جیپ برای تغییر نام مدل افسانه‌ای چروکی تحت فشار است

ماشین بازها می‌دانند که جیپ از ۴۵ سال پیش به تولید سری چروکی مشغول است. اما از سال ۲۰۱۳ با عرضه مجدد چیروکی، خودروساز آمریکایی برای کنار گذاشتن این نام از روی محصولش، تحت فشار زیادی بوده است.

نشریه Car & Driver هم در گزارش اخیر خود به این موضوع، اشاره کرده است. چاک هاسکین جی آر، فرماندار منطقه سرخ پوست نشین چروکی در مصاحبه با Car & Driver گفته است: «ما می‌دانیم که این نام به افتخار منطقه پر شکوه چروکی گذاشته شده است، اما چندان حس خوشایندی هم از انتساب نام سرزمین خود به یک خودرو نداریم!»

جالب اینجاست که از ۸ سال گذشته که جیپ دوباره این نام را برای یکی از محصولاتش زنده کرده است، هرگز ساکنان منطقه چروکی اعتراض صریحی به این موضوع از خود نشان نداده بودند. اما در ماه‌های اخیر، جیپ برای تغییر نام تحت فشار قرار گرفته است. به خصوص از زمانی که نسخه به روز رسانی شده گرند چروکی به بازار معرفی شد.

هاسکین در این باره می‌گوید: «بهترین نوع احترام گذاشتن به ما، احترام به استقلال ماست. نقش ما در تاریخ، فرهنگ و زبان آمریکا انکار ناپذیر است و گفتگوهای موثر ما با قبایل فدرال در مناسبات فرهنگی را نمی‌توان نادیده گرفت.»

با این حال، جیپ مدعی است که نامگذاری‌های انجام شده از سوی این شرکت، در جهت بزرگداشت جشن‌ها و مراسمات قبایل بومی آمریکا بوده اند. همچنین مدیران جبپ تاکید می‌کنند که برای گفتگوهای بین قبایل، احترام زیادی قائل اند. گویا نمایندگان این خودروساز آمریکایی هم با هاسکین از طریق تلفن صحبت کرده اند، اما هنوز موضع ساکنان چیروکی تغییری نکرده است!

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟