افشای مشخصات پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل: پشتیبانی از PCIe 5.0 و DDR5

افشای مشخصات پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل: پشتیبانی از PCIe 5.0 و DDR5

اینتل که به تازگی از پردازنده‌های نسل یازدهم دسکتاپ خود به نام «راکت لیک اس» رونمایی کرده، خودش را برای معرفی نسل بعدی آن، «Alder Lake» آماده می‌کند. حالا برخی مشخصات پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل افشا شده‌اند.

طبق گزارشی جدید، این پردازنده‌ها با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری پیشرفته سوپرفین اینتل تولید می‌شوند و از معماری هسته‌های «Golden Cove» بهره می‌برند. به نظر می‌رسد این پردازنده‌ها در بخش تک رشته‌ای بهبود عملکرد ۲۰ درصدی را تجربه خواهند کرد که این پیشرفت احتمالا نسبت به راکت لیک خواهد بود. این بهبود عملکرد ناشی از فرکانس بالاتر و تعداد بیشتر دستورالعمل در هر چرخه (IPC) است.

تصاویر افشا شده، از بهبود دو برابری عملکرد چند رشته‌ای خبر می‌دهند که احتمالا اینتل برای دستیابی به چنین عملکردی، تعداد هسته‌ها را افزایش می‌دهد. اگرچه در این تصاویر اشاره‌ای به نوع این پردازنده‌ها نشده، اما در یکی از اسلایدها با هسته‌های «Gracemont» در بخش عملکرد چند رشته‌ای روبه‌رو هستیم که می‌تواند مربوط به ALder Lake-P با طراحی هیبریدی Big-Bigger باشد.

پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل

این احتمال وجود دارد که اینتل از طراحی Big-Bigger برای سایر پردازنده‌های سری Alder Lake استفاده کند و برای مثال شاهد چنین طراحی در میان محصولات سری Alder Lake-S باشیم، هرچند هنوز چنین موضوعی تایید نشده است.

شایعات به پشتیبانی پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل از رم DDR5 اشاره می‌کنند، با این حال گزارش اخیر از سازگاری پردازنده‌های Alder Lake با رم DDR4 برای مادربوردهای ارزان‌قیمت سری ۶۰۰ خبر می‌دهد. پشتیبانی از DDR5 تنها برای مادربوردهای گران‌قیمت Z690 درنظر گرفته می‌شود.

پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل

پردازنده‌های جدید اینتل در کنار PCIe 4.0، از نسل جدید آن یعنی PCIe 5.0 هم پشتیبانی خواهند کرد. چیپست سری ۶۰۰ از تاندربولت ۴ و اینتل Optane Memory H20 پشتیبانی خواهد کرد.

از آنجایی که به تازگی پردازنده‌های راکت لیک و تایگر لیک از راه رسیده‌اند، احتمالا برای معرفی پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانیم. با این وجود، نسخه مخصوص لپ‌تاپ‌های این نسل احتمالا زودتر از راه می‌رسد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato