ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

نگاهی به گزارش کاربوم: حقوق بالاتر از متوسط مهم‌ترین فاکتور برای کارجویان است

گزارش پلتفرم اشتغال کاربوم نشان می‌دهد بیش از نیمی از افراد جویای کار «حقوق و مزایای بالاتر از متوسط» را به عنوان یکی از سه معیار اصلی خود برای انتخاب کارفرما و استخدام در شرکت‌ها ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۲

گزارش پلتفرم اشتغال کاربوم نشان می‌دهد بیش از نیمی از افراد جویای کار «حقوق و مزایای بالاتر از متوسط» را به عنوان یکی از سه معیار اصلی خود برای انتخاب کارفرما و استخدام در شرکت‌ها انتخاب می‌کنند. در رتبه‌های بعدی مواردی مانند «فرهنگ کاری خلاق» و «کار با تیم مدیریت قوی» جزو گزینه‌هایی است که کارجویان به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

فاکتورهای مهم برای کارجویان

به گزارش دیجیاتو گزارش آمار عمومی برند کارفرمایی کاربوم با تحلیل به معیارهای انتخاب یک کارفرما توسط کارجویان منتشر شده است. این گزارش با بیش از ۱۷ هزار پرسش تهیه و تولید شده که از کاربران مختلف در بیش از ۲۶۰ شهر ایران سوالات گوناگونی پرسیده شده تا اعتبار گزارش دقیق‌تر شود.

بر اساس این گزارش مواردی مانند پاداش، مزایا، ضمن کار (توانایی پیشرفت و آموزش و ارزیابی)، محیط کار و فرهنگ برای کارجویان مهم است. ۵۲ درصد رای دهندگان حقوق و مزایای بالاتر از متوسط را به عنوان یکی از سه معیار اصلی خود انتخاب کردند و به نظر می‌رسد در حال حاضر حقوق بیشترین اهمیت را برای کارجویان دارد. پس از آن محیط و فرهنگ کاری خلاق و سپس کار با تیم مدیریت قوی جزو گزینه‌های مهمی است که مردم نسبت به آن علاقه مند هستند.

نکته جالب اینجاست که بیشترین اختلاف نظر بین آقایان و خانم‌ها در بخش شرایط و ساعت کاری منعطف است که زنان بیشتر تمایل به این موضوع دارند، از آنسو مردان بیشتر به محیط کار خلاق و مهیج علاقه‌مند هستند.

حقوق و مزایای بالاتر از متوسط و داشتن برنامه های آموزشی و امکان رشد و همچنین کار با تیم مدیریت قوی در میان ساکنین تهران مهم‌تر از باقی شهرها است. از آنسو ارائه محصولات با کیفیت نیز در سایر کلانشهرهای به جز تهران بیشتر اهمیت دارد

سنین مختلف و دغدغه‌های متفاوت

اگر بر اساس معیار سنی بخواهیم نگاه کنیم عرضه محصولات و خدمات با کیفیت تنها برای گروه افراد با سابقه کار بالای ۳۰ سال جزو اولویت های کلیدی‌ محسوب شده و برای افراد کمتر از ۲۴ سال، حقوق و مزایای بالاتر از حد متوسط از اهمیت کمتری نسبت به سایر سنین برخوردار است. این موضوع احتمالا به این برمی‌گردد که افراد این سنین قصد دارند به تازگی وارد بازار کار بشوند و آنچنان به حقوق بالا توجه ندارند و بیشتر دنبال کسب تجربه هستند؛ بر اساس گزارش کاربوم برای این افراد محیط فرهنگ کاری خلاق و مهیج بسیار مهم است.

جالب اینجاست که امنیت شغلی اصلا براین این سنین مهم نیست و همچنین کمترین دغدغه‌شان به روابط دوستانه بین همکاران برمی‌گردد چرا که احتمالا هیچ تصوری از فضای کاری و دوست شدن با همکاران خود ندارند.

معیارهای ارزشی مانند محیط و فرهنگ کاری، عرضه خدمات و محصولات با کیفیت و متعهد بودن به مسئولیت اجتماعی در افراد تازه فارغ التحصیل از همه اقشار دیگر پررنگ‌تر است. کمترین موضوع مهم برای افراد تازه فارغ التحصیل شده نیز معروف بودن کارفرما برای درج در رزومه است؛ موضوعی که البته به نظر می‌رسد برای همه اقشار و سنین کمترین اهمیت را دارد.

نگاه مردم به استخدام در شرکت‌های دولتی و خصوصی

مهمترین معیار انتخاب برای کارفرمای خصوصی محیط و فرهنگ کاری خلاق و مهیج است در صورتی که این معیار در انتخاب کارفرمای دولتی به اولویت سوم افراد برمی‌گردد و بیشترین دغدغه برای استخدام در سازمان‌های دولتی به حقوق و مزایای بالاتر از متوسط می‌رسد. مساله امنیت شغلی بالا نیز در سازمان‌های دولتی از اهمیتی تقریبا دو برابری نسبت افراد خواهان کار در شرکت‌های خصوصی دارد.

بر اساس گزارش کاربوم افراد بالای ۴۵ سال و همچنین افراد ساکن در شهرهای کوچک و همچنین افرادی که بیکار هستند بیشتر کارفرمای دولتی را ترجیح می‌دهند اما افراد کمتر از ۴۴ سال بیشترین برندی را که ترجیح می‌دهند جزو شرکت‌های خصوصی است.

برندهای برتر در ذهن مردم برای استخدام

این آمار نشان داده که شرکتی با برند کارفرمایی قدرتمندتر نسبت به باقی شرکت‌ها از مزایای خوبی برخوردار است، مواردی چون دریافت درخواست استخدام بیشتر و ماندگاری بیشتر افراد و همچنین کاهش زمان استخدام و جذب نخبگان از جمله این مزایا به حساب می‌آیند.

کاربوم در گزارش خود برندها و شرکت‌های ایرانی را به دو دسته برند کارفرمایی ملکه ذهن و برندهای کارفرمایی محبوب تقسیم بندی کرده است. برند ملکه ذهن موردی است که در وهله اول به ذهن پاسخ دهنده به وجود آمده و برند کارفرمایی محبوب جزو شرکت‌هایی است که خود کاربوم از شرکت کنندگان در آزمون خواسته آنها را به ترتیب اولویت خود انتخاب نمایند. نکته جالب اینجاست که ۷۳ درصد افراد یک کارفرمای خصوصی را به عنوان اولین برند کارفرمایی ملکه ذهنشان یاد کردند و این نشان می‌دهد که شرکت‌های خصوصی چقدر بیشتر از پیش بین مردم اهمیت پیدا کرده‌اند.

از برندهای ملکه ذهنی که توسط شرکت کنندگان در این پرسشنامه مطرح شده می توان نام چندین شرکت فناورانه خصوصی را دید؛ مجموعه‌هایی مانند علی بابا، دیجی کالا، اسنپ، شاتل،ابر آروان، تپسی، همکاران سیستم، بازار و فناپ و همچنین مجموعه‌هایی چون ایرانسل و آسیاتک نیز نامشان به چشم می‌خورد.

افراد تازه فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌های سراسری تهران ده برند اول کارفرمایی از برندهای محبوب خود را در این پرسش‌نامه انتخاب کرده‌اند که در ابتدا دیجی کالا قرار دارد (با ۳۰ درصد آرا) و سپس شرکت‌های مپنا، علی بابا و نستله قرار دارند. وجود شرکت ایرانسل با ۱۴ درصد آرا و هراه اول با ۱۳ درصد آرا نیز در این فهرست قابل توجه است.

گزارش کامل کاربوم را می‌توانید از این لینک دانلود کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

    خیلی عالی بود، چه گزارش به درد بخوری

مطالب پیشنهادی