ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

چهار روش برای تقویت مهارت‌‌های نرم در دورکاری

در حال حاضر در سراسر جهان افراد بسیاری به صورت دورکار مشغول فعالیت هستند. مهارت‌های نرم برای برقراری ارتباط موثر در دوران دورکاری اهمیت به سزایی دارد و در این مطلب به چهار روش تقویت ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۳۰ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۰

در حال حاضر در سراسر جهان افراد بسیاری به صورت دورکار مشغول فعالیت هستند. مهارت‌های نرم برای برقراری ارتباط موثر در دوران دورکاری اهمیت به سزایی دارد و در این مطلب به چهار روش تقویت مهارت‌های نرم برای فریلنسرها و افراد دورکار اشاره کرده‌ایم.

یادگیری مهارت‌های نرم مانند مهارت همکاری، مدیریت زمان، مهارت‌های ارتباطی و تفکر انتقادی می‌تواند به ارتقا و بهبود موقعیت شغلی کارمندان کمک کند. نکته مهم آن است که نه تنها کارمندان تمام وقت و حضوری لازم است به چنین مهارت‌هایی مسلط باشند؛ بلکه فریلنسرها نیز باید به مهارت‌های نرم تسلط پیدا کنند.

برای مثال هر فردی که در مجموعه کاری مشغول فعالیت است، باید بتواند کارها را به درستی برنامه ریزی و اولویت بندی کند. حتی افرادی که در شغل‌های آزاد مشغول فعالیت هستند نیز باید مهارت‌های نرم را در خود تقویت کنند.

کارفرمایان نیز در هنگام استخدام نیروهای کاری به تسلط فرد به مهارت‌های نرم توجه نشان می‌دهد. اگر در حال حاضر در مجموعه‌ای مشغول فعالیت هستید یا در جستجوی شغلی مناسب، گزینه‌های احتمالی را بررسی می‌کنید، تسلط و تقویت مهارت‌های نرم می‌تواند در ارتقا شغل فعلی یا استخدام در موقعیت شغلی مناسب به شما کمک کند.

یادداشت برداری کنید

در ارتباط با سایر کارمندان، مشتریان یا همکاران خود،‌ با دقت به صحبت‌ها گوش بدهید و نکات مهم را یادداشت برداری کنید. یکی از مشکلات معمول در برخی مشاغل آن است که برخی جزئیات ارزشمند کاری به راحتی از دست می‌روند که با درست شنیدن و یادداشت برداری می‌توان از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرد.

انتظارات کارفرما یا مشتریان را با دقت بشنوید و نکات مهم مورد نظر آنها را یادداشت کنید. اگر دورکار هستید،‌ پس از پایان جلسات کاری غیرحضوری و آنلاین، موضوعات و نکات مهمی که یادداشت برداری کرده‌اید،  از طریق ایمیل برای مخاطب ارسال کنید تا دقیقا مشخص شود روی چه مواردی اتفاق نظر صورت گرفته است.

انجام چنین کاری نشان می‌دهد که افراد دورکار با دقت در جلسه حضور داشته‌اند و همه روال‌ها کاملا شفاف است.

بازخورد بگیرید

یکی از کارهایی که افراد دورکار می‌توانند انجام بدهند، گرفتن بازخورد از مشتریان و کارفرما است. با این رویکرد این شانس در اختیار قرار می‌گیرد تا بتوانند انتقادات سازنده را بشنوند و کاری که در آن مشغول فعالیت هستند ارتقا بدهند.

بی‌شک هیچ کس بی‌عیب و نقص نیست. اگر از این زاویه به موضوع نگاه کنید از انتقادهای به‌جا و سازنده دیگر ناراحت نخواهید شد. فیدبک‌های معقول و درست را بشنوید و با استفاده از آنها موقیعت شغلی خود را ارتقا بدهید. وقتی کسی به کار شما فیدبک می‌دهد، موضوع را شخصی نبینید و با روز باز پذیرای نظرات آنها باشید.

در نظر داشته باشید که بازخورد درست و منطقی می‌تواند به افزایش کیفیت کار کمک کند. در واقع بازخورد منصفانه و درست باعث می‌شود در کار پیشرفت کنید.

حتی اگر مشتریان‌تان به شما بازخورد نمی‌دهند، از آنها بخواهید چنین کنند. دانستن نظر آنها بسیار اهمیت دارد.

مهارت مدیریت زمان را تقویت کنید

اگر به صورت دورکار مشغول فعالیت هستید، باید همچون نیروهای حضوری بتوانید کارها را با اولویت بندی و زمان بندی مشخص پیش ببرید. به موقع بیدار شوید، به موقع و براساس اولویت‌ها کارها را پیش ببرید و تحویل کارفرما یا مشتری بدهید.

با تقویت مهارت مدیریت زمان، از میزان استرس و تنش در کار کاسته می‌شود. بهتر است کارها را به شکل برنامه ریزی کنید که قبل از رسیدن موعد تحویل کار، آنها را به پایان برسانید. رضایت مشتری و کارفرما را در نظر بگیرید تا به عنوان یک نیروی دورکار بتوانید به امتداد کار خود امیدوار باشید.

همواره در حال یادگیری باشید

هیچ کس کامل نیست. هر چقدر بیشتر به دنبال فرصت‌های یادگیری باشید، قدرتمندتر می‌توانید در کسب و کار حضور فعالی داشته باشید. به دنبال یادگیری باشید و سعی کنید مهارت‌هایی مرتبط با کار خود یاد بگیرید. از طرفی تقویت مهارت‌های نرم کمک می‌کند تا فردی قدرتمندتر در بازار کار تبدیل شوید.

اگر تازه وارد بازار کار شده‌اید که یادگیری مستمر قطعا برای شما موضوعی مهم محسوب می‌شود و کمک می‌کند تا به سرعت به فردی حرفه‌ای تبدیل شوید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی