تحقیق جدید از شباهت غیرمنتظره انسان با جانداری از ۵۵۰ میلیون سال قبل خبر می‌دهد

تحقیق جدید از شباهت غیرمنتظره انسان با جانداری از ۵۵۰ میلیون سال قبل خبر می‌دهد

نیم میلیارد سال قبل، موجوداتی بدون سر و اندام در بستر اقیانوس‌ها زندگی می‌کردند که حتی تصور شباهت داشتن آن‌ها با انسان نیز غیرممکن است. حال تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این جانداران مرموز بی‌شباهت به ما نبوده اند.

Ediacaran biota، موجوداتی آبزی بودند که بین ۵۷۰ تا ۵۳۹ میلیون سال قبل در بستر اقیانوس‌ها زندگی می‌کردند. تحقیق جدید نشان می‌دهد که این موجودات ابتدایی از لحاظ ژنتیکی شباهت‌هایی با جانداران چند سلولی امروزه از جمله انسان‌ها داشته‌اند. البته این شباهت، لزوماً به معنای شباهت ظاهری نیست.

«Mary Droser»، دیرین‌زیست‌شناس از دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید می‌گوید: «هیچ کدام از آن‌ها سر یا اسکلت نداشتند. بسیاری از آنها احتمالاً شبیه به پادری حمام در بستر اقیانوس‌ها بوده‌اند، جاندارانی دیسک شکل که بی‌حرکت می‌ماندند.»

انگاشت هنری Dickinsonia

محققان چهار نوع Ediacaran biota به نام‌های Dickinsonia, Ikaria, Kimberella و Tribrachidium را بررسی کردند. پژوهشگران بر اساس مشاهدات خود از فسیل‌ها و فرضیه‌سازی در مورد نحوه حرکت و زندگی این جانداران در بستر اقیانوس، می‌گویند احتمالاً دارای یک سیستم عصبی ابتدایی بوده‌اند که برخی ویژگی‌های ژنتیکی آن‌ها مشابه سیستم عصبی جانداران امروزی از جمله انسان بوده است.

به گفته محققان این تحلیل نشان می‌دهد که مسیرهای ژنتیکی برای چند سلولی شدن (Multicellularity)، قطبیت محوری (Axial Polarity)، ساختمان عضلانی (Musculature) و سیستم عصبی، احتمالاً در برخی از این جانداران نخستین وجود داشته است. محققان می‌افزایند که این خصوصیات به بررسی بهتر ارتباط تکاملی Ediacara با جانداران دیگر یا فیلوژنتیک (Phylogenetics) و درک بهتر نحوه تکامل جانداران چند یاخته (Metazoan) کمک می‌کند.

این تحقیق به طور ویژه به طیف گسترده‌ای از ژن‌ها اشاره می‌کند که احتمالاً بر چند سلولی بودن، ایمنی، عصب‌ها، آپوپتوز (مرگ برنامه‌ریزی شده سلول ها)، الگوسازی محوری (Axial Patterning: تعیین کننده جوانب بدن مثل جلو، عقب، چپ و راست) و غیره تأثیر گذاشته‌اند.

«Scott Evans»، محقق دیگر از موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونین می‌گوید: «این واقعیت که این ژن‌ها در موجودی که نیم میلیون سال قبل منقرض شده، وجود داشته‌اند بسیار شگفت انگیز است.»

نتایج این تحقیق در ژورنال Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato