اسپری بینی INNA-X از بدن در برابر کرونا و سرماخوردگی محافظت می‌کند

تحقیقات در مورد اسپری بینی «INNA-X» که به عنوان درمانی برای کرونا در حال توسعه است، حاکی از کارایی آن در برابر ویروس عامل سرماخوردگی‌های معمولی است.

INNA-X برای تقویت سیستم ایمنی و دستگاه تنفسی در برابر ویروس sars-cov-2 تولید شد اما تحقیقات اولیه از اثربخشی آن روی «راینوویروس» حکایت دارد که به عنوان شایع‌ترین ویروس‌ سیستم تنفسی شناخته شده و نه تنها عامل سرماخوردگی است بلکه در تشدید بیماری‌های مزمن دیگری مثل آسم و انسداد ریوی نیز نقش دارد. این دارو با تحریک گیرنده‌های پروتیینی TLR در آزمایش‌ها به شکل چشمگیری حجم ویروس‌ها و التهاب خطرناک سیستم تنفسی را کاهش داده است.

به گفته پروفسور «ناتان بارلت»، محقق دانشگاه نیوکسل و موسسه پزشکی HMRI که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشته، اثربخشی این دارو در مقابله با راینوویروس‌ها بسیار امیدبخش است:

«سیستم ایمنی سلول‌های تنفسی بیماران دارای آسم در برابر ویروس ها کارایی کمتری دارد اما در این آزمایش شاهد اثربخشی درمان با  INNA-X در این بیماران بودیم.»

داروی INNA-X توسط شرکت بیوفناوری استرالیایی «Ena Respiratory» تولید شده و مکانسیم اثر آن شامل شبیه‌سازی سیستم ایمنی در مسیر هوا است که نخستین سپر دفاعی بدن در برابر هجوم ویروس‌های تنفسی محسوب می‌شود. استفاده از این روش باعث می‌شود ورود و گسترش راینوویروس برای ایجاد عفونت دشوار شود.

داروی INNA-X در ماموریت اصلی خود یعنی مبارزه با ویروس عامل کووید-‍‍‍‍۱۹ نیز امیدوار کننده ظاهر شده و آزمایش‌های انسانی آن طی هفته‌های آتی در استرالیا آغاز خواهد شد. پروفسور بارلت می‌گوید در صورتی که اثربخشی و ایمنی این دارو به شکل کامل اثبات شود، استفاده از آن برای کاهش شدت بیماری‌های کووید-۱۹، آسم و دیگر عفونت‌های سیستمی را می‌توان آغاز کرد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟