سازمان ملی استاندارد:‌ کیفیت بنزین‌های تولید داخل بهبود یافته است

آنطور که از شواهد امر بر می‌آید بنزین معمولی عرضه شده در جایگاه‌های سوخت کشور سازگاری مناسبی با بسیاری از خودروهای وارداتی و مونتاژ داخل ندارد و می‌تواند در بلند مدت صدمات شدیدی به موتور این محصولات وارد کند٬ اما سازمان ملی استاندارد ایران، با ارسال گزارش‌های جداگانه به رئیس جمهور و وزیر نفت، افزایش کیفیت بنزین نسبت به سال‌های گذشته را تایید کرده‌است.

.کیفیت بنزین

نیره پیروز بخت با ارسال این گزارش به بیژن زنگنه وزیر نفت به تشریح وضعیت بنزین تولید شده در پالایشگاه‌های کشور پرداخت و ضمن اشاره به بررسی بنزین تولیدی در سال‌های ۹۳ تا ۹۹، از رعایت پارامتر‌های محیط زیستی و مجاز برشمردن میزان هیدروکربن‌ها و اجزای تشکیل دهنده این سوخت خبر داده‌است.

به گفته وی٬ بنزین خوب و بد به این موضوع که ما مخازن نفتی زیادی داریم یا خیر ارتباطی ندارد، بلکه مرتبط با پالایشگاه‌ها است. پالایشگاهی خوب است که می‌تواند بنزین خوب تولید کند. از همین رو کیفیت بنزین تولید شده در سال ۹۸ روند صعودی را طی کرده و تمام پارامتر‌های آلاینده آن شامل گوگرد، بنزن، آروماتیک و الفین در سطح مجاز و استاندارد قرار دارند.

با وجود تاکید همواره وزیر نفت بر باکیفیت بودن بنزین مصرفی در ایران، برخی انتقادها از سوی برخی نهادهای درگیر بررسی کیفیت هوا یا خودروسازان نسبت به این مسئله وجود دارد اما بی‌کیفیت بودن بنزین همچنان از سوی نهادهای رسمی مانند وزارت نفت و سازمان استاندارد رد می‌شود.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟