عملکرد قابل توجه پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ شرکت AMD در بنچمارک‌ها

عملکرد قابل توجه پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ شرکت AMD در بنچمارک‌ها

به تازگی نتایج بنچمارک پردازنده‌های دسکتاپ سری رایزن ۵۰۰۰ شرکت AMD مبتنی بر معماری Zen 3 شامل رایزن ۹ ۵۹۵۰X، رایزن ۹ ۵۹۰۰X و رایزن ۷ ۵۸۰۰X منتشر شده‌اند.

نتایج بنچمارک این پردازنده‌ها در دیتابیس «SiSoftware» قرار گرفته‌اند و ما را بیشتر با بهبود عملکرد آن‌ها در مقایسه با پردازنده‌های رایزن ۳۰۰۰ مبتنی بر معماری Zen 2 آشنا می‌کنند. به نظر می‌رسد عملکرد این پردازنده‌ها توسط یک منبع مورد بررسی گرفته چرا که در تمام آن‌ها شاهد استفاده از مادربورد یکپارچه MSI MEG X570 هستیم.

این پردازنده‌ها در دو بنچمارک مورد بررسی قرار گرفته‌اند و با پردازنده‌های سری رایزن ۳۰۰۰ مقایسه شده‌اند. در بنچمارک «Processor Arithmetic» پردازنده رایزن ۹ ۵۹۵۰X در مقایسه با رایزن ۹ ۳۹۵۰X تا ۹ درصد سریعتر ظاهر شده. پردازنده رایزن ۹ ۵۹۰۰X نسبت به رایزن ۹ ۳۹۰۰X نزدیک به ۱۸ درصد سریعتر است و در نهایت پردازنده رایزن ۷ ۵۸۰۰X در مقایسه با رایزن ۷ ۳۸۰۰X تا ۲۰ درصد سرعت بالاتری دارد.

در تست بعدی به نام «Processor Multi-Media» شاهد پیشرفت چشمگیری در عملکرد CPU هستیم. رایزن ۹ ۵۹۵۰X، رایزن R 5900X و رایزن ۷ ۵۸۰۰X در مقایسه با نسل‌های گذشته خود به ترتیب ۲۵، ۳۵ و ۴۲ درصد سریعتر هستند.

رایزن ۵۰۰۰

رایزن ۹ ۵۹۵۰X یک پردازنده پرچمدار با ۱۶ هسته پردازشی است که قدرت بالایی در سوکت‌های AM4 از خود به نمایش می‌گذارد. این محصول دارای ۷۲ مگابایت حافظه کش است و توان طراحی حرارتی برابر ۱۰۵ وات دارد. فرکانس بوست این پردازنده به ۴.۹ گیگاهرتز می‌رسد که عملکرد فوق‌العاده آن را در پی دارد. این پردازنده از ۵ آبان با قیمت ۷۹۹ دلار قابل خریداری خواهد بود.

پردازنده بعدی یعنی رایزن ۹ ۵۹۰۰X که به ۱۲ هسته مجهز شده، دارای ۷۰ مگابایت حافظه کش و توان طراحی حرارتی ۱۰۵ وات است. فرکانس پایه و بوست این پردازنده به ترتیب به ۳.۷ و ۴.۸ گیگاهرتز می‌رسد. رایزن ۹ ۵۹۰۰X با قیمت ۵۴۹ دلار به فروش می‌رسد که اگرچه از رایزن ۹ ۳۹۰۰XT نزدیک به ۵۰ دلار گرانتر است، اما عملکرد بسیار بهتری از خود نشان می‌دهد.

پردازنده رایزن ۷ ۵۸۰۰X از ۸ هسته و ۱۶ رشته بهره می‌برد. AMD این محصول خود را بهترین پردازنده ۸ هسته‌ای برای گیمرها می‌داند. این پردازنده با فرکانس پایه ۳.۸ گیگاهرتز، فرکانس بوست ۴.۷ گیگاهرتز، ۳۶ مگابایت حافظه کش و توان طراحی حرارتی ۱۰۵ وات با قیمت ۴۴۹ دلار وارد بازار می‌شود.

پردازنده‌های رایزن ۵۰۰۰ با اسم رمز «Vermeer» از تاریخ ۵ آبان قابل خریداری خواهند بود. در ابتدا خریداران به پردازنده‌های رایزن ۹ ۵۹۵۰X با ۱۶ هسته، رایزن ۹ ۵۹۰۰X با ۱۲ هسته، رایزن ۷ ۵۸۰۰X با ۸ هسته و رایزن ۵ ۵۶۰۰X با ۶ هسته دسترسی پیدا خواهند کرد که مورد آخر قیمتی برابر ۲۹۹ دلار دارد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato