کوالکام دریافت مجوز فروش چیپ‌های 4G به هواوی از دولت آمریکا را تایید کرد

کوالکام به واسطه دریافت مجوز از دولت آمریکا می‌تواند برخی از چیپ‌های 4G موبایل را به هواوی بفروشد.

سخنگوی کوالکام در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد: «ما مجوز فروش برخی از محصولات را گرفتیم که شامل محصولات 4G هم می‌شود.» کوالکام و بیشتر شرکت‌های نیمه‌هادی در آمریکا پس از اجرا شدن تحریم‌های جدید علیه هواوی در اواخر شهریور ماه، اجازه فروش قطعه به این شرکت را ندارند.

سخنگوی کوالکام از فاش کردن نوع محصولات 4G که این شرکت می‌تواند به هواوی بفروشد خودداری کرد، اما گفت که همه آن‌ها مربوط به دیوایس‌های همراه می‌شوند. وی افزود کوالکام از دولت آمریکا درخواست مجوزهای دیگر را هم کرده که در نوبت بررسی هستند.

کوالکام بزرگ‌ترین تأمین کننده چیپ‌های موبایل در دنیا به شمار می‌رود ولی با این وجود هواوی وابستگی کمی به این کمپانی آمریکایی داشته است. هواوی معمولاً موبایل‌های پرچمدارش را به چیپست‌های سری کرین (Kirin) مجهز می‌کند که خودش سازنده آن‌هاست و از چیپ‌های کوالکام در موبایل‌های ارزان قیمت استفاده می‌کند.

هواوی قصد داشت چیپ‌های موبایل را خودش طراحی کند ولی تحریم‌های جدید ایالات متحده دسترسی این شرکت به نرم افزارهای طراحی و ساخت چیپ را مسدود کرد. تحلیلگران صنعت معتقدند چیپ‌هایی که هواوی پیش از اجرای تحریم‌های جدید انبار کرده احتمالاً اوایل سال ۲۰۲۱ تمام خواهند شد و کسب و کار موبایل این شرکت با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

برخی تحلیلگران می‌گویند این مجوز «تأثیر کمی» بر کسب و کار هواوی خواهد گذاشت چون کوالکام به واسطه آن فقط می‌تواند چیپ‌های 4G را به هواوی بفروشد، این در حالیست که کاربران در حال مهاجرت به موبایل‌های 5G هستند. به گفته تحلیلگران در حال حاضر مشخص نیست دولت آمریکا به کوالکام مجوز فروش چیپ‌های 5G را می‌دهد یا خیر.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟