از بازبینی و پس از دو سال، بار دیگر توسط فاوای شهرداری ارائه شده و به نظر می‌رسد خرده‌هایی که به آن گرفته می‌شد با اعطای یک API به تمامی بازیگران حوزه برطرف شده است.کرایه آنلاین... ادامه مطلب

سرویس «املاک من» در سامانه «تهران من» آغاز به فعالیت کرد

سامانه تهران من تازه‌ترین خدمت خود به نام «املاک من» را راه‌اندازی کرده و آن را به شهروندان ارائه کرده است. به وسیله این خدمت، کاربران قادر خواهند بود املاک خود را به همراه اطلاعات کامل در این سامانه انتخاب نموده و از امکانات متعددی در این حوزه بهره‌مند شوند.به گزارش دیجیاتو و به نقل... ادامه مطلب

گزارش ملک رادار: بورس روی رهن و اجاره خانه هم اثر گذاشت

پلتفرم ملک رادار در گزارش جدیدی اعلام کرده که مالکان تهرانی در مرداد ماه (ماه رشد بورس) علاقه بیشتری به دریافت رهن از مستاجران خود داشته‌اند اما در پایان تابستان و احتمالا همزمان با کاهش شاخص بورس، بار دیگر اجاره بیشتر باب پسند مالکان شده است.تابستان امسال و همزمان با اوج‌گیری بازارهای بورس، طلا، سکه، ارز... ادامه مطلب

تفاهم فاوای شهرداری، همراه اول و مبین‌نت: مشارکت برای تحقق «تهران هوشمند»

تفاهم‌نامه همکاری‌ در زمینه‌ توسعه زیست‌بوم نوآوری شهری و راهکارهای شهر هوشمند میان سازمان فاوای شهرداری تهران، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و شرکت ارتباطات مبین‌نت به امضا رسید. در این نشست همراه اول اعلام کرد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.تفاهم‌نامه همکاری بین این سه مجموعه برای توسعه... ادامه مطلب

آگهی‌های استخدامی جعلی؛ کلاهبرداری‌های خرد اما گسترده در شرایط بد اقتصادی

در شرایط اقتصادی امروزی عده زیادی از مردم بیکار هستند و آمار بیکاری نیز بعد از شیوع ویروس کرونا افزایش داشته است. شرکت‌هایی که به خاطر ترکش‌های شیوع این مهمان ناخوانده ورشکست می‌شوند و نیروهایی که وارد بازار کاری می‌شوند که پر از تلاطم و زخم خورده از دیگر مصائب اقتصادی است. حالا که جماعت... ادامه مطلب

در مجمع نوآوری تهران اعلام شد: رشد ۹۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۸

رییس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر اعلام کرد که این انجمن شاهد رشد ۹۹ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۸ بوده و از شهرداری و استانداری تهران خواست تا با حل یک سری مشکلات بتوانند به رشد تیم‌ها و علاقه بیشتر سرمایه‌گذاران کمک کنند.اولین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران صبح امروز در کارخانه نوآوری... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟