ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

رد هت در پی بازگشت جنجالی ریچارد استالمن از بنیاد نرم‌افزارهای آزاد کناره‌گیری کرد

ریچارد استالمن، پدر پروژه گنو که از اجزای اصلی سیستم عامل گنو/لینوکس محسوب می‌شود، دو سال پیش به خاطر اظهارنظر درباره پرونده «جفری اپستین» از «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» کنار گذاشته شد، اما هفته گذشته دوباره ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

ریچارد استالمن، پدر پروژه گنو که از اجزای اصلی سیستم عامل گنو/لینوکس محسوب می‌شود، دو سال پیش به خاطر اظهارنظر درباره پرونده «جفری اپستین» از «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» کنار گذاشته شد، اما هفته گذشته دوباره به هیئت مدیره این بنیاد بازگشت. حالا رد هت می‌گوید به خاطر این تصمیم از «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» (FSF) کناره‌گیری می‌کند و حمایت‌های خود را از آن‌ها متوقف خواهد کرد.

شرکت رد هت که سازنده سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux است، در بیانیه‌ای در این باره اظهار می‌کند: «رد هت از شنیدن خبر بازگشت ریچارد استالمن به هیئت مدیره «بنیاد نرم‌افزارهای آزاد» احساس تاسف می‌کند. در نتیجه، ما فورا تمام حمایت‌های مالی خود را از بنیاد و همه رویدادهای آن قطع می‌کنیم.»

به دنبال انتشار این خبر، بنیاد نرم‌افزارهای آزاد در بیانیه‌ای از شفافیت در فرآیند انتخاب اعضای هیئت مدیره و تعهد به انتخاب افراد متعهد و درستکار خبر داد. این بنیاد تاکید کرد که آن‌ها صرفا کاندیداها را به هیئت مدیران پیشنهاد می‌کنند و خود اعضا باید افراد را تایید کنند. به‌علاوه، تاکید شد که بنیاد با مشاوران حقوقی مشورت می‌کند تا تغییرات اعمالی مطابق قانون باشد.

با این وجود، رد هت پاسخ داد که بیانیه بنیاد نرم‌افزارهای آزاد متضمن هیچ تغییر مثبتی در رویکردهای این نهاد نیست. در ادامه «کت والش» نیز کناره‌گیری خود از هیئت مدیره بنیاد را اعلام کرد. به فاصله کوتاهی پس از این اتفاق، بنیاد نرم‌افزارهای آزاد از ایجاد کرسی جدیدی در هیئت مدیره خود خبر داد تا به یکی از اعضای اتحادیه FSF تعلق بگیرد. این کرسی یک‌شنبه همین هفته به «ایان کلینگ» سپرده شد.

موزیلا از دیگر شرکت‌هایی است که به دنبال رد هت خواستار حذف ریچارد استالمن از بنیاد نرم‌افزارهای آزاد شده. این کمپانی در توییتی نوشت: «اگر نتوانیم رهبران و همکاران بهتری داشته باشیم و خودمان را بهتر کنیم، نمی‌توانیم خواستار اینترنت بهتری باشیم.» در نهایت دیروز «جفری نات» مدیر بنیاد نرم‌افزارهای آزاد اعلام کرد که به‌زودی از این سمت استعفا می‌دهد و به یک عضو عادی FSF تبدیل خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی