ترندفورس: TSMC پردازنده‌های کامپیوتر اینتل را با فناوری ۳ و ۵ نانومتری تولید می‌کند

اینتل ظاهرا پس از مدت‌ها بحث و جدل تولید بخشی از پردازنده‌های خود را به شرکت TSMC واگذار کرده تا هزینه‌های خود را کاهش دهد. رویترز هم از تولید کارت گرافیک این شرکت توسط شرکت تایوانی خبر داده است.

مدت‌‌ها از زمان یکه‌تازی اینتل در صنعت چیپست می‌گذرد و این شرکت از سوی رقبای کوچک و بزرگ تحت فشار قرار گرفته است. از مدتی قبل خبرهایی مبنی بر واگذاری تولید بخشی از پردازنده‌های آنها به شرکت‌های رقیب به گوش می‌رسد و حالا «ترند فورس» مدعی شده که شرکت آمریکایی سفارش تولید تعدادی از چیپ‌های دیگر که شامل پردازنده نمی‌شود را به «صنایع نیمه هادی تایوان» یا TSMC داده و در آینده نیز تولید پردازنده‌ها کلید می‌خورد.

آنطور که خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو منبع آگاه می‌گوید این تراشه نسل دوم کارت گرافیک اختصاصی موسوم به DG2 برای پی‌سی‌ها است که بر پایه نسخه ارتقا یافته از لیتوگرافی ۷ نانومتری شده و اینتل را به رقیبی برای انویدیا بدل می‌سازد.

موبایلت

از سوی دیگر ترندفورس مدعی است ۱۵ تا ۲۰ درصد از پردازنده‌های این شرکت توسط صنایع نیمه هادی تایوان تولید می‌شود. در این راستا پردازنده‌های Core i3 از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ بر پایه لیتوگرافی ۵ نانومتری تولید خواهد شد. دیگر چیپ‌های میان رده و سطح بالا نیز از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ با استفاده از نود پردازشی ۳ نانومتری روانه خط تولید خواهند شد.

این تغییر رویه که خواسته سرمایه‌گذاران اینتل هم بود، به کمپانی آمریکایی اجازه می‌دهد روی تولید چیپ‌های با حاشیه سود بالاتر در خطوط خود تمرکز کرده و بخشی از هزینه صرفه جویی شده را هم به تحقیق و توسعه بیشتر اختصاص دهد.

جالب اینجاست که به گفته ترندفورس AMD هم میسر مشابهی را در پیش گرفته و تولید محصولاتش را به TSMC برون‌سپاری کرده است. دلیل این امر پیشرفته بودن فناوری شرکت تایوانی از یک سو و از سوی دیگر کاهش هزینه‌های تولید است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟