مصرف برق اپل مک مینی M1 سه برابر کمتر از مدل مشابه با پردازنده اینتل است

زمانی که اپل دستگاه‌های مجهز به M1 را معرفی کرد، در مورد عملکرد و بازده انرژی این سیستم‌ها در مقایسه با نمونه‌های اینتل، ادعاهای جدیدی مطرح کرد. یکی از این ادعاها مصرف برق بسیار کمتر مک مینی اپل با چیپ M1 نسبت به مدل‌های مشابه با پردازنده اینتل است.

مک مینی ۲۰۲۰ که مجهز به چیپ M1 است با فشار بالا ۳۹ وات مصرف می‌کند در حالی که مک مینی ۲۰۱۸ با پردازنده شش هسته‌ای Intel Core i7 در حالت فشار زیاد ۱۲۲ وات نیرو مصرف می‌کند. همچنین مک مینی ۲۰۲۰ در حالت بیکار ۷ وات و نسل قبلی آن ۲۰ وات انرژی مصرف می‌کند.

این میزان مصرف با توجه به تمام اجزای آن از جمله حافظه، فضای ذخیره سازی و کنترل کننده‌های اتصال محاسبه می‌شود.

چیپ M1 اکنون آنقدر بهینه کار می‌کند که اپل می‌تواند در مک‌بوک ایر از آن بدون گذاشتن یک فن استفاده کند. البته میزان مصرف انرژی سیلیکون M1 تاکنون مبهم بوده و عملکرد بهتر آن در مقابل پردازنده اینتل تنها با استفاده از نمودارها مشخص شده است.

مک مینی ۲۰۱۸ که از پردازنده اینتل برخوردار بود با اینکه یکی از قدرتمندترین کامپیوترهای زمان خودش بود، پرمصرف‌ترین مک مینی این کمپانی است. همچنین نسل اول مک مینی‌ اپل که از پردازنده تک هسته‌ای G4 برخوردار بود در حالت بیکار ۳۲ وات و در حالت فعال ۸۵ وات انرژی مصرف می‌کرد.

از طرفی اینتل ادعا کرده که در سال‌های آینده عملکرد بهتری خواهد داشت و با تراشه‌های بهبود یافته x86 دوباره به شکوه قبلی خود باز گردد، حتی اگر تا آن زمان اپل کاملاً به تراشه خود متکی شده باشد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟