ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

حمله هکرها به یک منبع آب شهری در کانزاس آمریکا

حتما فکر می‌کنید چیز مهمی مثل آب آشامیدنی یک شهر یا منطقه باید تا حد خوبی تحت حفاظت باشد، ولی بعد از حمله هکرها در بهمن ماه پارسال به تصفیه‌خانه آب ایالت فلوریدا، این دومین ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۰

حتما فکر می‌کنید چیز مهمی مثل آب آشامیدنی یک شهر یا منطقه باید تا حد خوبی تحت حفاظت باشد، ولی بعد از حمله هکرها در بهمن ماه پارسال به تصفیه‌خانه آب ایالت فلوریدا، این دومین باری است که هکرها توانسته‌اند به‌صورت از راه دور با حمله سایبری به یکی از منابع آب شهری آمریکا دست پیدا کنند و جان مردم را به خطر بیندازند.

در حمله قبلی مهاجم توانسته بود سطح ترکیبات شیمیایی آب را تغییر بدهد. حالا وزارت دادگستری آمریکا گزارش داده که جوانی ۲۲ ساله به نام «وایت تراونیچک» (Wyatt Travnichek) به خاطر اقدامی مشابه به منظور از کار انداختن سیستم تصفیه منبع آب شهرستان «الزوُرت» ایالت کانزاس در ماه مارس ۲۰۱۹ به تهدید جان و سلامتی مردم متهم شده است.

بخش مهم این دو پرونده ناتوانی شهرداری‌ها در دفاع از سیستم‌های خود است. آن‌ها دسترسی نرم‌افزارهای کنترل از راه دور را به سیستم‌های خود باز می‌گذارند تا کارمندان بتوانند از راه دور بر سیستم‌ها نظارت کنند. در حقیقت، ظاهرا تراونیچک حتی نیازی به هک سیستم‌ها هم نداشته، چون او کارمند قبلی این مرکز بوده و ماه‌ها پس از جدایی از تصفیه‌خانه الزورت دوباره به سیستم وارد شده و آن را دستکاری کرده است. او حالا احتمالا به حداکثر ۲۰ سال زندان محکوم می‌شود.

این حمله سایبری خیلی شبیه اتفاقی است که در پرونده ایالت فلوریدا رخ داده بود. در آن ماجرا مرکز تفصیه آب از مدت‌ها قبل از یک رمز قدیمی استفاده می‌کرد و حتی پس از نصب نرم‌افزار جدید کنترل از راه دور نرم‌افزار قبلی را حذف نکرده بود.

این تجارب به ما نشان می‌دهد که شاید زمان تغییر فرا رسیده است. رئیس جمهور جدید آمریکا در حال حاضر ۲ تریلیون دلار را به برنامه‌های زیرساختی شامل انتقال آب سالم و تعویض لوله‌های سربی اختصاص داده است. ولی انتقال آب سالم به افزایش ایمنی سیستم‌ها هم نیاز دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که در این واقعه آسیبی به شهروندان وارد نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی