متخصصان سازمان بهداشت جهانی پس از تحقیق در چین شیوع کرونا از آزمایشگاه‌ را رد کردند

با گذشت حدود یک سال از همه گیری بیماری کرونا، منشا این ویروس مرگبار همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. سازمان بهداشت جهانی و دانشمندان چینی در یک پروژه یک ماهه، موضوع ریشه ویروس کرونا را مورد بررسی قرار دادند و پس از چهار هفته تحقیق و بررسی دقیق به این نتیجه رسیدند که بسیار بعید است ویروس کرونا منشا آزمایشگاهی داشته باشد.

دی‌ماه امسال و همزمان با آغاز سال نو میلادی، سازمان بهداشت جهانی تیمی از کارشناسان و متخصصان بین المللی را به ووهان چین اعزام کرد تا بلکه بتواند پرده از راز منشا ویروس کرونا بردارد. این تیم متخصص موضوع را در طی مدت یک ماه مورد بررسی و موشکافی قرار دادند تا در نهایت به این سوالات پاسخ دهند که ویروس از کجا آمده و چگونه به انسان‌ها سرایت پیدا کرده است؟

در حالیکه متخصصان بعد از تلاشی یک ماهه می‌گویند ویروس کرونا از آزمایشگاه‌های ووهان سر در نیاورده است، با این وجود، این تحقیقات هم نتوانستند پاسخ قطعی و روشنی برای این سوال که ذهن میلیاردها نفر را در جهان به خود مشغول کرده،‌ ارائه بدهند و کماکان ریشه این ویروس یک راز باقی مانده است.

تیم تحقیق فرضیه احتمالی که ویروس کرونا به صورت تصادفی از آزمایشگاه‌های ووهان منتقل شده را رد کردند. این نظریه توسط برخی از اعضای دولت ترامپ مطرح شده بود. «پیتر بن امبارک» متخصص ایمنی غذایی و بیماری‌های دامی سازمان بهداشت جهانی در کنفرانس مطبوعاتی در مورد این موضوع گفت:

«بسیار بعید است که ویروس کرونا از آزمایشگاه‌های ووهان چین به بیرون سرایت کرده باشد.»

ور در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد که این فرضیه در مطالعات آینده این سازمان دیگر مورد بررسی قرار نخواهد گرفت و به نظر می‌رسد که ویروس کرونا نیز مانند ویروس‌های ابولا و سارس، به احتمال زیاد از یک میزبان حیوانی به انسان سرایت کرده باشد.

علاوه بر این براساس اعلام تیم تحقیق سازمان بهداشت جهانی، بعید است که ویروس مستقیما از خفاش‌ها به انسان انتقال یافته باشد. بن امبارک همچنین در ادامه صحبت‌های خود گفت:

«یافته‌های اولیه نشان می‌دهد كه انتقال ویروس کرونا از میزبان واسط یکی از محتمل‌ترین مسیرهای انتقال است که به مطالعات بیشتر و تحقیقات هدفمندتری نیاز دارد.»

موبایلت

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟