سوئد بکارگیری تجهیزات هواوی و ZTE را در زیرساخت 5G ممنوع اعلام کرد

سوئد استفاده از تجهیزات ساخت هواوی و ZTE را در زیرساخت 5G این کشور ممنوع اعلام کرد.

رگولاتور مخابراتی سوئد می‌گوید پس از ارزیابی امنیتی تجهیزات هواوی و ZTE به احتمال آسیب زدن آن‌ها به امنیت سوئد پی برده و بکارگیری آن‌ها در زیرساخت شبکه 5G این کشور را ممنوع اعلام کرده است. این آژانس ارزیابی امنیتی را به کمک نیروهای مسلح و سرویس امنیتی سوئد انجام داده است.

به دنبال این تصمیم شرکت‌های مخابراتی سوئد موظف هستند تا سال ۲۰۲۵ تمام محصولات ساخت هواوی و ZTE را به طور کامل از زیرساخت خود حذف کنند.

این تصمیم در آستانه برگزاری مزایده طیف ۲.۳ و ۳.۵ گیگاهرتز شبکه 5G در سوئد گرفته می‌شود. چهار اپراتور اصلی سوئد (Hi3G Access، Net4Mobility،  Telia Sverige و Teracom) برای شرکت در این مزایده تأیید شده‌اند. در جریان این مزایده فرکانس ۳۲۰ مگاهرتز در طیف ۳.۵ گیگاهرتز و فرکانس ۸۰ مگاهرتز در طیف ۲.۳ گیگاهرتز به مزایده گذاشته خواهد شد.

تعدادی از کشورها استفاده از تجهیزات هواوی در شبکه 5G را ممنوع اعلام کرده‌اند. هفته گذشته Orange و Proximus، دو اپراتور اصلی بلژیک شرکت‌های نوکیا و اریکسون را برای توسعه شبکه 5G انتخاب کرده و هواوی را از برنامه‌های خود حذف کردند.

ماه گذشته میلادی BT، که بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی بریتانیا به شمار می‌رود، از همکاری با نوکیا برای توسعه شبکه 5G خود در سراسر بریتانیا به منظور کاهش همکاری‌ها با غول مخابراتی چین خبر داد. بریتانیا تا سال ۲۰۲۷ تمام تجهیزات ساخت هواوی را از زیرساخت‌های خود حذف خواهد کرد.

خرداد ماه امسال اپراتورهای اصلی کانادا یعنی Bell و Telus با رویگردانی از هواوی شرکت‌های نوکیا و اریکسون را برای توسعه شبکه 5G خود برگزیدند. ایالات متحده و استرالیا نیز استفاده از تجهیزات هواوی و ZTE را برای توسعه شبکه 5G ممنوع اعلام کرده‌اند.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟