آزاد سازی قیمت‌ها؛ شورای رقابت از قیمت‌گذاری برخی خودروها خارج می‌شود

شورای رقابت از ابتدای سال فرمول‌های متفاوتی را برای قیمت گذاری خودروهای داخلی اعلام کرد و طی ماه های اخیر نیز پس از کشمکش‌های بسیار بر سر آزاد سازی قیمت خودرو و عرضه خودرو در بورس، حالا خبر می رسد که درست همزمان با کاهشی شدن قیمت ها در بازار، این شورا سرانجام تصمیم گرفته تا از پروسه قیمت گذاری برخی از محصولات خارج شود.

این درحالیست که هفته گذشته نیز خبر رسیده بود که شورای رقابت می تواند از قیمت گذاری خودروهای دارای رقیب کنار رود که تحلیلی بر این خبر را می‌توانید در این مطلب مطالعه فرمایید.

حال در تازه ترین تحول از این دست خبر می رسد که رئیس شورای رقابت از تشکیل جلسه‌ای برای آزاد سازی قیمت حدود ده مدل خودرو خبر داده است.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2020/05/E4443B46-CDF2-4C4C-8812-8D1906E9FAB8.jpeg

به گزارش همشهری این خودروها شامل مدل هایی نظیر، دنا پلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوئیک، شاهین، ساینا، پژو ۲۰۷پانوراما، چانگان، آریا، کی ۱۳۲و برخی دیگر از خودروها هستند.

اما عجیب است که در این فهرست تولید یا عرضه مدل هایی نظیر هایما یا چانگان متوقف شده است و آریا (مدل کراس اوور شاهین) نیز هنوز وارد پروسه پیش فروش نشده است. بنابراین می توان گفت که عملا فهرست مذکور ناقص و غیر دقیق است.

چنین رویکردی می تواند به معنای به ثمر رسیدن تلاش خودروسازان برای آزاد سازی قیمت خودروها تلقی شود و شاید تنها برخی از خودروهای پایین رده مانند تیبا یا پژو 206 تیپ 2 و امثالهم در نهایت در محدوده تحت نظارت شورای رقابت باقی بمانند.

با چنین تحولی، خودروسازان امید دارند تا از شرایط زیان ده بودن تولیدات خود خارج شوند که این امیدواری به معنای امکان افزایش قیمت برای محصولات این دو غول بزرگ خودروسازی است.

با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که سرنوشت ماجرای عجیب عرضه خودرو در بورس در نهایت به کجا خواهد رسید.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟