انتشار لیست پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰: کرونا و انتخابات آمریکا در صدر

انتشار لیست پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰: کرونا و انتخابات آمریکا در صدر

کمتر از یک هفته به پایان سال ۲۰۲۰ باقی مانده، سالی که تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفت. حالا پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰ مشخص شده‌اند و همانطور که می‌توان انتظار داشت، صفحات انگلیسی مربوط به کووید-۱۹ و انتخابات آمریکا مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند.

برخلاف سال گذشته میلادی که صفحات مربوط به فیلم‌های سینمایی‌، بازیگران و خواننده‌ها در جمع پربازدیدترین‌ها قرار داشتند، امسال ویروس کرونا و همچنین انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بیشترین بازدیدها را در ویکی پدیا به خود اختصاصی داده‌اند.

۱۰ صفحه پربازدید ویکی پدیا در مجموع ۳۹۶ میلیون بازدید را به خود اختصاص داده‌اند و ۷ صفحه مربوط به ویروس کرونا و انتخابات آمریکا هم در مجموع بازدیدی برابر ۲۹۷ میلیون داشته‌اند. این میزان بازدید، روی استفاده از ویکی پدیا به عنوان یک منبع اطلاعات تاکید می‌کند. گوگل از چند وقت پیش از اسنیپت‌های ویکی پدیا برای نتایج جستجوها و لینک‌های یوتیوب استفاده می‌کند.

پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰

در ادامه نگاهی به پربازدیدترین صفحات ویکی پدیا در سال جاری میلادی خواهیم داشت.

۱. دنیاگیری کووید ۱۹

پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰

بازدید: ۸۳,۰۴۰,۵۰۴

امسال ویروس کرونا نه تنها در صدر اخبار کشورهای مختلف جهان قرار داشت، بلکه صفحه مربوط به همه‌گیری آن هم بیشترین بازدید در میان صفحات ویکی پدیا را به خود اختصاص داده است.

۲. دونالد ترامپ

دونالد ترامپ

بازدید: ۵۵,۴۷۲,۷۹۱

رئیس جمهور کنونی آمریکا در رتبه دوم به چشم می‌خورد. دونالد ترامپ که سال خوبی را پشت نگذاشته، در انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده آمریکا از رقیب دموکرات خود، جو بایدن شکست خورد.

۳. مرگ‌ها در ۲۰۲۰

بازدید: ۴۲,۲۶۲,۱۴۷

صفحه مربوط به مرگ‌ها مانند سال گذشته میلادی، امسال هم مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته و با بیش از ۴۲ میلیون بازدید در رتبه سوم فهرست پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

۴. کاملا هریس

بازدید: ۳۸,۳۱۹,۷۰۶

در رتبه چهارم، معاون اول رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا یعنی کاملا هریس به چشم می‌خورد. هریس اولین معاون زن رئیس جمهور آمریکا در تاریخ این کشور محسوب می‌شود.

۵. جو بایدن

بازدید: ۳۴,۲۸۱,۱۲۰

رئیس جمهور جدید آمریکا با نزدیک به ۴ میلیون بازدید کمتر نسبت به معاون خود، در رتبه پنجم این فهرست به چشم می‌خورد. جو بایدن چند روز دیگر وارد کاخ سفید می‌شود.

۶. کروناویروس

بازدید: ۳۲,۹۵۷,۵۶۵

کروناویروس در رتبه ششم به چشم می‌خورد و نزدیک به ۳۳ میلیون بار صفحه مربوط به خانواده بزرگ این ویروس‌ها مورد بازدید قرار گرفته است.

۷. کوبی برایانت

بازدید: ۳۲,۸۶۳,۶۵۶

کوبی برایانت، بازیکن افسانه‌ای بسکتبال امسال در یک سانحه هوایی به همراه دخترش جان خود را از دست داد. درگذشت برایانت نه تنها واکنش‌های زیادی به همراه داشت، بلکه باعث شد که صفحه آن در ویکی پدیا نزدیک به ۳۳ میلیون بار مورد بازدید قرار بگیرد.

۸. دنیاگیری کووید-۱۹ بر پایه کشور و سرزمین

بازدید: ۲۸,۵۷۵,۹۸۲

در رتبه هشتم دوباره یک صفحه مربوط به ویروس کرونا به چشم می‌خورد که این بار مربوط به شیوع آن در کشورهای مختلف می‌شود. تا به امروز نزدیک به ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

۹. انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا (۲۰۲۰)

بازدید: ۲۴,۳۱۳,۱۱۰

در رتبه نهم صفحه مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا قرار دارد که در آن جزئیات مربوط به این انتخابات به چشم می‌خورد.

۱۰. الیزابت دوم

بازدید: ۲۴,۱۴۷,۶۷۵

در نهایت در رتبه دهم فهرست، ملکه الیزابت دوم قرار گرفته. صفحه ویکی پدیا الیزابت دوم که ۹۴ ساله است، بیش از ۲۴ میلیون بازدید داشته است.

یکی از چالش‌های ویکی پدیا در ۲۰۲۰، محافظت از صفحات مربوط به انتخابات آمریکا بود. نزدیک به ۵۶ هزار ادیتور بطور داوطلبانه از نزدیک به دو هزار صفحه مربوط به انتخابات در این سایت محافظت کردند. بطور مشابه، ویکی‌پدیا تقریبا دارای هفت هزار صفحه مربوط به کووید-۱۹ است که در مجموع نزدیک به ۵۸۰ میلیون بازدید داشته‌اند.

در این میان سه صفحه دنیاگیری کووید-۱۹، کروناویروس و دنیاگیری کووید-۱۹ بر پایه کشور و سرزمین در مجموع ۱۴۵ میلیون بازدید داشته‌اند. در کنار صفحات مربوط به ویروس کرونا، نامزدهای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا هم مورد توجه بی‌شماری قرار گرفتند و رئیس جمهور کنونی آمریکا که چندین روز آینده کاخ سفید را ترک می‌کند، با بیش از ۵۵ میلیون بازدید در رتبه دوم فهرست پربازدیدترین صفحات ویکی‌ پدیا در ۲۰۲۰ قرار دارد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato