ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

سهم خودروهای الکتریکی از بازار اروپا در سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است

با آنکه به نظر می‌رسد بازار خودروی اروپا در سال 2021 شرایط چندان مطلوبی نداشته باشد، ولی آمار اولیه حکایت از آن دارد مدل‌های برقی و هیبریدی شارژی (PHEV) از فروش مناسبی برخوردار بوده و ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۴

با آنکه به نظر می‌رسد بازار خودروی اروپا در سال 2021 شرایط چندان مطلوبی نداشته باشد، ولی آمار اولیه حکایت از آن دارد مدل‌های برقی و هیبریدی شارژی (PHEV) از فروش مناسبی برخوردار بوده و سهم آنها از بازار رو به افزایش است.

بر اساس گزارش موسسه JATO Dynamics، در حالیکه از ابتدای امسال حجم بازار خودروی اروپا به اندازه 20 درصد افت کرده، سهم مدل‌های الکتریکی شده در ماه فوریه 64 درصد رشد داشته است. آمار این موسسه نشان می‌دهد از اول ژانویه تاکنون نزدیک به 850 هزار خودرو در اروپا به فروش رسیده که 115 هزار دستگاه از آنها به پیشرانه‌ تمام الکتریکی و هیبریدی شارژی مجهز هستند.

با یک محاسبه ساده می‌توان نتیجه گرفت 13.6 درصد از کل خودروهای فروخته شده در اروپا از نوع برقی و هیبریدی شارژی بوده‌اند، این رقم در مدت مشابه سال قبل برابر با 6.5 درصد بود.

موسسه JATO Dynamics در اقدامی جالب به بررسی تعداد مدل‌های سبز فروخته شده توسط خودروسازان مختلف پرداخته و نتیجه را در قالب یک جدول منتشر کرده است. این جدول گویای آنست که چه درصدی از کل مدل‌های به فروش رسیده، به پیشرانه برقی یا هیبریدی شارژی مجهز هستند.

جدول مذکور نشان می‌دهد پس از تسلا که تمامی تولیدات آن برقی هستند، جیلی با 45 درصد در رتبه دوم قرار دارد؛ پس از این برند چینی، گروه جگوار لندرور با 31 درصد و دایملر با 27 درصد در رتبه‌های سوم و چهارم ایستاده‌اند. رتبه‌های چهارم و پنجم هم به ترتیب با 24 و 16 درصد به دو گروه خودروسازی ب‌ام‌و و هیوندای رسیده است.

اما از بین مدل‌های برقی، این تسلا مدل 3 است که بیشترین فروش را در اروپا دارد. از ابتدای سال تاکنون بیش از 5400 دستگاه مدل 3 توسط مشتریان اروپایی خریداری شده که از رشد 55 درصدی حکایت دارد. پس از این سدان آمریکایی، فولکس واگن ID.3 با فروش تقریبا 3500 دستگاه در جایگاه دوم ایستاده است.

در دسته خودروهای هیبریدی شارژی، ولوو XC40 با فروش 3500 دستگاه صدرنشین است. بد نیست بدانید این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 323 درصد رشد کرده است. پس از این کراس‌اوور سوئدی، پژو 3008 با ثبت رکورد فروش 2564 دستگاه و رنو کپچر با ثبت رکورد فروش 2522 دستگاه در رده‌های بعدی قرار دارند.

با وجود رشد قابل توجه فروش مدل‌های تمام الکتریکی و هیبریدی شارژی، هنوز فاصله آنها با مدل‌های درون‌سوز بسیار زیاد است. محبوب‌ترین خودروی اروپا در ماه فوریه هاچبک جذاب پژو 208 است که بیش از 18 هزار دستگاه از آن در قاره سبز به فروش رسیده؛ این رقم به تنهایی از آمار فروش 5 خودروی برقی بیشتر است!

پس از 208، کراس‌اوور پژو 2008 و هاچ بک فولکس واگن گلف به ترتیب با فروش تقریبا 17 و 16 هزار دستگاه در رتبه‌های دوم و سوم حضور دارند. نکته تامل‌برانگیز اینکه طبق آمار JATO Dynamics فروش 208 و گلف 12 و 34 درصد در مقایسه با فوریه 2020 کاهش یافته، در حالیکه فروش 2008 در این ماه 51 درصد رشد کرده است.

بد نیست اشاره کنیم همچون سال‌های گذشته، امسال نیز استقبال از مدل‌های الکتریکی شده در نروژ بسیار بیشتر از سایر کشورهای اروپایی بوده و 79 درصد از بازار خودروی این کشور در اختیار اتومبیل‌های برقی و هیبریدی شارژی است.

اینفوگرافیک بسیار جالب از پرفروش‌ترین خودروها در هر کلاس؛ 43.6 درصد از خودروهای فروخته شده در ماه فوریه، به دسته شاسی‌بلندها تعلق دارد
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی