ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

حرکت اول: با ۲۰۰ میلیارد بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۹۹ را داشته‌ایم

حرکت اول در سال ۹۹ روی ۵ تیم استارتاپی سرمایه‌گذاری کرده و در دو تیم دیگر نیز سرمایه‌گذاری مجدد انجام داده است. بر اساس گزارش جدید حرکت اول، این سرمایه‌گذار خطرپذیر در سال ۹۹ بیش ...

حرکت اول در سال ۹۹ روی ۵ تیم استارتاپی سرمایه‌گذاری کرده و در دو تیم دیگر نیز سرمایه‌گذاری مجدد انجام داده است. بر اساس گزارش جدید حرکت اول، این سرمایه‌گذار خطرپذیر در سال ۹۹ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت همچنین گزارش می‌دهد که قصد دارد به زودی و تا پایان سال، روی دو تیم استارتاپی دیگر نیز مبلغ ۷۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند.

مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی و تبعات کرونا باعث شده تا سرمایه‌گذاران در ورود به این بخش از اقتصاد نوآوری در ماه‌های اخیر رغبت کمتری نشان دهند. از این رو فضای سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سال ۱۳۹۹ از رشد مناسبی نسبت به سال‌های قبل برخوردار نبود و بسیاری از بازیگران فعال در بخش سرمایه گذاری خطر پذیر، در سالی که به دلیل مشکلات ذکر شده، استارتاپ‌ها به حمایت بیشتری جهت بقاء، نیاز داشته اند، کم کار بوده‌اند.

«حرکت اول» اما در گزارش کوتاهی که منتشر ساخته اعلام کرده در سال گذشته روی ۵ تیم استارتاپی سرمایه‌گذاری کرده است. به گفته «محمدمهدی عباسخانی»، مدیرعامل حرکت اول، این شرکت تنها در سال جاری با بررسی بیش از ۲۰۰ طرح کسب‌وکار در حوزه‌های تجارت الکترونیک، فینتک، گردشگری، رسانه، سلامت و آموزش، با بودجه ای بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان مربوط به سال ۱۳۹۹، روی استارتاپ‌های «همراه مکانیک»، «پینکت»، «جاجیگا» ، «آلا» و «آدرس» سرمایه‌گذاری کرده است.

حرکت اول اعلام کرده این هلدینگ سرمایه‌گذاری مجدد در دو استارتاپ «آچاره» و «اوبار» را در سطح داخلی و کسب وکار «دیجی شی» در سطح بین‌المللی سرمایه‌گذاری کرده است.

عباسخانی در این رابطه توضیح داد: «طبق بررسی‌های انجام‌شده این حجم از سرمایه‌گذاری، بیش از ۷۰ درصد مجموع سرمایه گذاری در استارتاپ‌های مرحله میانی در سال جاری بوده است. از طرفی برخی از قراردادهای منعقد شده توسط حرکت اول، رکورددار بیشترین حجم سرمایه‌گذاری روی یک استارتاپ در سال جاری هستند.»

2 استارتاپ دیگر در نوبت جذب سرمایه از حرکت اول

 

عباسخانی همچنین خبر داد حرکت اول در حال سرمایه‌گذاری‌های تازه‌ای به ارزش ۷۵ میلیارد تومان روی ۲ استارتاپ دیگر است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال، این قراردادهای سرمایه‌گذاری، نهایی شوند که به گفته او در صورت محقق شدن این دو مورد، رکوردهای قبلی سرمایه‌گذاری‌های حرکت اول در سال جاری، دوباره شکسته خواهد شد.

وی، همچنین اعلام کرد، حرکت اول در نظر دارد در سال ۱۴۰۰ با بودجه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان، در استارتاپ هایی که بازار بزرگ و قابل جهش و پتانسیل رشد بالا و مستمری دارند، تزریق سرمایه نماید.

با اعلام رسمی مجموع عدد سرمایه گذاری این شرکت در سال ۱۳۹۹، مجموعه سرمایه‌گذاری‌های این هلدینگ به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ برسد. عباسخانی پیش‌تر به دیجیاتو گفته بود که این مجموعه تا پایان سال ۴۷۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خواهد داشت و به نظر می‌رسد این هلدینگ توانسته به بخشی از اهداف خود دست پیدا کند؛ در هر حال ناگفته نماند مقدار سرمایه ۲۰۰ میلیارد تومانی این هولدینگ در اکوسیستم استارتاپی جزو بیشترین مقدار سرمایه‌گذاری VC در سال ۹۹ است.

حرکت اول پیش‌تر اعلام کرده بود در حوزه سرمایه‌گذاری ۶ اولویت دارند که این موارد هستند: «فین‌تک و اینشورتک، سلامت، مدیا، تجارت الکترونیک، آموزش، توریسم و حمل و نقل»

حرکت اول به عنوان هلدینگ سرمایه گذاری جسورانه گروه «همراه اول»، در ســال ١٣٩٧ جهت سرمایه گذاری در مرحله میانی و بالاتر، تاسیس شده است. مرحله ای که تاکنون سایر نهادهای سرمایه گذاری در آن ورود جدی نداشته اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی