ARM‌ با پردازنده ۱۹۲ هسته‌ای اینتل و AMD را به چالش می‌کشد

ARM اخیرا نقشه راه خود برای پلتفرم «Neoverse» چیپ‌های سرور که برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ معرفی شد را بروز کرده که می‌توان با استفاده از آن پردازنده ۱۹۲ هسته‌ای طراحی کرد.

در حال حاضر طراحی‌های «Neoverse N1» به ۱۲۸ هسته و ۱۲۸ رشته دست پیدا کرده‌اند و N2 بهبودهای زیادی در این طراحی‌ها ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر چیپ سرور «Graviton2» آمازون مبتنی بر N1 از ۶۴ هسته بهره می‌برد.

در طراحی‌های «Neoverse N2» روی عملکرد بدون توجه به هزینه توجه شده و ARM می‌خواهد کمپانی‌های اینتل و AMD را با چیپ‌های سرور قدرتمند به چالش بکشد.

Neoverse N2 با لیتوگرافی ۵ نانومتری توسعه پیدا می‌کند و حداکثر از ۱۹۲ هسته با توان حرارتی ۳۵۰ وات بهره می‌برد که نه تنها با پردازنده‌های «EPYC» شرکت AMD و «Xeon» اینتل رقابت می‌کند، بلکه احتمالا موفق به شکست آن‌ها نیز خواهد شد. این پلتفرم در مقایسه با نسل قبلی خود ۴۰ درصد دستورالعمل در هر چرخه (IPC) بیشتری دارد.

پردازنده ۱۹۲ هسته‌ای

در کنار N2، ریزمعماری Neoverse V1 وجود دارد که در مقایسه با برادر خود به هسته‌های کمتری مجهز می‌شود، با این حال اندازه هسته‌های آن بزرگتر بوده و انرژی بیشتری مصرف می‌کند. این دو CPU از «افزونه‌های برداری مقیاس‌پذیر» (SVE) پشتیبانی می‌کنند که در چیپ «فوجیستو A64FX» موجود در سریعترین ابررایانه جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد Neoverse V1 از طراحی v8.4+SVE1 و Neoverse N2 از طراحی v9+SVE2 شرکت ARM بهره می‌برند. پردازنده‌های مبتنی بر این دو پلتفرم از نسل پنجم PCIe و همچنین رم DDR5 و حافظه HBM2e پشتیبانی می‌کنند.

اولین چیپ که از هسته‌هایNeoverse V1 استفاده خواهد کرد، «Rhea» خواهد بود که از ۷۲ هسته بهره می‌برد و با لیتوگرافی ۷ نانومتری TSMC تولید می‌شود. چیپ «Siryn» نیز به دنبال استفاده از ریزمعماری V1 است و احتمالا سال ۲۰۲۲ با لیتوگرافی ۵ نانومتری TSMC به تولید می‌رسد.

در معرفی اخیر این کمپانی تمام اطلاعات مربوط به این پلتفرم‌ها منتشر نشده و این کمپانی ماه آینده میلادی در رویداد «DevSummit» جزئیات کامل آن‌ها را منتشر خواهد کرد. باید به این موضوع اشاره کنیم که ریزمعماری‌های جدید برای پردازنده‌های سرور هستند و نباید منتظر استفاده از آن‌ها در کامپیوترهای خانگی باشیم.

اخیرا انویدیا اعلام کرده که با پرداخت ۴۰ میلیارد دلار این کمپانی بریتانیایی را خریداری می‌کند. این احتمال وجود دارد که این غول کارت‌های گرافیکی از چنین موضوعی اطلاع داشته و پیشرفت‌های ARM در چنین تصمیمی نقش داشته‌اند.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟