سامسونگ تولید آزمایشی پنل‌های QD-OLED را ماه آینده میلادی کلید می‌زند

سامسونگ یکی از بزرگترین نام‌ها در دنیای نمایشگرها است و می‌خواهد نسل جدید آن‌ها را وارد بازار کند. ظاهرا این کمپانی در ماه آینده میلادی تولید آزمایشی پنل‌های QD-OLED را شروع می‌کند.

طبق گزارشی جدید، این خط تولید با نام «Q1» در کارخانه «آسان» در کره جنوبی قرار دارد. این کارخانه روی پنل‌های OLED تمرکز کرده و Q1 یک خط تولید نسل ۸.۵ محسوب می‌شود. این خط تولید احتمالا در ابتدا قادر به تولید ماهانه ۱۵ هزار پنل خواهد بود و در نهایت ظرفیت آن به ۳۰ هزار پنل می‌رسد.

پنل‌های QD-OLED از یک فناوری هیبریدی استفاده می‌کنند که مزایای پنل‌های OLED و QLED را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این پنل‌ها مانند نمایشگرهای OLED قادر به تولید رنگ مشکی و کنتراست بی‌نظیر هستند و روشنایی مانند پنل‌های کوانتوم LED تولید می‌کنند.

طبق گزارش‌ها سامسونگ تمام تجهیزات موردنیاز تولید این پنل‌ها را در ژوئیه سال جاری میلادی نصب کرده و با پیشرفت اخیر، یک قدم به تولید تجاری این نمایشگرها نزدیکتر می‌شود. اگر گزارش اخیر صحت داشته باشد، تنظیم جریان تولید ۳ ماه طول خواهد کشید و پس از ۶ ماه، به نرخ تولید موردنظر دست پیدا می‌کند.

سامسونگ

در صورتی که سامسونگ دیسپلی در این مسیر شکست بخورد، به سراغ فناوری «QNED» می‌رود تا خریدارانی مانند سامسونگ الکترونیکس و سونی را جذب کند. این کمپانی روی فناوری پنل QD نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده که مسیر را برای پنل‌های QNED و QD-OLED هموار می‌کند.

در حالی که سامسونگ در پنل‌های QLED در بازار پیشرو است، در زمینه پنل‌های OLED بزرگ عملکرد مناسبی ندارد و از رقیب اصلی خود یعنی «ال جی دیسپلی» شکست می‌خورد. با این وجود، سامسونگ قصد دارد برای رقابت با ال جی سال آینده میلادی ۲ میلیون تلویزیون Mini-LED وارد بازار کند.

این احتمال وجود دارد که سامسونگ بجای فناوری QD-OLED به سراغ QNED برود. انتظار می‌رود ۲۰۲۱ سال بزرگی برای دنیای پنل‌ها و تلویزیون‌ها باشد.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟