ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

تحقیق جدید نشان می‌دهد که پول بیشتر واقعاً باعث ایجاد حس خوشبختی می‌شود

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پول خوشبختی می‌آورد و افراد ثروتمند حس بهتری نسبت به زندگی دارند. در این تحقیق سقف مشخصی برای میزان تمول مالی مطرح نشده است. بیش از ۱۰ سال قبل، ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۸

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که پول خوشبختی می‌آورد و افراد ثروتمند حس بهتری نسبت به زندگی دارند. در این تحقیق سقف مشخصی برای میزان تمول مالی مطرح نشده است.

بیش از ۱۰ سال قبل، برخی محققان اعلام کردند که پول می‌تواند خوشبختی بیاورد، اما آنها معتقد بودند که فردی با درآمد سالیانه ۷۵ هزار دلار می تواند مایحتاج زندگی خوب را داشته باشد و برای تمول مالی آستانه ۷۵ هزار دلار را تعیین کردند.

مطالعات دیگری از سوی اقتصاددانان برنده جایزه نوبل انجام شد که تایید می‌کرد پول، شادی و خوشبختی را به زندگی می‌آورد و آنها نیز روی همین رقم ۷۵ هزار دلار تاکید داشتند. آنها معتقد بودند که کسب درآمد بیشتر از این رقم حس خوب بیشتری به زندگی اضافه نمی‌کند و همین رقم هم برای خوشبختی کافی است.

اما کنون مطالعات جدید منتشر شده در  آکادمی ملی علوم نشان می‌دهد که رقم ۷۵ هزار دلار درآمد رقم درستی نیست و با بیشتر شدن پول، احساس خوشبختی بیشتری می‌کنیم. نتایج مطالعه جدید در نشریه «آکادمی ملی علوم» منتشر شده است و در بخشی از این تحقیق گفته می‌شود که افراد ثروتمندی مانند «ایلان ماسک» و «جف بزوس»، احتمالا خوشبخت‌تر از بقیه مردم جهان زندگی می‌کنند. این تحقیق جدید را «مت کیلینگ ورس»، عضو هیئت علمی دانشگاه اقتصاد پنسیلوانیا انجام داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اقتصاد پنسیلوانیا، با بررسی وضعیت ۱.۷۲۵.۹۹۴ شهروند آمریکایی و ۳۳۳۹۱ فرد شاغل، در برنامه‌ای به نام «چقدر خوشبخت هستید؟» به نتایج جالبی دست یافت.

در این پروژه تحقیقاتی مت کیلینگ ورس از داوطلبان شرکت کننده در این پروژه سوالاتی را پرسیده است. مثلا از داوطلبان خواسته تصور کنند که در جریان زندگی روزمره برایشان مشکلی به وجود آمده است و بعد از آنها در مورد حسی که در آن لحظه داشتند، احساسی که بعد از بروز مشکل برایشان به وجود آمده،‌ چه کارهایی برای رفع مشکل انجام خواهند داد و ... سوال می‌کند.

وی همچنین سوالاتی در مورد درآمد و سطح مالی زندگی از داوطلبان می‌پرسد و از آنها می‌خواهد که بگویند چقدر حالشان خوب است. حال خوب، یکی از معیارهایی که است که می‌توان تشخیص داد شخص چقدر خوشبخت است. حال خوب تا حدی ذهنی است و ارتباطی به موقعیت مکانی و زمانی فرد ندارد، اما میزان رفاه مادی می‌تواند کمک کند تا فرد حال خوبی داشته باشد.

در مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰، به صورت متوسط افرادی که در آمریکا درآمدی در حدود ۷۵ هزار دلار داشتند، احساس خوشبختی می‌کردند. با افزایش درآمد از این بیشتر، افراد رفاه بیشتری را تجربه کرده و احساس بهتری نسبت به زندگی داشتند.

مت کیلینگ ورس به حال خوب اهمیت زیادی می‌دهد و در تلاش برای درک این موضوع است که چه عواملی باعث می‌شود حال کسی خوب باشد. وی معتقد است وقتی سطح درآمد از یک رقمی بالاتر می‌رود، به صورت خودکار حال فرد بد نخواهد بود و رفاه بیشتری را در زندگی تجربه می‌کند. وی می‌گوید داده‌ها را از زندگی واقعی مردم جمع آوری کرده و نمونه‌هایی که در مطالعه وی شرکت کرده‌اند، از بین خود مردم بوده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اقتصاد پنسیلوانیا می‌گوید وقتی سطح درآمد افراد در حدی باشد که نگران معاش، مسکن و ضروریات زندگی نباشند، رفاه بیشتری را در زندگی تجربه خواهند کرد. افرادی که در زندگی امنیت مالی ندارند، بی‌شک نمی‌توانند به خوشبختی فکر کنند. وی تاکید می‌کند که پول همه چیز نیست و صرفا به دنبال ثروت رفتن، خوشبختی نمی‌آورد. اما بدون پول هم نمی‌توان خوشبخت زندگی کرد.

یکی از سوالاتی که مت کیلینگ ورس از مردم می‌پرسد این است که پول چقدر برایشان مهم است. او می‌گوید افرادی که در پاسخ به این سوال می‌گویند پول برایشان اصلا مهم نیست، بی‌شک نباید به رفاه و خوشبختی خود زیاد امیدوار باشند، زیرا پول مهم است و نمی‌توان منکر این موضوع شد.

نوع نگاه افراد به پول در زندگی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد. کسی که درآمد زیادی ندارد و در عین حال می‌گوید پول برایش مهم نیست،‌ دیر یا زود با مشکلات بی‌پولی دست و پنجه نرم می‌کند و با چنین طرز  نگاهی، به مرور حداقل نسبی رفاه برای یک زندگی عادی و معمولی را هم از دست می‌دهد.

بی‌شک با درآمد بالاتر، می‌توان رفاه بیشتری را در زندگی تجربه کرد و به آرامش و امنیت بیشتری رسید. نکته مهم دیگری که مت کیلینگ ورس به آن اشاره می‌کند این است که اگر کسی نمی‌تواند درآمد خوبی داشته باشد و از پس زندگی خودش برنمی‌آید، باید به دنبال ریشه و دلایل آن باشد. چون اگر فردی در زندگی شخصی خود، موفق و کاربلد باشد، باید محصول این تخصص و حرفه‌ای بودن در زندگی‌اش به شکلی خود را نشان دهد و در ابتدایی‌ترین حالت، این فرد بی‌شک باید در آمد خوبی داشته باشد. به دنبال موفقیت‌های شخصی، موفقیت‌های مالی نیز از راه می‌رسند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (12 مورد)
 • Rayanlap
  Rayanlap | ۹ بهمن ۱۳۹۹

  خوردن آب قطعا باعث رفع تشنگی میشود،نفس نکشیدن با عث مرگ میشود.
  تا پژوهش های بعدی بای

 • PersianCode
  PersianCode | ۹ بهمن ۱۳۹۹

  نه بابا تازه فهمیدی؟!

 • Hitchhiker
  Hitchhiker | ۸ بهمن ۱۳۹۹

  متن مقاله متناقض
  یه جا تلویحا گفته هرچه قدر بیشتر پول داشته باشی بیشتر احساس خوشبختی می کنی

  یه جا دیگه گفته کسی پول تا حدی که رفاه شخص رو فراهم کنه خوشبختی میاره

 • مممممم
  مممممم | ۸ بهمن ۱۳۹۹

  پول خوشبختی نمیاره بلکه خوشبختی می‌سازه
  متاسفانه آموزش و پرورش و مبلغان دینی فقر بدبختی و.. از نشانه های اسلام معرفی کردن

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی