تیم تولید واکسن ایرانی: واکسن کووایران برکت در برابر ویروس کرونای پیشرفته موثر است

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام خبر از موثر بودن واکسن برکت در برابر ویروس کرونای پیشرفته داد.

«حسن جلیلی» امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرده که «آزمایش‌‌ها نشان داده پلاسمای خون افرادی که واکسن کووایران برکت در کارآزمایی بالینی به آنها تزریق شده است قادر به خنثی سازی کامل ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی است.»

پیش‌تر اعلام شده بود که هنوز مشخص نیست این واکسن می‌تواند روی کرونای پیشرفته هم تاثیری داشته باشد یا خیر. گفتنی است بسیاری از تولیدکنندگان واکسن در دنیا نسبت به تاثیر صد درصدی واکسن‌ها در برابر ویروس پیشرفته کرونا اطمینان صد در صدی ندارند ولی اکثر آنها می‌گویند که جهش فعلی آنچنان روی قدرت ویروس تاثیر نگذاشته و واکسن‌های فعلی هم در برابر آن کارساز خواهند بود. پیش‌تر جلیلی نیز با ذکر این نکته گفته بود «گروه‌هایی که روی واکسن کرونا کار می‌کنند، اعلام کردند این جهش‌ها تاثیر چندانی روی واکسن‌ها نداشته و همان واکسن‌ها اثربخش خواهد بود.»

به گفته تیم تولیدکننده این واکسن، وزارت بهداشت نمونه‌ای از ویروس جهش‌یافته انگلیسی را که ۷۰ درصد قدرت سرایت بالاتری از کرونا دارد، در اختیار محققان ستاد اجرایی فرمان امام قرار داد. حالا آنطور که تحقیقات نشان می‌دهد آزمایش‌های مربوط بر روی پلاسمای خون ۳ داوطلب اول واکسن کوو ایران برکت انجام شد و ویروس به طور کامل خنثی شد.

در واقع دانشمندان معتقدند تغییری که در این ویروس اتفاق افتاده، باعث می‌شود تا شیوع آن بیشتر شود، البته قبلا هم این اتفاق افتاده بود و باعث شیوع بیشتر ویروس شده بود.

شایان ذکر است هنوز مشخصات دقیقی از این واکسن در جایی به صورت عمومی منتشر نشده اما اعلام شده که زمان عرضه عمومی آن احتمالا در بهار یا تابستان سال آینده خواهد بود.

شایان ذکر است مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند تاکنون این واکسن به ۳۵ داوطلب تزریق شده است: «وضعیت عمومی ۳۵ داوطلبی که تاکنون واکسن را دریافت کرده اند، مطلوب است و عارضه خارج از انتظار برای آنان مشاهده نشده است.»

اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام «کُوو ایران برکت» روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد.

موبایلت

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟