طرح دولت ترامپ برای جمع‌آوری داده‌های بیومتریک و DNA میلیون‌ها مهاجر

طرح دولت ترامپ برای جمع‌آوری داده‌های بیومتریک و DNA میلیون‌ها مهاجر

دولت ترامپ به دنبال نهایی کردن طرحی است که به موجب آن داده‌‌های بیومتریک نزدیک به ۶ میلیون متقاضی مهاجرت به ایالات متحده و حتی برخی آمریکایی‌های مرتبط به این افراد جمع آوری می‌شود

در حال حاضر تنها اثر انگشت برخی متقاضیان دریافت ویزا و حامیان آنها ثبت می‌شود، ولی اگر طرح جدید به تصویب برسد، داده‌های بیومتریک بیشتری از این افراد جمع آوری خواهد شد. این داده‌ها شامل اسکن عنبیه، کف دست، نمونه صوتی و در برخی موارد DNA جمع آوری می‌شود.

داده‌های بیومتریک حدود شش میلیون متقاضی مهاجرت به ایالات متحده، مجموعه‌ای غنی محسوب می‌شود. در صورت نهایی شدن طرح جمع آوری‌، این نخستین باری است که «وزارت امنیت داخلی آمریکا» (DHS)، چنین حجمی از داده را در اختیار خواهد داشت.

به گزارش بلومبرگ، طرحی ۳۰۰ صفحه‌ای در تاریخ ۱۱ سپتامبر در ارتباط با قوانین جدید مهاجرت و داده‌های بیومتریک تبیین شد. قرار است ۱۶۰ فرد ذیصلاح نظر خود را در مورد این قانون تا تاریخ ۱۳ اکتبر اعلام کنند تا نسخه نهایی به صورت قانونی لازم الاجرا درآید.

معمولا چنین قوانینی هم نقطه نظرات موافق و هم نظرات مخالفی دریافت می‌کنند. یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می‌شود آن است که چرا دونالد ترامپ باید در اواخر دوره ریاست جمهوری خود چنین فشاری را برای تبیین قانونی جهت جمع آوری چنین داده‌هایی وارد کند؟ از سوی دیگر، آژانس فدرال ادعا می‌کند که با کمبود منابع و داده‌‌ها روبه رو است و از این موضوع ابراز نگرانی کرده است.

طرح ۳۰۰ صفحه‌ای تهیه شده علاوه بر اینکه داده‌های فعلی بیومتریک را به‌روز رسانی می‌کند، در نظر دارد داده‌های بیومتریک هر متقاضی، درخواست کننده، حامی مالی، ذینفع، یا هر کسی که درگیر پرونده مهاجرتی است، از جمله شهروندان ایالات متحده را بدون در نظر گرفتن سن جمع آوری کند؛ مگر آنکه آژانس وی را از انجام این کار معاف کند.

براساس برآورد وزارت امنیت داخلی آمریکا، احتمالا هر سال شاهد اضافه شدن ۲.۱۷ میلیون داده جدید به داده‌های بیومتریک فعلی که بالغ بر ۳.۹ میلیون نفر است، خواهیم بود. آژانس از مقامات خواسته در برخی موارد برای اثبات روابط خانوادگی نیز آزمایش DNA  انجام شود. براساس این طبق قانون پیشنهادی، داده‌های DNA می‌توانند برای مدت نامحدود ذخیره شوند.

باتوجه به اینکه افراد بسیاری درگیر چنین طرح‌هایی می‌شوند و موضوع حفظ حریم خصوصی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، حال باید دید آیا این طرح عملی خواهد شد یا خیر.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato