برتری قاطع رایزن 5600X بر پردازنده نسل دهم اینتل در نتایج بنچمارک

اگر بنچمارک‌های جدید AMD را ملاک قرار دهیم پردازنده رایزن 5 5600X هیولایی قدرتمند است که تراشه‌های نسل دهم اینتل را در پردازش‌های تک و چند هسته‌ای به آسانی به چالش می‌کشد.

نتایج بنچمارک Cinebench R15 پردازنده رایزن 5 5600X که توسط فردی به نام کاربری «TUM_APISAK» در توییتر منتشر شده، از دستیابی این تراشه به امتیازهای خیره کننده 2048cb و 258cb در تست‌های چند هسته‌ای و تک هسته‌ای حکایت دارد.

Mobit

این در حالی است که پردازنده نسل دهمی اینتل Core i5-10600K در بخش‌های تک و چند هسته‌ای به ترتیب 201cb و 1457cb امتیاز گرفته بود. به عبارت دیگر در صورتی که این تست درست از آب درآید، رایزن 5600X نه تنها ۶۰ وات توان حرارتی کمتری دارد بلکه از نظر پردازش تک و چند‌هسته‌ای به ترتیب ۴۲ و ۲۵ درصد از رقیب سریعتر است. علاوه بر این همین تراشه AMD توانسته پردازنده Core i7-10700K را هم پشت سر بگذارد.

این تراشه که بر پایه فرایند ۷ نانومتری طراحی شده از ۶ هسته و ۱۲ ترد بهره برده و بین فرکانس‌های ۳.۷ و ۴.۶ گیگاهرتزی عمل می‌کند. TDP مدل 5600X برابر ۶۵ وات اعلام شده و به عنوان ارزانترین عضو سری ۵۰۰۰ تنها ۲۹۹ دلار قیمت گذاری شده است.

هرچند نمی‌توان نتایج این بنچمارک را کاملا تایید کرد اما AMD در سال‌های گذشته به خوبی از نظر پردازش چند هسته‌ای اینتل را به چالش کشیده و حالا به نظر می‌رسد که تنها مزیت رقابتی چیپزیلا یعنی پردازش تک هسته‌ای را هم هدف گرفته است. دستیابی به این هدف برای AMD اهمیت فراوانی دارد چرا که بسیاری از اپ‌ها و اغلب بازی‌ها برای پردازش تک هسته‌ای بهینه شده‌اند و در صورتی که بتواند از این نظر هم بر حریف غلبه کند، بسیاری از کاربران و از جمله گیمرها به خاطر قیمت پایین‌تر و کارایی بالاتر تراشه‌های آنها را به حریف ترجیح خواهند داد.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟