بیل گیتس: کشورهای ثروتمند باید به طور کامل به استفاده از گوشت مصنوعی روی بیاورند

بیل گیتس می‌گوید تمام کشورهای ثروتمند دنیا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی باید به طور ۱۰۰ درصد گوشت مصنوعی را جایگزین گوشت طبیعی کنند.

گیتس در گفتگو با MIT و حین صحبت در مورد کتاب جدید خود «چگونه از فاجعه اقلیمی جلوگیری کنیم»، گفت: «من فکر می‌کنم که تمام کشورها باید به طور ۱۰۰ درصد به استفاده از گوشت مصنوعی روی بیاورند. می‌توانید به مزه متفاوت آن عادت کنید و برخی شرکت‌ها ادعا کرده‌اند که مزه آن را به مرور زمان بهتر می‌کنند. در نهایت می‌توان آنها را آنقدر بهتر کرد که منجر به تغییر رفتار مردم و یا معرفی قوانین جدید برای تغییر کامل تقاضا شود.»

گوشت مصنوعی که به آن گوشت آزمایشگاهی یا کشت داده شده هم گفته می‌شود، مستقیماً از سلول در محیط آزمایشگاه تولید می‌شود. گوشت کشت داده از لحاظ ساختار سلولی با گوشت طبیعی یکسان است، با این تفاوت که مستقیماً از حیوان بدست نمی‌آید. برای درست کردن گوشت کشت داده شده سلول‌های ماهیچه را در یک محیط مغذی رشد می‌دهند تا به فیبرهای ماهیچه مانند تبدیل شوند.

اما علت مهاجرت به گوشت‌های مصنوعی چیست؟ واضح‌ترین و شاید مهم‌ترین دلیل، نگرانی‌های اخلاقی است. کشتار حیوانات برای بدست آوردن غذا اقدامی بی‌رحمانه است که فقط به کشتن حیوان ختم نشده و در مراحل منتهی به کشتارگاه مثل تولید مثل، تغذیه، حمل و نقل، نگهداری و غیره را شامل می‌شود.

دلیل دیگر، تغییرات اقلیمی است. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۹ مؤسسه غذای خوب (GFI)، گوشت‌های کشت داده شده می‌توانند میزان استفاده از مزارع را تا ۹۵ درصد، انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۷۴ تا ۷۸ درصد و آلودگی تغذیه‌ای را تا ۹۴ درصد کاهش دهند. یکی از بزرگترین موانع بر سر راه مهاجرت به گوشت‌های مصنوعی، لابی شرکت‌های بزرگ پرورش و فروش گوشت است.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟