ترس از جهش کرونا؛ دانمارک ۱۷ میلیون راسو را از بین می‌برد

ترس از جهش کرونا؛ دانمارک ۱۷ میلیون راسو را از بین می‌برد

دانمارک پس از یافتن شواهدی از جهش ویروس کرونا در بدن راسوها و انتقال دوباره آن به انسان اعلام کرد به خاطر نگرانی از مقاوم بودن سویه جدید ویروس در برابر دارو و واکسن، ۱۷ میلیون راسو را در سراسر کشور از بین خواهد برد.

دانمارک، بزرگترین صادر کننده خز راسو در جهان است. اغلب این راسوها در محیط‌‌های بسته و با تراکم بالا در کنار هم نگهداری می‌شوند. شواهد جدید نشان می‌دهد این حیوانات طی ارتباط با انسان به کرونا مبتلا شده‌اند اما ویروس در بدن آنها جهش کرده و نسخه‌ای از آن که در برابر آنتی‌بادی‌ها مقاوم است دوباره به انسان منتقل شده است.  تعداد افرادی که در اثر تماس با راسوها به کرونا مبتلا شده‌اند، در دانمارک ۱۲ و در کل دنیا ۲۰۰ نفر برآورد شده است.

این جهش خطرناک بدین معنی است که یک سال تلاش محققان برای تولید واکسن و دارو احتمالا تاثیری روی سویه جدید ویروس نخواهد داشت و به همین خاطر مقامات بلندپایه دانمارک پس دریافت گزارشاتی مبنی بر افزایش آمار مبتلایان به کرونا تصمیم به نابودی ۱۷ میلیون راسو گرفته‌اند. «مته فردریکسن»، نخست وزیر دانمارک در کنفرانس مطبوعاتی گفت:

«ویروس در بدن راسوها جهش کرده و دوباره به انسان منتقل شده است. ما در مقابل مردم دانمارک مسئولیم اما پس از مشخص شدن جهش ویروس حالا در مقابل بقیه مردم دنیا مسئولیت بزرگتری پیدا کرده‌ایم.»

مقامات دانمارکی به سازمان بهداشت جهانی و مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری نیز این موضوع را اطلاع داده‌اند. گزارش‌ها نشان می‌دهد چندین راسو به دلیل ابتلا به ویروس کرونا تلف شده‌اند و یک میلیون راسو نیز در شعاع ۸ کیلومتری مناطق آلوده در ماه گذشته کشته شده‌اند.

دانمارک همچنین مناطقی را که راسوها در آن نگهداری می‌شوند، قرنطینه کرده است. «هودکروفت»، ویروس شناس و پژوهشگر فوق دکترا در دانشگاه «بازل» سوئیس از شهروندان منطقه خواست وحشت نکنند. وی در حساب توئیتری خود گفت که اطلاعات کافی در مورد تشخیص خطرناک بودن ویروس جهش یافته وجود ندارد؛ با این حال وی مخالفتی با تصمیم مقامات ندارد:

«اگر دولت دانمارک معتقد است که راسوها تا به این حد می‌‌توانند خطرناک باشند، باید کل راسوها را از بین ببرد.»

ارزش ۱۷ میلیون راسویی که کشته خواهند شد در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون یورو تخمین زده شده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato