چین به برنامه‌ریزی برای جاسوسی از طریق شبکه کابلی زیردریایی متهم شد

چین به تازگی به علت پشتیبانی از شرکت‌های سرمایه‌گذار پروژه‌های کابل زیردریایی در اقیانوس آرام، به جاسوسی از کشورها و سرقت داده‌های آن متهم شده است.

طبق گزارشی جدید، سخنگوی وزارت خارجه تایوان اخیرا ادعا کرده چین به دنبال انحصار در شبکه‌های ارتباطی در اقیانوس آرام است تا داده‌های ارزشمند رقبای خود را به سرقت ببرد. این گزارش تقریبا یک روز پس از آن منتشر شده که مقامات دولت آمریکا به کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام درباره قرارداد با شرکت‌های چینی وابسته به دولت پکن برای نصب کابل زیر این اقیانوس هشدار داده‌اند.

این قراردادها مربوط به پروژه «Kiribati Connectivity» یا KCP می‌شود که سال ۲۰۱۷ برای بهبود ارتباطات میان کشورهای جزیره‌ای «کیریباتی»، «ایالات فدرال میکرونزی» و «نائورو» طراحی شد.

سرور ابری

شرکت‌های«NEC»، نوکیا و آلکاتل به همراه هواوی Marine به دنبال دریافت امضای این قرارداد هستند که البته هواوی Marine به تازگی از هواوی جدا شده و در اختیار یک کمپانی چینی دیگر قرار دارد.

طبق گزارش قبلی، مقامات واشنگتن ادعا می‌کنند که کمپانی‌های چینی تحت حمایت دولت پکن رقبای بین‌المللی را کنار می‌زنند تا بتوانند به چنین قراردادی دست پیدا کنند و نفوذ خود در این منطقه را افزایش دهند.

به عنوان بخشی از این پروژه، این کابل‌ها به شبکه‌ای به نام «HNATRU-1» متصل می‌شوند که در اختیار «گوام» به عنوان یکی از سرزمین‌های استراتژیک آمریکا در نزدیکی چین، کره‌ شمالی و سایر بخش‌های آسیای شرقی قرار دارد. در این منطقه ستاد فرماندهی نیروهای اعزامی دریایی ناوگان هفتم اقیانوس آرام آمریکا قرار دارد. این پروژه جدید ۷۲.۶ میلیون دلاری توسط بانک جهانی و «بانک توسعه آسیایی» حمایت می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به ادعاهای مقامات آمریکا اعلام کرده این کشور به دنبال ضربه به اعتبار کمپانی‌های چینی است. چندین ماه پیش هم شرکت‌های گوگل و فیسبوک از برنامه‌های خود برای اتصال لس آنجلس به هنگ کنگ به وسیله یک کابل تقریبا ۱۳ هزار کیلومتری دست کشیدند.

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ کابل زیردریایی در سراسر جهان با طول کلی بیش از ۱.۲ میلیون کیلومتر وجود دارد که سیگنال‌های ارتباطی را منتقل می‌کنند. اکثر این کابل‌ها در اختیار شرکت‌های خصوصی مانند گوگل و مایکروسافت قرار دارند.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟