چرا ویندوز فون شکست خورد؟ [تماشا کنید]

ویندوز فون شاید جدی‌ترین تلاش یک کمپانی برای به زیر کشیدن دوقطبی اندروید و آی‌اواس بود. با نگاهی به وضعیت بازار موبایل طی ۱۳-۱۴ سال گذشته، متوجه می‌شویم که تقریبا از بین بردن دوئوپولی اندروید - آی‌اواس، غیر ممکن است. این دو سیستم‌عامل اکنون به تنهایی ۹۸ درصدر از بازار موبایل را در اختیار گرفته‌اند. در نتیجه شاید تنها یک کمپانی می‌توانست این معادله را با ارائه یک پارامتر سوم بر هم زند؛ مایکروسافت با ویندوز فون.

مشاهده در یوتوب دیجیاتو:

مشاهده در آپارات دیجیاتو:

کمپانی ردموندی که جای پای محکمی در دنیای کامپیوترهای شخصی داشت، علاقه داشت این موفقت را در دنیای موبایل هم تکرار کند. از همین رو تصمیم گرفت ویندوز فون موبایل را خلق کند. سیستم‌عاملی که روی ضعیف‌ترین سخت‌افزار ممکن، به روان‌ترین شکل اجرا می‌شد. اتفاقی که تنها برای آیفون‌های گران‌قیمت با قدرتمندترین سخت‌افزارها می‌افتاد و کاربران اندروید باید در خوابشان چنین سیستم‌عامل روانی را تجربه می‌کردند.

اما چه شد که پروژه ویندوز فون مایکروسافت شکست خورد؟ می‌توان پاسخ این سوال را به سه بخش تقصیم کرد. اول نبود برنامه‌های کافی و به طبع آن عدم علاقه توسعه‌دهنده‌ها برای توسعه اپ‌های شخص ثالث ضروری، دوم شیطنت گوگل با عدم ارائه سرویس‌های موبایل خود مانند یوتوب، جیمیل و مپس و در نهایت سوم نظارت سخت‌گیرانه مایکروسافت بر شرکای تجاری خود با کنترل بیش از حد روی سیستم‌عامل ویندزو فون و باز نگذاشتن دست کمپانی‌هایی همچون سامسونگ، اچ‌تی‌سی و نوکیا به منظور شخصی‌سازی نرم‌افزار و سخت‌افزار گوشی‌های هوشمند ویندزو فونی.

ویندوز فون

با قرار دادن این دلایل کنار هم و همچنین دلایل دیگری مانند دیر دست به کار شدن مایکروسافت در خرید نوکیا برای تامین یک شریک سخت‌افزاری خبره و حرفه‌ای منجر شد ویندوز فون و در ادامه ویندوز ۱۰ موبایل با سرعت باورنکردنی به سوی شکست و سقوط برود. این نکته را هم نباید فراموش کنیم که نوکیا بزرگترین قربانی لج‌بازی و خودخواهی مایکروسافت در این بازی شد، چرا که اگر این کمپانی پرآوازه فنلاندی تمرکز خود را روی اندروید گذاشته بود، شاید الان سهمی بیشتر از چند گوشی ارزان‌قیمت اقتصادی در بازار موبایل می‌داشت.

با تمامی این تفاسیر ویندوز فون با تمام پتانسیلی که در خود داشت، به دست مایکروسافت و تا حد بسیار زیادی گوگل نابود شد تا بیش از گذشته به این موضوع پی ببریم که دوئوپولی اندروید - آی‌اواس به این سادگی‌های هم تحدید نمی‌شود.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟