بایت دنس و تلاش برای ارزش‌گذاری ۶۰ میلیارد دلاری تیک تاک

کمپانی چینی «بایت دنس» به عنوان مالک تیک تاک به دنبال ارزش‌گذاری ۶۰ میلیارد دلاری این پلتفرم اشتراک ویدیو در پی قرارداد با اوراکل و والمارت است.

اخیرا تیک تاک با اوراکل و والمارت به توافق رسیده که شرکت جدیدی در ایالات متحده آمریکا با نام «Global TikTok» راه‌اندازی کنند و رئیس جمهور این کشور، دونالد ترامپ نیز آن را تایید کرده است. در طی این قرارداد، اوراکل و والمارت به ترتیب ۱۲.۵ و ۷.۵ درصد سهم در کمپانی جدید خواهند داشت.

در صورتی که اوراکل و والمارت با قیمت پیشنهادی بایت دنس موافقت کنند، برای تصاحب این میزان سهم باید در مجموع ۱۲ میلیارد دلار پول پرداخت کنند. طبق اعلام منبع گزارش جدید، هنوز ارزش‌گذاری شرکت جدید نهایی نشده و کمپانی‌ها در حال کار روی ساختار سهام و اقدامات امنیتی هستند.

هنوز احتمال تغییر شرایط قرارداد و همچنین ارزش‌گذاری شرکت TikTok Global وجود دارد و پکن نیز باید چنین قراردادی را تایید کند، با این حال رگولاتورها در این کشور به دنبال معامله‌ای هستند که طبق آن، بایت دنس همچنان قادر به کنترل الگوریتم‌ها و سایر فناوری‌های اختصاصی باشد.

تیک تاک

چندین ماه پیش دولت ترامپ به علت مسائل امنیتی، تیک تاک را به ممنوعیت در ایالات متحده آمریکا تهدید و آن را مجبور کرد فعالیت‌های خود را در ایالات متحده بفروشد. در حالی که مایکروسافت در ابتدا به دنبال خرید این کمپانی بود، در نهایت بایت دنس پیشنهاد اوراکل را قبول کرد تا همچنان سهم بزرگی در شرکت جدید داشته باشد.

ارزش‌گذاری تیک تاک به علت وجود تنش‌ها میان دولت پکن و واشنگتن به صورت دقیق صورت نگرفته است، با این حال تخمین زده می‌شود که ارزش این سرویس تنها در بازار ایالات متحده آمریکا در میان ۲۰ تا ۵۰ میلیارد دلار باشد.

بایت دنس به عنوان کمپانی مادر تیک تاک که مقر آن در پکن قرار دارد، با ارزش ۱۴۰ میلیارد دلار تبدیل به ارزشمندترین استارتاپ خصوصی در جهان شده است. انتظار می‌رود سهم این کمپانی چینی در TikTok Global به ۸۰ درصد برسد که شامل فعالیت‌های آن در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای جهان غیر از چین می‌شود.

تیک تاک

گفته می‌شود طبق این قرارداد اوراکل دسترسی کامل به سورس کدها و آپدیت‌های تیک تاک خواهد داشت تا از عدم وجود در پشتی برای استفاده از سوی بایت دنس برای جمع آوری اطلاعات و جاسوسی از اطلاعات ۱۰۰ میلیون کاربر آمریکایی از پلتفرم اشتراک ویدیو مطمئن شود.

طبق طرح پیشنهادی کنونی، ۵ نفر در هیئت مدیره TikTok Global حضور خواهند داشت که مدیر اجرایی والمارت، «داگ مک‌میلان» ریاست آن را برعهده می‌گیرد. طبق گفته ترامپ، مقر این شرکت جدید در تگزاس خواهد بود و حداقل ۲۵ هزار نفر را استخدام خواهد کرد. علاوه بر این موارد، رئیس جمهور آمریکا به دنبال دریافت ۵ میلیارد دلار بودجه از شرکت‌های حاضر در این قرارداد برای آموزش کودکان آمریکایی است.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟