ایلان ماسک می‌گوید سرعت اینترنت استارلینک به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد

ایلان ماسک می‌گوید سرعت اینترنت استارلینک به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد

ایلان ماسک اخیرا در پاسخ به یکی از کاربران در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که سرعت اینترنت پروژه استارلینک در ادامه سال ۲۰۲۱ دو برابر می‌شود. این شرکت در حال حاضر قول سرعتی بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را می‌دهد و ماسک مدعی شده که این سرعت به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

اگرچه سرعت ۳۰۰ مگابیتی آنقدرها هم فوق‌العاده نیست ولی نسبت به آن چه که همین حالا در اختیار اکثر کاربران، به‌خصوص در مناطق مدنظر استارلینک یعنی مناطق دارای تراکم جمعیتی کم تا متوسط، قرار دارد سرعت بالاتری است. ماسک می‌گوید میزان تاخیر (Latency) اینترنت آن‌ها نیز به حدود ۲۰ میلی‌ثانیه خواهد رسید. در تصویری که از آزمایش سرعت این اینترنت منتشر شده، تاخیر فعلی آن بین ۳۴ تا ۴۴ میلی‌ثانیه ثبت شده است. وب‌سایت استارلینک می‌گوید تاخیر اینترنت آن‌ها در فاز بتا باید بین ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه باشد.

ماسک می‌گوید اکثر بخش‌های کره زمین تا انتهای ۲۰۲۱ و کل دنیا تا ۲۰۲۲ تحت پوشش استارلینک قرار می‌گیرد. از آن‌جا به بعد این شرکت تمرکز خود را به افزایش تراکم پوشش معطوف می‌کند. البته ماسک متذکر می‌شود که استفاده از اینترنت سلولار (شبکه موبایل) در مناطق شلوغ شهری همواره نسبت به اینترنت آن‌ها برتری‌هایی خواهد داشت.

با این حال، نمی‌توانیم از این برنامه زمان‌بندی مطمئن باشیم چون ماسک قبلا هم در ارائه زمان‌بندی پروژه‌های فضایی خود بدقولی‌های زیادی داشته. ولی این گفته‌ها نشان می‌دهد که اسپیس ایکس در پی افزایش سرعت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک است و احتمالا در نهایت می‌تواند اینترنت بهتری را نسبت به اینترنتی که هم‌اکنون از طریق سیم‌های مسی دریافت می‌شود، به دست کاربران برساند.

استارلینک از دهه آخر بهمن پیش فروش عمومی سرویس خود را آغاز کرد. اگر با این پروژه و خدمات آن آشنا نیستید و می‌خواهید به طور کامل با استارلینک آشنا شوید، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato