هواوی در سال ۲۰۲۱ روی سرویس‌های ابری تمرکز می‌کند

هواوی تحت تحریم‌های گسترده دولت آمریکا قرار دارد که ضربه سنگینی به کسب و کار گوشی‌های هوشمند و تجهیزات 5G آن وارد کرده‌اند. به نظر می‌رسد این کمپانی می‌خواهد تغییراتی در استراتژی خود اعمال کند چرا که «رن ژنگفی»، بنیانگذار هواوی به تمرکز این برند روی سرویس‌های ابری اشاره کرده است.

طبق گزارشی جدید، بنیانگذار هواوی در یک جلسه داخلی در نوامبر ۲۰۲۰ به چنین موضوعی اشاره کرده. به اعتقاد وی، هواوی باید در بخش سرویس‌های ابری قدرت خود را افزایش دهد و به یک دستاورد مهم هم دست پیدا کند. ژنگفی همچنین به این موضوع اشاره کرده که این کمپانی نمی‌تواند به راحتی مسیر یکسان با علی‌بابا و آمازون را طی کند، چرا که آن‌ها به پول زیادی در بازار بورس آمریکا دسترسی دارند.

ژنگفی گفته:

«کسب و کار سازمانی ما باید برنامه‌های خود را کوچک کند. اگر استراتژی بسیار گسترده باشد، قدرت مقابله خود را از دست خواهیم داد.»

کمپانی‌هایی مانند آمازون در چندین بخش مانند فروش آنلاین، استریم ویدیو و رایانش ابری فعالیت می‌کنند، اما در مقابل شرکت‌هایی مانند هواوی روی کسب و کارهای کمتری تمرکز کرده‌اند. برای مثال اکثر تمرکز این غول فناوری چینی روی تجهیزات مخابراتی و گوشی‌های هوشمند قرار دارد که البته اخیرا برند «آنر» را فروخته است.

هواوی

طبق گفته بنیانگذار هواوی، این کمپانی باید از شرکت‌های دیگری مانند آمازون و مایکروسافت یاد بگیرید. این دو شرکت در زمینه سرویس‌های ابری نام‌های مطرحی هستند و روی «زیرساخت به عنوان سرویس» (IaaS) و «پلتفرم به عنوان سرویس» (PaaS) تمرکز کرده‌اند.

در حال حاضر هواوی به همراه علی‌بابا و «تنسنت» در بازار سرویس‌های ابری در چین حکمرانی می‌کنند، با این حال در بازار جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن ندارند.

با پیشرفت فناوری و همچنین بروز بحران‌هایی مانند شیوع ویروس کرونا، تقاضا برای سرویس‌های ابری افزایش پیدا کرده که به معنای رشد این بخش از بازار خواهد بود. بنابراین هواوی می‌تواند با حضور قدرتمندتر در این بازار، درآمد خود را افزایش دهد، البته شاید دولت آمریکا دوباره کسب و کارهای آن را تحریم کند و کشورها مانند شبکه 5G، از همکاری با آن منصرف شوند.

سرور ابری

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟