الزام ثبت منازل در سامانه املاک از ۱۹ فروردین، خانه‌های خالی باید مالیات بپردازند

الزام ثبت منازل در سامانه املاک از ۱۹ فروردین، خانه‌های خالی باید مالیات بپردازند

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده از ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ همه‌ سرپرستان خانوار موظف به ثبت محل سکونت خود با درج شخصی یا استیجاری در سامانه املاک هستند. او تاکید کرده خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی باشند، مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

«محمود محمودزاده» در گفتگوی تلویزیونی که شب گذشته با صدا و سیما داشته از آمار ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد شهری و ۴۰۰ هزار واحد روستایی خالی از سکنه خبر داد و گفت: «هدف از اجرای این طرح تشخیص واحد‌های خالی از سکنه است و ثبت املاک سرپرست خانوار از ۱۹ فروردین اجباری است.»

به گفته محمودزده ثبت نکردن یا ثبت مشخصات اشتباه ملک در سامانه جامع املاک و اسکان، جرایم سنگینی از جمله قطع یارانه‌ها و خدمات بانکی را به دنبال دارد: «در صورت نبود اطلاعات ملکی در این سامانه، مالیات بر خانه‌هایی که بیش از ۱۲۰ روز خالی است، اعمال می‌شود.»

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاکید کرده این قانون برای املاک حقیقی در شهر‌های بالای صد هزار نفر و بیش از ۱۵۰ متر در نظر گرفته می‌شود: «برای سال اول ۶ برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر اجاره سالیانه واحد مسکونی است.» به گفته محود زاده در شهر‌های کمتر از صد هزار نفر مالیات بر واحد‌های خالی‌ اعمال می‌شود که متراژ آن بیش از ۲۰۰ متر است مشمول مالیات اجاره نمی شوند.

محمودزاده تاکید کرده اگر اطلاعات اشتباه وارد سامانه املاک شود، دو برابر این میزان مالیات به عنوان جریمه در نظر گرفته می‌شود. به گفته این مقام مسئول، حدود هفده میلیون خانه خالی در سراسر کشور شناسایی شده است: «قانون جدید تاکید بر این دارد که نگهداری خانه خالی از سکنه مرقوم به صرفه نیست و تمام سرپرستان خانواده مکلفند ظرف دوماه آینده و از ۱۹ فروردین به بعد در سامانه یکتا مالکیت خود را اعلام کنند.»

او با بیان اینکه هیچ مالکی در یک شهر نمی‌تواند در دو واحد مسکونی ساکن باشد، افزود: «سرپرستان خانوار می‌توانند دو واحد مسکونی خالی از سکنه در دو شهر متفاوت داشته باشند. سرپرست خانوار مستاجر هم باید مشخصات محل سکونت ومشخصات خود را در سامانه به ثبت برسانند.»

آنطور که محمود زاده اعلام کرده نخستین مالیات در سال اول به اندازه شش برابر ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود. او تاکید داشته برای واحد‌هایی هم که سند ملکی ندارند هم تدابیری اندیشیده شده است: «هدف به کار انداختن سرمایه‌های ساکن و شناسنامه دار شدنِ بازار مصرف مسکن است.»

او درباره جزییات این طرح گفت: «برای مالکان حقیقی واحد خالی در سال اول ۶ برابر قیمت اجاره خواهد بود و هر سال دو برابر می‌شود. همچنین برای واحد‌های مسکونی که مالکان حقوقی دارند اخد مالیات در سال اول ۱۲ برابر اجاره آن است و در سال بعد دو برابر می‌شود.»

معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه هدف از این طرح اخذ مالیات نیست گفت: «هدف از اجرای این طرح در سال ۱۴۰۰ تنظیم بازار مسکن اجاره‌ای و ملکی است.»

آنطور که در این طرح آمده واحد‌های مسکونی‌ای که بیش از ۱۲۰ روز خالی بمانند مشمول مالیات می‌شوند. مالیاتی که از مرداد ماه اخذ می‌شوند به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی سال ۹۴ مصوب شد و سامانه املاک و اسکان قرار بود تا پایان بهمن سال ۹۴ آماده شود؛ اما در نهایت این سامانه ۲۹ بهمن ۹۸ رونمایی شد و اینطور که به نظر می‌رسد در سال جاری قصد دارد تا به صورت عملیاتی کاربر خود را نشان دهد. برای ورود به این سامانه و ثبت املاک خود می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato